>

KÖŞE YAZILARI | CESUR DORUK

FLL Logo Turnuvası

Kendinden uzayan protez bacak, deri bandı, şeker hastaları için kapsul, okula gelemeyenler için eğitim robotu ve daha onlarcası. (Cesur Doruk)
 
   
 
 
     

Kendinden uzayan protez bacak, deri bandı, şeker hastaları için kapsul, okula gelemeyenler için eğitim robotu ve daha onlarcası. Pecha Kucha gecesinde tanıştığım sevgili Hakan, Biradambirbebek’i duyunca sen duyarlı bir babasın FLL’de jüri olmak ister misin deyince açıkçası çok da neyin içine girdiğimi bilmeden evet demiştim. Okumam için gerekli evraklar gelmeye başladıkça ve geçmiş turnuvaları da inceleyince işin ciddiyetini kavramaya başladım.

Jüri formasyon toplantısında son detayları öğrenirken Hakan’ın söylediği bir sözü çok anlamamıştım. “Çok duygusal anlar yaşanabiliyor hazırlıklı olun.” Turnuva süresince 3-4 kez yaşaran gözleri saklamak için kıvranınca anladım. Yaşları 9 ile 16 yaş aralığında değişen 6-8 kişi aralığında 14 farklı takım ile hemen hemen 7-8 saat geçirdim, projelerini dinledim. Aklınıza hayalinize gelmeyecek fikirler. Hatta şöyle diyeyim, patent alınabilecek 3-4 buluş var. Tasarım harikası robotlar inanılmaz yaratıcı sunumlar. Bugün anladım ki büyüdükçe yaratıcılığımızı inanılmaz bir hız ile kaybediyoruz galiba.

Neyse en son proje odasında tüm jüriler toplandık ödül dağılımını yaptık herkesin içi rahat olarak ödül sahiplerini seçtik. Büyüme çağındaki çocuklara takılan ve boy uzadıkça uzayan protez bacak projeleri ile bir çok dalda değerlendirmeye giren Deca-Tech şampiyon olarak belirlendi. Şampiyonluk ödülü ile beraber Duyarlı profesyonellik, Verimlilik, Takım ruhu gibi yaklaşık 9 kategorideki diğer ödülleri sahnede büyük bir coşku içinde verdik.

Bir sonraki hafta ulusal turnuva sabahı turnuva yerine vardığımda daha farklı bir heyecan içinde idi tüm çocuklar. Oraya yerel turnuvalardan ödüllü olarak gelmiş 30 takımın hepsinin gözünde ulusal turnuva şampiyonu olmaktan ziyade orada bulunmanın mutluluğu ve heyecanı vardı. İzmir’den, İstanbul’dan, Ankara’dan, Antalya’dan, Diyarbakır’dan, Ordu’dan, Kocaeli’nden ve daha bir sürü ilden gelen 30 takım ve 200’e yakın çocuk. Her masada bir farklı coşku bir telaş vardı. Her grup harika hazırlanmıştı. Gösteriler, rengarenk kıyafetler, birbirinden eğlenceli ve değişik aksesuarlar. Bir saatin sonunda baktım ki kafamın yarısı pembe yarısı yeşil olmuş, gözlerimde yanıp sönen bir gözlük, t-shirt’ümün üzerinde rengarenk yanan çiçekler böcekler. Bildiğiniz palyaço gibi geziyorum yani ortada:)

Jüri görevlerimizi yerine getirdik ve ödül töreni ile ulusal turnuvayı sonlandırdık. Her projeyi tek tek yazmak isterdim burada inanın. Şampiyon kim mi oldu? Bizi ABD’de temsil edecek grup Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinden Deca-Tech. Buradan hayatımın en eğlenceli, en düşündürücü ve en duygusal zamanlarımdan birisini geçirmemi sağlayan ve beni jüri yapan Hakan Habib’e sonsuz teşekkürler.

Bir sonraki seneyi sabırsızlıkla bekliyorum....

--

sevgilerimle,

Cesur Doruk

www.biradambirbebek.com

Facebook: http://www.facebook.com/pages/Bir-Adam-Bir-Bebek/109404095753805


CESUR DORUK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>