>

KÜLTÜR-SANAT

13.Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Başladı!

Dünya Sinemasının en önemli örnekleri Türkiye`de sinema severlerle buluşacak.
 
   
 
 
     

Sinema Üstadı Krzysztof Kieslowski’nin Kısa Belgeselleri İzmir'de.

Geride bıraktığımız 13 yılda, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Türkiye'nin en önemli kısa film festivali olmuştur.

Uluslararası İzmir Kısa Film festivali ilk kez 2000 yılında düzenlenmiş ve o günden bu yana Türkiye'nin en önemli kısa film festivallerinden biri olmuştur. Festivalin, düzenlendiği İzmir'in tek sinema festivali olma özelliği büyük önem arz etmektedir.

Her yıl uluslararası ve ulusal kategorilerde kısa filmlere Altın Kedi Ödülleri veren festival, yurtdışından ve Türkiye'den sinema dünyasında önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı ortam yaratmıştır.

Yarışmalı bölümünün yanı sıra; Türkiye'den ve dünyadan o yılın panoramasını çizmek amacı ile, özenle seçilmiş filmler gösterime alınmakta ve sinemaseverlerle buluşturulmaktadır.

Film gösterimleri paneller, söyleşiler, sergiler ve başka etkinliklerle de desteklenmektedir. Bu açılardan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali seyirciyle en fazla kaynaşan, kitlelere en başarılı şekilde ulaşan film festivali olma özelliğini de korumaktadır.

Film gösterimlerinin önemli bir kısmı filmlerin ekip ve oyuncularının da katılımıyla gerçekleşmektedir. Festival böylelikle sinemacı ve seyircileri bir araya getiren önemli bir buluşma noktası olmaktadır.

13.ULUSLARARASI İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivaline bu yıl 71 ülkeden 2000 den fazla film başvurmuş olup 42 ülkeden 175 film seçilmiştir.

Festival etkinlikleri Kültür Bakanlığının ve Başbakanlık tanıtma Fonunun önemli katkıları ve Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü ve İKSEV ile işbirliği içinde İzmirli sinema severlerle Fransız Kültür Merkezinde buluşacak.

Bu yıl festival izleyicileri Oscar, Bafta, Cannes , Berlin ve diğer önemli festivallerde ödül kazanmış filmlerin yanısıra, ilk kez gösterime giren filmlerle de buluşacaktır.

Festivalde bir başka ilgi noktası Cannes 2011 film festivali yarışmasında ‘’Quinzaine’’ ve ’Cinefondation’’ yarışmalarına katılan filmlerden oluşan bölümdür.

Avrupa Film Akademisi ile işbirliği çerçevesinde 2012 yılında Avrupa Film Akademisi ödülü için yarışan bir çok film de programda bulunmaktadır.

ALTIN KEDİ ÖDÜLLERİ 2012

Festivalin ulusal kategorisinde, 10 film Uluslararası kategorisinde ise 12 film Altın Kedi ödülü için yarışacak.

GENÇ OYUNCULARA ALTIN KEDİ ÖDÜLÜ...

Ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı ile yeni bir dal tesis etti” ve “Genç ve umut veren oyuncuları” ödüllendirmeye karar verdi.

KRZYSZTOF KIESLOWSKI KISA FİLMLERİ FESTİVALDE...

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, programında en büyük sinema ustalarının eserlerine de yer vermektedir, bu yıl Krzysztof Kieslowski’nin 1969-1980 yılları arasında yapmış olduğu belgesel kısa filmler de izleyicilerle buluşacaktır.

KISA FİLM FESTİVALLERİNDE BİR İLK: KISA FİLM MARKETİ

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, yenileme geleneğine bir katman daha ekleyerek, kısa filmcilere, kısa film festivalcilerine , programcılarına ve tüm sinema severlere yeni bir hizmet sunuyor.

13. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, 21-25 Kasım tarihlerinde, Market için özellikle seçilmiş filmleri bilgisayar ortamında tüm ziyaretçilerine sunacaktır. Sinema severler Fransız Kültür Merkezinin kütüphanesinde bulunan bilgisayarlarda dünyanın her köşesinden gelen kısa filmlerle buluşma imkanına sahip olacaktır.

CANLI PİYANO MÜZİĞİ EŞLİĞİNDE FİLM GÖSTERİMİ

Dr. Caligari'nin Muayenehanesi (Almanca orijinal adı: Das Cabinet des Dr. Caligari), Robert Wiene'nin yönettiği 1920 yapımı Alman dışavurumcu filmdir. Sessiz sinema döneminde çekilmiş ve siyah beyaz olan film Alman Dışavurumcu akımının ve Alman Sineması Klasiklerinin daha sonra yapılmış olan filmlerin üzerinde en çok etki uyandıran filmlerindendir.

Filmin gösterimi , İKSEV ve Goethe Enstitüsü ile işbirliği içinde gerçekleşecektir. Usta müzisyen Zafer Çebi filme piyano ile eşlik edecektir.

ALTIN KEDİ ÖDÜLLERİ 2012

Festivalin ulusal kategorisinde, 10 film Uluslararası kategorisinde ise 12 film Altın Kedi ödülü için yarışacak..

GENÇ OYUNCULARA ALTIN KEDİ ÖDÜLÜ...


Ulusal filmler alanında “Genç oyunculara destek verme ve tanıtımlarına katkıda bulunma amacı ile yeni bir dal tesis etti” ve “Genç ve umut veren oyuncuları” ödüllendirmeye karar verdi.

SÖYLEŞİLER...

13.Uluslararası Kısa Film Festivali, bu yıl sinema severleri ve genç sinemacıları, dünya kısa film piyasasında kilit noktalarda bulunan kişilerle buluşturuyor.
Dünya Sinemasında Perspektifler Phillipe Jalladeau
Short Fim Corner Cannes festivali Alice Kharoubi
Ayrıca yönetmen Ümit Ünal seyircilerle son yazdığı kitap üzerinde sohbet edecek.:
Işık Gölge Oyunları Ümit Ünal

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>