>

KÜLTÜR-SANAT

10. Tuborg Roxy Müzik Günleri Başlıyor...

Kendi müziğini yapan müzisyenleri, dinleyiciler ve sektörle buluşturan tek platform Roxy Müzik Günleri’nin 10.’su Tuborg sponsorluğunda gerçekleşiyor.
 
   
 
 
     
Kendi müziğini yapan müzisyenleri, dinleyiciler ve sektörle buluşturan tek platform Roxy Müzik Günleri’nin 10.’su Tuborg sponsorluğunda gerçekleşiyor. 10. Tuborg Roxy Müzik Günleri’ne katılmak isteyen müzisyenlerin kendi besteleriyle hazırladıkları demoları, 21 Mart-8 Nisan tarihleri arasında Roxy’ye ulaştırmaları gerekiyor

Müzisyenlerin, müziğin her türünde, sadece kendi besteleriyle katılabileceği 10. Tuborg Roxy Müzik Günleri, bu yıl da genç yetenekleri müzik yapımcıları ile buluşturuyor. Geçmişten günümüze Roxy Müzik Günleri’nin anlatıldığı 10.Tuborg Roxy Müzik Günleri’nin tanıtım toplantısında, geçtiğimiz yılın birincisi Dejavu da bir konser verdi. Her geçen gün müziğe verdiği desteği artırarak sürdüren Tuborg sponsorluğunda gerçekleşen 10. Tuborg Roxy Müzik Günleri’nin ödül töreni ise 18 Mayıs’ta yine Roxy’de düzenlenecek.


10. yılında Roxy Müzik Günleri

Birçok sanatçı ve grubu müzik dünyasıyla tanıştıran Roxy Müzik Günleri, 10 yılda aralarında Teoman, Kurban, Cold House, Bağdat Avenue, Replikas, Direc-T, Dejavu gibi günümüzde beğeniyle dinlenen ve sevilen, kendi dinleyici kitlesine ulaşmış pek çok isme sahne oldu.

İlk kez 1996 yılında “gerçek anlamda müzik düşünen ve üreten herkese” yapılan içten bir çağrıyla başlayan Roxy Müzik Günleri, 2004 yılında İstanbul dışındaki şehirlerden de büyük ilgi gördü. Ankara, Bursa, İzmir, Trabzon ve Kars’tan toplam 184 başvuruyla rekor bir katılıma ulaşan Roxy Müzik Günleri’ne bugüne kadar 797 müzik grubu, 3800 müzisyen katıldı. Roxy Müzik Günleri’nde 122 grup finalde yarışma hakkını elde etti, 594 müzisyen RMG’de sahne aldı. Roxy Müzik Günleri’ne yaklaşık 17.500 müziksever de tanıklık etti.

10.Tuborg Roxy Müzik Günleri’ne Nasıl Başvurabilirsiniz?

10. Tuborg Roxy Müzik Günleri’ne katılmak isteyen müzisyen ve grupların en az iki parçanın yer aldığı demo CD’yi, müzik tarzı ve grubu anlatan tanıtıcı bilgiyle birlikte 21 Mart-8 Nisan tarihleri arasında Roxy Kulüp Sıraselviler Caddesi, Aslanyatağı Sokak No:1-3 Beyoğlu adresine ulaştırmaları gerekiyor. 11-12 Nisan 2005 tarihleri arasında yapılacak elemelerin ardından, finaller 9-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

10. Tuborg Roxy Müzik Günleri jürisi şu isimlerden oluşuyor: Kaan Yüceil (Roxy Club), Taner Öngür (Moğollar), Dinç Toğrol, Murat Hasarı ( Müzisyen), Güven Erkin Erkal ( Radyo D ), Ömer Ahunbay (Elec-Trip Records), Şafak Ongan (Dream TV), Hakan Tamar (NME), Mehmet Tez (Aktüel), Melis Danişmend (Radikal), Nilhan Durmuşoğlu (Basatap) ve Selim Göncü (Türk Tuborg-Carlsberg).


