>

KÖŞE YAZILARI | FERHAN PETEK

Canlar Sağ Kalsın!

İş 3-5 ağacı geçeli çok oldu. Her kafadan her kanaldan ayrı ses çıkıyor. (Ferhan Petek)
 
   
 
 
     

İş 3-5 ağacı geçeli çok oldu. Her kafadan her kanaldan ayrı ses çıkıyor. Bazılarından hiç ses yok. Halk, TV’sini sahiplendi. Şiddet devam ediyor. Biri çıktı “Anıtkabir’i de yıkarız” dedi. Biri çıktı “siyasi hareket bunlar” dedi. Biri de çıktı, gitti.

Görülenler, duyulanlar, söylenenler, yazılanlar, okunanlar böyle. Sosyal medya ilk defa bir işe yaradı belki. Belki daha çok karıştırdı ortalığı. Fırsatçılar da çıktı.Yalan yanlış haberler verildi bu halde bile. Sahte fotoğraflar yayıldı ortalığa. Sahte olması umulacak şiddette fotoğraflar da paylaşıldı. Ama haberleşme de sağlandı. Eylem değil “BİR” olma günü olacaktı yola çıkanlar için 31 Mayıs. Niyet buydu. Sağı solu rengi ırkı şekli cinsiyeti yaşı boyu, hiçbir türlü ayırımı kalmadı insanlığın. Sadece İNSAN ortaya çıktı. Silahsız, topsuz tüfeksiz sadece yüreğiyle döküldü insanlık sokaklara. Şiddete karşı çıkıldı. Sivil olarak halk olarak İNSAN olarak. Bir anda “bir grup çapulcu”ya destek verdi diğer çapulcular. Ne olduğu anlaşılamadı. Kimler kimler döküldü meydana. Belki interneti olmadığı için, facebook twitter hesabı olmadığı için televizyonunda kablolu kanalları bile olmayan insanlar, sadece öylesine geçtikleri yolda yaralandılar. Sahte fotoğrafları eleyip gerçek fotoğraf ve görüntüleri izledikçe inanası gelmiyor ki İNSAN olanın. Bu kadarı mümkün değil dedirtiyor. Şiddetin her türlüsüne karşı çıkanlardanız. Ne olursa kim olursa olsun sadece İNSAN sadece CAN diyenlerdeniz. Hiçbir açıklaması yok havadaki gazların. Hiçbir haklı yönü yok plastik mermilerin. Emir kulluğu yok işin aslında. Bir kulluk varsa Allah’ın kulluğu olsun. Herkes neye inanıyorsa ona dua ediyor. İşin sonundan bir korkuyor bir umutlanıyor. Müdahaleler durduğunda ne olacağı belli. Haklarını kullanacak insan. Haklarını savunacak. Kimseye zararı olmayan özgürlüğünü yaşayacak. Müdahale oldukça büyüyecek her şey. Büyüyor. Yanacak canlar, yanıyor!
Hukuk çıksın ortaya. Adalet sağlansın artık. Tüm dünya haber aldı. Ya rezil olduk ya örnek. İşin sonunda belli olacak. Ama bu işin sonu ne zaman gelecek? Uzuyor uzadıkça başka yerlere çekiliyor. Çekildikçe yanlış anlamalar yanlış anlaşılmalar artıyor. Siyasi görüşler, kararlar onlar bunlar hukuk yoluyla bir şekilde halledilir. Ama polisler halkın polisi olduklarını hatırlasın geç olmadan. Şiddet dursun. Umutlar devam ediyor yine de. Devlet kendi öz halkına savaş açacak ya da halkın kendi arasında bölünüp iç savaş çıkarması için uğraşacak değil ya!!! Ben bilmem anlamam siyaseti politikayı. Umurumda da değil bu işler. Ne zaman bitecek şiddet, ne zaman duracak, bana bundan haber ver!


FERHAN PETEK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>