>

KÜLTÜR-SANAT

13’ünde Kadın Olmak

Çocuk gelinleri anlatan bir roman...
 
   
 
 
     

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından hazırlanan rapora göre, dünyada çocuk gelinlere en yüksek oranda rastlanan ülkeler sıralamasında, ilk sıraları Batı-Doğu-Orta Afrika ülkeleri ile Güney Asya ülkeleri alıyor. Türkiye dünya liginde yüzde 14 oranla ikinci sırada görülüyor.

Dünyada, birçok ülkede çocuk yaşta kızlar o ülkenin şartlarına göre istismar ediliyor. Türkiye coğrafyasında da istismarın şekli “evlendirme” olarak ortaya çıkıyor.

Çocuk gelinleri anlatan 13’ünde Kadın Olmak’da ikiz kardeş olan 13 yaşlarındaki Helin ve Sıla, çocuk gelinlerin yaşadıkları dramın sürükleyici hikâyesini okuyucunun gözleri önüne seriyor.“13’ünde Kadın Olmak,” romanının kahramanları, daha doğrusu mağdurları olan 13’ündeki ikizler, Helin ve Sıla da ağabeylerinin bir başkasının ölümüne neden olduğu insanların kanları karşılığında evlendiriliyor. Romanda çocuk gelin gerçeğine karşı direnen bir köy öğretmeninin de düzeni değiştirmeye çalışırken çarkın dişlilerinde öğütülerek yok edildiği anlatılıyor.

Yazar Ali Bayram’ın, görev yaptığı yerlerde yaşadığı töre gerçeğini romanına yansıtırken, “13’ünde Kadın Olmak,” bizlere ‘İnsan’ olmanın sadece unvan olmadığını bir felsefe olduğunu hatırlatmakla birlikte; namlunun soğukluğuyla, kurşunun kalbinize saplanması acısını yaşatıyor.

Ne acı ki; çocuk gelinler insanlık dışı bir töreye kurban ediliyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>