>

KÖŞE YAZILARI | SİMGE KURBAN

Sex and The City tahtını Gossip Girl’e devretti

“Bir gerçek var ki, şov dünyası ve moda endüstrisi kolkola olmaktan büyük haz alıyor. “ Simge Kurban`ın yeni yazısı...
 
   
 
 
     

Sex and The City tahtını Gossip Girl’e devretti

“Beyaz perde” dediğimiz sinemanın modaya ne derece yön verdiğini bilmeyen yoktur. Vizyona giren filmlerde karakterlerin giyim tarzlarıyla şekillenen sinemadaki moda unsuru, birçok kadın ve erkeğin sinema-moda ilişkisinden bolca yararlanmasına neden oluyor.
 


Sinemanın modaya etkisinden bahsederken, dizilerin de moda dünyasını etkileyebildiğini gördük. Buna en güzel örnek, beyaz ekranın stil ikonu olarak anılan Carrie Bradshaw’e hayat veren Sarah Jessica Parker’ın dizisi “Sex and The City”. 30’lu yaşlarını olanca özgürlükleri ve şıklıklarıyla yaşayan kadınların hayatlarından kesitler sunan SATC sonrası şimdi de gençlerin modayla haşır neşir olduğu “Gossip girl” dizisi çok tutuluyor.

Ünlü markaların kreasyonlarının dizide yayınlanması için canla başla çalıştıkları bu dizide Blake Lively’nin canlandırdığı Serena ve Leighton Meister’in canlandırdığı Blair karakterleri yeni nesil gençliğin moda/stil anlayışını şekillendirmekle kalmıyor, kendi stil ikonlarını yaratıyor. Bu soket çoraplı, rengarenk bandanalı, Valentino çantalı, Moschino marka ayakkabılı kolejli kızlar modaya ne kadar yön verebilir, orası muamma; ama yadsınamaz bir gerçek var ki, şov dünyası ve moda endüstrisi kolkola olmaktan büyük haz alıyor.
 


Dizide genç kızların kullandıkları botlardan iççamaşırlarına kadar birçok giyim aksesuarı dizi adına açılan sitelerde satışa sunuluyor, genç kızlara örnek aldıkları karakterler gibi giyinebilmeleri konusunda çeşitli tavsiyeler veriliyor. 17 yaşındaki lise çağında Nev Yorklu gençlerin aile-cinsellik, arkadaşlar etrafında gelişen hayatlarını modadan bolca yararlanarak anlatan bu dizi daha ilk sezonu yayınlanmasına rağmen acayip bir fan kitlesine ulaştı. Kimlik bunalımında yolunu bulmaya çalışan teenage grubu(14-18 yaş arası gençlik) 30’lu yaşlarındaki kadınların kendilerini Carrie Bradshaw’un yerine koymaları gibi kendini Gossip Girl’deki Serena ya da Blair ile özdeşleştiriyor, “imajın herşey olduğunu”, gerisinin palavra olduğunu bir kez daha vurguluyorlar bize. Sex and The City ile ayyuka çıkan bu dizi film-moda güzellemesi Gossip Girl ile devam ederken hepimiz biliyoruz ki; bu son örnek değil, şimdiden yayına girmeyi kollayan birçok dizi projesi yapımcıların onayını bekliyor.

Simge Kurban
simge@fashinn.net

 


SİMGE KURBAN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>