>

KÖŞE YAZILARI | ÖZLEM YALÇIN

Klitoris: Buzdağının Görünen Kısmı

Penis kıskançlığı tarihe mi karışıyor? Klitoris gerçekten gördüğümüz o küçük bezelye tanesi kadar mı? (Özlem Yalçın)
 
   
 
 
     

Kadın anatomisi hakkında son yıllarda yapılan çalışmalar ezberimizi bozuyor. Cinsel aktiviteler sırasında cinsel organlarda oluşan değişimlerin fark edilebilmesi için teknolojinin gelişmesini beklemek gerekti. Son yıllarda yapılan manyetik rezonans görüntüleme çalışmaları klitorisin görünenin çok ötesinde boyutlara sahip olduğunu gösteriyor.

Klitoris, vajina ve idrar yolu açıklığının üzerinde, küçük dudakların üstte birleştiği yerde bir kılıfla örtülü halde bulunan bir organ. Genellikle bir bezelye büyüklüğünde ama kadından kadına da boyutu değişiyor; çok daha küçük ya da büyük olabilir. Kadın bedeninin en duyarlı erojen bölgesi, orgazmı tetikliyor ve 8000 sinir ucu içermekte. Klitorisin görünen ve içerde kalan kısımları var. Görünen dış kısmı yani klitoris başı, anatomik olarak erkeklerdeki penis başına karşılık geliyor. Cinsel olarak uyarıldığı zaman da aynı erkeklerdeki gibi kanla dolup şişiyor. Basınç, titreşim, sıcak, soğuk, emilme, dilin hareketi ve sürtünmeye duyarlı bir organ. Titreşime duyarlılığı nedeniyle vibratörlerin en sık kullanıldığı bölge burası. Vibratörle bir kadının orgazm olmama olasılığı nerdeyse yok! ABD’de Indiana Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Amerikalı kadınların % 53’ü vibratör kullanıyor; Türkiye’deki kadınlar vibratörü biliyorlar mı? Geçenlerde www.tantraakademi.com sitesinde yapılan bir ankete göre siteye giren toplam 350 kadının % 65’i en az bir kez vibratör kullandığını söylemişti.

Son zamanlardaki çalışmalarla klitorisin, vajinanın etrafında, vücudun içine doğru uzanan kısımları olduğu saptandı. Anlaşılan, şimdiye kadar klitoris diye bildiğimiz o küçük yapı buzdağının görünen kısmı! Aşağıdaki resimde klitorisin gerçek yapısı görülmekte. Klitoris gövdesinden aşağıya, ters ”V” şeklinde, santimetrelerce uzanan iki bacağa sahip. Ayrıca vajina yanlarında uzanan ve yine erektil bir doku olan bulbus vestibuli (soğancık) adlı yapılar da klitorisle ilişkili ve temas halinde. Bu resmi gören kadınlar büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar. Denizanasına, leylağa, kelebeğe, testislere vb. yapılara benzetenler de oluyor.Aşağıdaki görüntü ise kanla dolup şişmiş gerçek bir klitorisin manyetik rezonans görüntüsü. Freud, yıllarca kadınların penis kıskançlığından söz etti. Freud’un kuramına göre kız çocuk, erkek organını görüp de kendisinin penisi olmadığını keşfettiğinde, ona imrenir ve penisi olmadığı için kendini eksik hisseder, aşağılık duygusuna kapılır. Bu kurama akademik çevrelerin ve feministlerin getirdiği eleştiriler bir tarafa, görünen o ki kıskançlık yapacak bir durum da yok zaten. Yeter ki kadınlar MR görüntülerini çıkarıp kendi aralarında büyüklük yarışına girmesinler.


ÖZLEM YALÇIN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>