>

KÖŞE YAZILARI | HİKMET SUNER

Kıskançlık – Haset - Fesat

"Ne biçim dost, ne biçim arkadaş, ne biçim aile?"
 
   
 
 
     

KISKANÇLIK - HASET - FESAT

Gençler,

Sizi engellemek isteyenlerden, tuzak kuranlardan, dedikoduculardan, uzak durun, bırakın onları kendi hallerine, muhatap olmayın.

Ve yolunuza devam edin.

Fitne dünyayı bozar, Çünkü, “Fitne, katilden daha kötüdür”.

İş kurarken, evlenirken, bir şey alırken, kısaca gönülden, şevkle yapacağınız her şeye, her kafadan, bin bir ses çıkar.
Sizin mutluluğunuza veya mutsuzluğunuza ortak ve sebep olanlar vardır.

Ya gönlünüzün, şevkinizin kırılmasına, ya da büyük bir coşkuyla yola devam etmenize sebep olurlar.Ancak, ağır, yıpratıcı, üzücü olmasına rağmen, hiç yılmadan, kötü ve maksatlı konuşan kimseyi dinlemeden yola devam etmek, elinden geldiğince mutlu olmak, başarılı olmak için mücadele etmek şarttır..Müspet olanlar sizin mutluluğunuzu isteyenler, menfi olanlarsa sizin kötülüğünüzü isteyenler ve bu halinizle beslenenlerdir. Onların bu dünyada işleri, eşleri, çevreleri, her şeyleri kötüye programlanmıştır. Amaçları korkutmak, sindirmek, heyecanınızı yok etmek, performansınızı düşürmektir. Aslında bu dünya iyililer, kötülerin mücadelesidir.

Onlardan, iyi, güzel ve faydalının haricinde,olan her şey beklenir. Her şeyiniz de gözleri ve pis emelleri vardır. Bu tiplere vereceğiniz en büyük acı, sizin daha mutlu, daha başarılı ve daha huzurlu olmanız, onları kale almamanız, yokmuş gibi davranmanızdır.

Halbuki; Dost olmak, arkadaş olmak, aile olmak demek;

TEBRİK ETMEK, TEŞVİK ETMEK, BİR VE BERABER OLMAK DEMEKTİR.

Kim ki, laf getirip, götürüyorsa, sizin plan ve programlarınızı, huzurunuzu, sinirinizi bozuyorsa, bilin ki onlar sizin düşmanlarınız, sizin şeytanınızdır. Allah’ın yaptığını bozmaya çalışanlardır. Sizin dostunuz, sizin aleyhinizde konuşulmasına fırsat vermeyenlerdir. Şayet laf taşıyacak kadar aleyhte konuşturuyorsa zaten bu konuşmalardan memnun oluyor demektir ki, sizin dostunuz olamazlar.Daha mevzu açılırken, “ben duymak istemiyorum” deyip, oradan ayrılmaları gerekmez mi?Hem sizin dostunuz olacak, hem de sizin aleyhinizde konuşulması halinde dinleyecek, çanak tutacak, yani kötüye vesile olacak...

Olmaz……

Ne biçim dost, ne biçim arkadaş, ne biçim aile? .
“akrabanın akrabaya yaptığını akrep yapmaz”, “kardeş kardeşin kör olduğunu istermiş de bakacağım diye istemezmiş”, “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” deyimleri boşuna söylenmemiştir.Sizin “etinizi çiğnettirmeyenler” sizden olanlardır.

Allah; İş kurana ve evlenene yardımı, düzeni, bereketi, huzuru vaat etmiş, öyle takdir etmiştir. Allah’ın takdirine karşı gelmek günahtır. Çoğu insan bu günahı işlemekte, tövbe ve istiğfar da etmemektedir.İnsanın, kalbini ve dolayısı ile davranışlarını güzelliklerle doldurması, iyilik düşünüp, iyilik yapması gerekir. Yoksa kalbi fena, fitne-fücür, şeytanın esiri, insan görünümündeki şeytan olarak yaşarlar. Allah kullarının, geçimlerini temin etmeleri, iş sahibi olmaları ve yuva kurmaları ve çoğalmalarını diler. Bunun için de “birbirinize yardım edin, hayır dileyin” buyurur. Zira iyilik Allahtan, kötülük insanın kendisindendir. Bu nedenlerle insanlar kapıyı kapatıp evlerinde cenneti yaşamalıdırlar. Yoksa sizin üzülmenizi, sizin mutsuz olmanızı isteyenlere fırsat vermiş, onların, iyi gününüze üzülmelerine, kötü günlerinize de sevinmelerine neden olursunuz.

İş kurana, evlenene yardımcı olmak, Allah’ın emridir.
Onların, maddi ve manevi ellerinden tutulur, iyi ve güzel günlerin onları beklediği söylenir ve temenni edilir. Mutluluğun devamı için gayret sarf edilir. Zor günlerinde daima yanında olunur. Onların mesut, bahtiyar olmaları için de dua edilir.Yapıcı olmak, yıkıcı olmamak gerekir.“Şeytanların oyununa gelmemek” prensibi ve inancı, akıldan çıkarılmamalıdır..Sizler mesut bahtiyar olun, işiniz gücünüz yerinde olsun, çalışkan olun, Allah size yardım eder.Dostlarınız sevinir, dost görünenler de hasetlerinden çatlarlar.Onlara aldırmadan yola devam gerekir.Haydi bakalım, Allah yar ve yardımcınız olsun.Allah’a emanet olun gençler…

Hikmet Suner
hikmetsuner@yahoo.com

 


HİKMET SUNER
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>