>

KÖŞE YAZILARI | Diyetisyen Berrin Yiğit

Daha İyi Yaşam İçin Daha İyi Beslenme

Kendinizi suçlamadan, ben yapamam demeden yeni yıla gireceğimiz bugünlerde önerilerimize dikkat edin. (Diyetisyen Berrin Yiğit)
 
   
 
 
     

Beslenme, yaşam kalitemizde fark yaratır. Daha iyi yaşamak için daha iyi beslenmek gerek bunun için ilk iş en basit adımları atarak sağlıklı beslenmeyi sevebilmeyi öğrenmeli sonrası zaten gelecektir. Kendini iyi hissetmeye başlayan biri kendine daha iyi bakmayı da bilecektir. Kendinizi suçlamadan, ben yapamam demeden yeni yıla gireceğimiz bugünlerde önerilerimize dikkat edin.

6.000 kişi geçtiğimiz 1 yıl içinde gazoz ve meyve suyu gibi şekerli içeceklerin aşırı tüketimine bağlı ölüm sayısıdır. Yani susuzluğunu gidermek için renkli, kalori bombası meşrubatlar, gazlı içecekler değil su içmenin önemi için bir sebep daha. Amerikan Kalp Derneği verilerine göre desteklenen bu çalışma sonuçları kişilerin aslında içtikleri 4 bardak şekerli içecek yerine su tüketerek yılda 5 kilo verebileceğiniz de iyi haber.

420 dakika hareket ederseniz o hafta beslenme şeklinde hiçbir değişiklik yapmadan bile kilonuzu koruyabilirsiniz. The Journal of the American Medical Association çalışmasına göre orta ve ağır yoğunlukta bir egzersizle ideal kiloyu korumak elinizde. Buna göre nabzı şaşırtan fiziksel aktiviteyle her geçen gün performansınız artacak yağ yakma yeteneğiniz de hızlanacaktır.

300-400 gram kırmızı et ortalama bir yetişkin için haftalık yeterli orandır. Kırmızı et organik ise, yağlı bölümleri atıldıysa, ızgara veya fırınlama yöntemiyle pişirildiyse sorun yok sağlık adına asıl tehdit işlenmiş etlerdedir. Sodyum, antibiyotikler, büyüme hormonları ve kaloriden yüksek olan işlenmiş etlerden ise tüketmeyiniz.

1 kutu probiyotik yoğurt bağışıklık sisteminin kalesi ve sağlıklı sindirim için birebirdir. Özellikle gaz şikayeti olan kişiler bu yoğurtları öğün aralarında, düzenli olarak tüketmelidirler. İşe yarayıp yaramadığına karar vermek için de muhakkak en az 2 hafta kullanılmalıdırlar. Özellikle yoğurdunuza yaban mersini de ilave ederseniz içeriğindeki kansere karşı koruyucu etkisi daha da artacaktır.

325 kalori tatlı krizlerinin getirdiği ekstra yük. Fark etmeden giderek daha da bağımlı olmamak için evet demeden önce bir kez daha düşünün, en son ne yediğinizi hatırlayın ! Sütlü veya hamurlu bir tatlı, karamelli frappuccino ya da iri parça çikolata barları.. Şu an sadece bahsi geçtiği için bile ağzınız sulandı, tatlı krizi tuttu belki de?. Kendinizi kötü hissetmeyin, yalnız değilsiniz! Neredeyse her insan bunu yaşıyor. Araştırmalara göre bir günde alınması gereken kalorinin çeyreğe yakınını şekerden yani hamur işleri, tatlı , gazlı içecek ve meyve sularından alıyoruz. Boş kaloriler kolay yoldan karın, basen olarak geri dönüyor.

1 tatlı kaşığı köri şişkinlik, sık hastalanma ve sinsi düşman iltihaba karşı korur. Hem köriye lezzet katmak için kullanılan hem de nemlendirici kreme eklendiğinde, kırışıklık ve diğer yaşlılık lekelerinin oluşmasını engelleyebilen bir bitki köküdür. Ama kreminize karıştırmadan önce muhakkak dermatoloğunuza danışın bu eski zamanlarda kullanılan bir yöntemdir.


Diyetisyen Berrin Yiğit
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>