10. Roxy Müzik Günleri Takvim

21 Mart Pazartesi 10. Tuborg Roxy Müzik Günleri başvuruların kabulü

8 Nisan Cuma Başvuruların sona ermesi
11-12 Nisan Finalistlerin belirlenmesi
15 Nisan Cuma 10.Tuborg Roxy Müzik Günleri Finalistlerinin
Basına Açıklanması
9 -12 Mayıs Finalist grupların yarışması
18 Mayıs Çarşamba Ödül alan grupların açıklanması,
10.Roxy Müzik Günleri Kapanış Konseri


Tuborg ve Müzik

2003 yılında Skin, Tom McRae ve Shed Seven’ın katıldığı Tuborg Modern Rock Festivali’nin yanı sıra, Reklam Oburları, Beachpark Rock Festivali, Aya İrini Bach Günleri gibi etkinliklere destek olan Türk Tuborg, 2004’ün de müzik ve sanat gündemini hareketlendiren projeler gerçekleştirdi.

2004 yılında, 73. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında düzenlenen Tuborg Pilsener Gençlik ve Gelecek Konserleri’nde Kıraç, Funda Arar, Mazhar Fuat Özkan, Gipsy Kings, Haluk Levent, Sertab Erener, Levent Yüksel, Athena, Ruslana, Emre Altuğ ve Teoman sahne aldı. Tuborg Pilsener “Müzik her zaman, her yerde” mottosuyla tanımladığı “Tuborg Pilsener Alive1” projesi kapsamında Teoman ile Hasankeyf’in büyülü atmosferinde başlattığı yaz eğlencesini Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgeleri’ndeki pek çok şehrimize taşıdı. Alive 1 çerçevesinde birçok Teoman-Bülent Ortaçgil konseri de gerçekleşti.

Tuborg Pilsener, Rock Istanbul ile uluslararası bir festivale daha imza attı. Faithless, Starsailor, Anathema, Queensrÿche gibi Rock müziğin dünyaca ünlü isimleri Rock İstanbul Festivali’nde buluştu. Tuborg Pilsener sponsorluğunda gerçekleşen festival 70’e yakın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla müzikseverler, doğanın ve denizin iç içe olduğu Solar Beach’de pek çok renkli aktivite ve outdoor etkinliğe de katılarak festival ruhunu doyasıya yaşadı. Üç gün süren Rock İstanbul’a 30 bin izleyici katıldı. 2 bin çadır kurulan kamp alanında, 6 bin kişi konakladı. Rock İstanbul Festivali’nde 45’ten fazla canlı performans izleyen müzikseverler, Türk müziğinin, alanlarında en sevilen isimlerinden Pentagram, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç, Mor ve Ötesi, Aslı, Bulutsuzluk Özlemi, Ogün Sanlısoy, Düş Sokağı, Replikas, Ceza, Aylin Aslım, İhtiyaç Molası ve Cem Köksal’ı da dinleme şansı buldu. Festival kapsamında rock tutkunları, elektronik müzik ile rock müziğini en iyi birleştiren gruplardan Faithless’ın yeni albümünü tanıma fırsatını buldu.

24 Temmuz günü İstanbul Kilyos Solar Beach’te gerçekleşen 3. Tuborg Modern Rock Festivali kapsamında Grammy ödüllü Pink ilk defa Türk müzikseverlerle buluştu. Pink, Türkiye’ye “Try This” isimli son albümünün tanıtımı için çıktığı turne kapsamında geldi. Tuborg Modern Rock sahnesini Pink’ten önce Spitney Beers, Kurban ve Teoman ısıttı. 10.000 kişinin katıldığı festivalde rockseverler gün boyu denizin ve güneşin de tadını çıkardı.

Dünyaca ünlü rock grubu Jethro Tull, 28 Ağustos’ta Tuborg Pilsener sponsorluğunda Türkiye’ye geldi. Çeşme Kum Beach’te müzikseverlerle buluşan grubun yıllara yayılan geniş bir hayran kitlesi var. 1970'lerden beri rock müziğin ikonu olan Jethro Tull, bugüne kadar dünyada 3000'den fazla konser verdi ve rock tarihinde efsane olarak anılıyor. Çeşme Tursite Kum Beach’te sahneye çıkan gruptan önce de Türk rock severlerin yakından tanıdığı isim Hakan Kurşun seyircileri konsere hazırladı.

2005’te de müziğe desteğini arttırarak sürdüren Tuborg, 10. Tuborg Roxy Müzik Günleri’nde de müzikseverleri bekliyor.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>