>

KÖŞE YAZILARI | GÜLAY KOÇ

Özel Ayaklar

Bir erkeğin ayakkabısıyla ilişkisi farklıdır... (Gülay Koç)
 
   
 
 
     

Bir erkeğin ayakkabısıyla ilişkisi farklıdır...

Ayakkabı psikolojisi desem... Kadınlar hemen anlarlar ne demek istediğimi. Ama bir erkeğin anlayıp anlayamacağından çok da emin değilim. Daha doğrusu değildim. Berluti’nin kişiye özel yaptığı ayakkabıları görünceye dek...Çok özel bir kumaş olan Venedik keteniyle binbir özenle cilalanan, masaj yapılan Berluti marka ayakkabıların yöneticisi ise bir kadın. Olga Berluti. Dünyada erkek ayakkabısı tasarlayan ve üreten tek kadın olma unvanını taşıyor. Aynı zamanda da markanın dördüncü kuşak temsilcisi.Berluti ayakkabıların özelliği tek parça deriden üretilmeleri. Çoğu da bağcıklı oalrak tasarlanıyor. Farklılaşmak isteyenlerin ayakkabıları tasarlanırken özel renk ve desenlerdeki deriler kullanılabiliyor. Bu kullanım hakkını markaya kazandıran Olga Berluti, 60’lı yıllarda ayakkabı modasına, siyah ve kahverengi dışında kullandığı mavi - yeşil, sarı - kahve, yeşil - gri renkler ve kaligrafilerle süslenmiş desenli deriler kullanarak damgasını vurmuştu.

Olga Berluti ayakkabıların yüzeyinde yeşile çalan bir küf rengi oluşması için ay ışığında bekletmeyi sevdiğini söyleyecek kadar sıra dışı bir kadın aynı zamanda.'The Swann Club'a, yani Berluti marka ayakkabıalra sahip olanların kurduğu derneğe üye olanlar, her yıl özel bir mekânda bir araya geliyor ve ışıl ışıl, parlak cilaya sahip ayakkabılarının pırıltısını nasıl koruyacağını öğreniyorlar. Toplantılarda ayakkabılar Berluti'ye özgü, şampanya içeren bir cila ile parlatılıyor.


Türkiye'de Berluti ayakkabılarının satışı Kanyon'da açılan Harvey Nichols mağazalarında yapılıyor. Fiyatlar ise 1.490 ila 2.290 YTL arasında değişiyor. Berluti mağazalarının birinden ürün satın aldıktan sonra, Berluti sizi özel üyesi yapıyor.1959 yılında Fransa'da ayakkabı üretim sanatını öğrenmeye karar veren Olga Berluti aslında dedesi Alessandro Berluti gibi sanatçı ruhuna sahip. Dedesinin marangoz atölyesinde oyma ve kakma yöntemleriyle yıllarca ayakkabı tasarlayan bu sıra dışı kadın "Bu işi sadece erkeklerin değil, kadınların da yapabileceğini göstermek istedim" diyecek kadar da cesaretli.


GÜLAY KOÇ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>