>

DİYET

Pitaya Metabolizma Yaşını Gençleştiriyor Akciğeri Temizliyor

Zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendiren ve sahip olduğu pinen maddesi ile akciğeri temizleyen pitaya meyvesi, metabolizma yaşını da gençleştiriyor.
 
   
 
 
     

“Ejder meyvesi olarak da bilenen pitaya, içerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle mucize besinler kategorisinde yer alıyor” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya, “Pitayada bulunan Pinen, ilaçlarda mukoza söktürücü, Likopen ise yüksek tansiyon önleyici olarak kullanılıyor. Bu özel meyve metabolizma yaşının gençleşmesine akciğerlerin temizlenmesine yardımcı oluyor.” şeklinde konuştu.

Bağışıklık sisteminin bir hayli önem kazandığı günlerde, besin değeri yüksek gıdalara olan talep giderek artıyor. Beslenme uzmanları tarafından ‘süper besin’ olarak adlandırılan pitaya meyvesi içerdiği protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminleriyle doğal takviye desteği görevi görüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya; omega 3 ve omega 6 gibi doymamış yağ asitleri barındıran pitayanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğine, içerdiği pinen maddesi ile de solunum sistemini temizlediğine dikkat çekiyor.

Meyvenin özellikle pandemi sürecinde tüketilmesi gerektiğini belirten Ahmet Kaya, “Pitaya yüksek C vitamini oranı ile bağışıklık sistemini güçlendirirken, içindeki pinen maddesi ile solunum sistemini temizliyor. Bu özel meyve metabolizma yaşının gençleşmesine akciğerlerin temizlenmesine yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

“PİTAYA KALP VE DAMAR DOSTUDUR”


Pitaya meyvesinin içeriğine ilişkin bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ahmet Kaya, “Ejder meyvesi, protein, lif ve karbonhidrat bakımından bir hayli zengindir. C ve B vitaminlerini de içeren meyve aynı zamanda Omega 3 ve Omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerini de barındırır. İçeriğindeki yüksek kalsiyum miktarı ile kemik gelişimine destek olur. Kan basıncını düşürme özelliğine sahip olan ejder meyvesi, yüksek tansiyon riskini önler. Likopen içeren bu meyve, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de düşürür. Beslenme ve diyet listelerinde porsiyonuna uymak kaydıyla tüketimine müsaade edebiliyoruz. Bu özel meyvenin 1 porsiyonu yarım pitaya olarak kabul ediliyor. Tüketirken mutlaka porsiyon kurallarına uymak gerekir. Çünkü meyveler içeriğinde barındırdığı şekerden ötürü, aşırı tüketilmesi halinde kilo artışına vesile olabilir” bilgilerini paylaştı.

“PİNEN İLE AKCİĞERLERİ TEMİZLİYOR”


Pitayanın içerdiği pinen ile solunum yolunu temizlediğini açıklayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Kaya, “Pitaya meyvesi içinde barındırdığı Pinen maddesi ile akciğerdeki katran ve toksin oluşumlarını çözüyor. Özellikle sigara içen bireylerin solunum yollarına fayda sağlıyor. Pinen maddesi pek çok mukoza (balgam) söktürücünün içeriğinde bulunuyor. Ejder meyvesiyle hem toksinleri temizleyebilir hem de hücre yenilenmesini hızlandırabilirsiniz.” dedi.

PİTAYA MEYVESİN İLE HAZIRLANAN MACUN YÜKSEK TALEP GÖRÜYOR


Türkiye’de de üretilmeye başlanan pitaya meyvesi, Ar-Ge çalışmaları ile özel bir macuna dönüştü ve inovatif ihraç ürünleri arasına girdi. Girişimci Osman Özcan Kılıçaslan tarafından geliştirilen ejder meyveli macun iç ve dış pazarda yoğun talep görüyor. Ejder meyvesinden üretilen zengin karışımlı macunun Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Kılıçaslan, “Uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkardığımız marka tescilli ve patentli pitaya macunu iç ve dış pazarda yoğun talep görüyor. Amacımız; yüksek ihracat rakamlarına ulaşarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamak.” şeklinde konuştu.

 

Etiketler: Pitaya, Ejder Meyvesi
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>