>

KÖŞE YAZILARI | CESUR DORUK

Baba Olmak İçin Ne Yapmalı?

Baba olmak isteyen erkeklere küçük ama önemli tüyolar… (Cesur Doruk)
 
   
 
 
     

Baba olmak isteyen erkeklere küçük ama önemli tüyolar… Bebek sahibi olamamak ailelerin çağımızdaki en önemli sorunlarından biridir. Bunun için üreme sağlığında ciddi bir sorun olması da şart değil. Yanlış bir yaşam tarzı, yanlış beslenme ve stresli bir hayat da hormonları “altüst” ettiğinden anne ve baba olma şansı zorlaşabiliyor. Ancak bütün bunları basit yaşam tarzı değişiklikleriyle çözmeniz mümkün olabilir.

Dar giymeyin; Dar pantolon ve iç çamaşırı giymek testisleri sıkıştırıp sperm yollarının tıkanmasına yol açabiliyor.

Çok sıcak suyla yıkanmayın; Çok sıcak su ile yıkanmak yada çok sık saunaya gitmek erkekte kısırlığın nedenlerinden birisi olan varikoseli arttırıyor.

Düzenli seks; Bunun için uzmanlar tarafından tavsiye edilen sayı haftada 3 ilişkidir. Seks yapmamanın sperm kalitesini yükselttiği inanışı ise yanlıştır. Aslında bunun tam tersi geçerlidir. Uzun süre bekletilen spermlerin kalitesi düşebilmektedir. Düzenli seks ile sağlıklı spermler üretilir.

Sigara, alkol ve kafeine dikkat; Sigaranın sperm sayısını yüzde 17 kadar düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sigara dışında düzenli alkol kullanımı ve kafein hem erkekte hem kadında işleri zorlaştırır. Kafeinin sperm için uyarıcı etkisi olduğu bilinse de eğer sık sık tüketiliyorsa zararlı etkileri var. Alkolün de anormal sperm yapımına neden olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir.

Cesur Doruk


CESUR DORUK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>