>

KÜLTÜR-SANAT

14.Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başladı

14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Maskot’ta düzenlenen açılış gecesiyle başladı.
 
   
 
 
     

Perdeyi Lisa Çalan açtı!

Alin Taşçıyan’ın sunuculuğunu yaptığı gecede 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’daki bombalı saldırıda bacaklarını kaybeden ve protez tedavisi halen Almanya’da devam eden sinemacı Lisa Çalan törene canlı bağlantıyla katılarak festivalin açılış konuşmasını yaptı. Çalan; “Kadın Dayanışması Yaşatır diyerek yola çıkıyoruz. Ben de bu süreçte gücümü bundan aldım. Her kadın kendi gücünün farkına varabilirse hiçbir güç karşısında duramaz, ben öyle yapıyorum ve herkesten istediğim odur ki kendi güçlerinin farkında olsunlar, bu faşist eril zihniyetin ancak böyle karşısında durabiliriz. Sinema ile resmimizle, sanatla mücadele etmenin en güzel yol olduğunu düşünüyorum. Belki seneye ayakta olacağım ve skype ile değil de sizlerin yanında olacağım. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum!” dedi.

Filmmor’un geleneksel Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü Leyla Toprak’a verildi. Gecede Leyla Toprak’ın Kobane’de IŞİD’e karşı direnişin simgesi olan Kürt kadın gerillaların öyküsünü deneysel bir biçemle anlatan Uzak mı... / Distant... / Dûr e... filminin gala gösterimi yapıldı. Geceye müzikleriyle renk katan isim ise Fulya Özlem oldu.

14. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Bugün / 13 Mart Pazar

Filmmor ikinci gününe Hannah Arendt ile başlıyor…


20. yüzyılın çığır açan düşünürlerinden Hannah Arendt’in farklı bir portresini sunan belgesel; Vita Activa: Hannah Arendt Karşınızda saat 12:00’da İtalyan Kültür Merkezi’nde izlenebilir. İzleyiciyi Arendt’in yaşamında samimi bir seyahate çıkaracak belgeselde, ünlü düşünürün yaşadıkları zengin bir arşiv eşliğinde beyazperdeye yansıyor.

Chantal Akerman Toplu Gösterimi Chantal Hakkında Her Şey kapsamında yönetmenin 25 yaşında çektiği filmi Jeanne Dielman 15:00’te İstanbul Modern’de olacak. Jeanne Dielman, Belçikalı yalnız bir annenin yüklenmek zorunda kaldığı roller, yerine getirmekle yükümlü olduğu görevler ve rutin ev işleri üzerine çarpıcı bir sinema klasiği…

Aynı saatlerde İtalyan Kültür Merkezi’nde ise Caroline Hellsgard yönetmenliğindeki Wanja izleyicilerle buluşacak. Film, yaptığı banka soygununun ardından girdiği hapishaneden şartlı tahliye edilen Wanja ile yeni tanıştığı Emma arasındaki farklı arkadaşlığı anlatıyor. Yönetmen Hellsgard da filminin ardından soruları cevaplamak üzere İtalyan Kültür Merkezi’nde olacak.

Kadın Dayanışması Yaşatır bölümünde yer alan, Hindistan’daki kadınların karar mekanizmasını erkeklerinde elinden alma mücadelesini anlatan Deepa Dhanraj’ın yönettiği Kadınların Adaleti ise 17:00’da İtalyan Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Günün son filmi ise bu yılın toplu gösterim bölümlerinden Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Kadınların Sineması’ndan Cynthia Hill yönetmenliğindeki Mahrem Şiddet. Film, Amerika’da yaşayan kadınlar için en güvensiz yerin evleri olduğunun altını çizerek, erkek şiddetine maruz kalan kadınlardan Deanna Walters ile şiddete maruz kalan kadınlara destek veren avukat Kit Grulle ile çarpıcı gerçekleri gözler önüne sererek, önemli sorular soruyor.

Film Bilgileri:

Vita Activa: Hannah Arendt Karşınızda / 12:00 / İtalyan Kültür Merkezi

Yönetmen/Senaryo: Ada Ushpiz
20. yüzyılın çığır açan düşünürlerinden Hannah Arendt. Adolph Eichmann davasını izledikten sonra yazdığı “Kötülüğün Sıradanlığı” gibi yazılar ile şiddetli tepkiler alan, hakaret ve tehditlerle karşılaşan ama yolundan vazgeçmeyen bir kadın. Belgesel modern zamanların açık yaralarından Nazi yanlısı filozof Martin Heidegger’e aşkına, uğradığı ihanete kadar çeşitli kesitlerle Hannah Arendt’in yaşamında samimi bir seyahate çıkıyor. Zengin bir arşiv eşliğinde özgün bir Hannah Arendt portresi...

Jeanne Dielman / 15:00 / İstanbul Modern

Yönetmen/Filmmaker: Chantal Akerman Senaryo/Script: Chantal Akerman
İzleyiciye bir “ev kadının” hayatının tekdüzeliğini 195 dakika boyunca deneyimleme olanağı veren filmde, Jeanne Dielman’ın, kocasının ölümünden beri, yani altı yıldır rutini hiç değişmez. Her gün erkenden kalkar, oğlunun kıyafetlerini ve kahvaltısını hazırlar, okula gönderir. Sonrasında ev işlerini yapar, alışverişe gider. Öğleden sonraları para karşılığı seks yapar. Ardından akşam yemeğini hazırlar.

Wanja / 15:00 / İtalyan Kültür Merkezi

Yönetmen/Filmmaker: Carolina Hellsgård Senaryo/Script: Carolina Hellsgård
Yaptığı banka soygununun ardından girdiği hapishaneden şartlı tahliye edilen Wanja, bilmediği bir kasabada iş bulup, hayata tutunmaya çalışmaktadır. Bu sırada sorunlu bir genç kız olan Emma ile tanışır. İki kadın arasında farklı bir arkadaşlık gelişir. Wanja görüşemediği kızı gibi gördüğü Emma’yı uyuşturucu bağımlılığından kurtarmaya niyetlidir...

Kadınların Adaleti / 17:00 / İtalyan Kültür Merkezi


Yönetmen/Filmmaker: Deepa Dhanraj Senaryo/Script: Jabeen Merchant
Köyün ileri gelenleri... Ya da ihtiyar heyeti... Adına ne derseniz deyin karar vericiler hep bir grup erkektir. Hindistan’da bunu tersine çevirmeye çalışan bir grup kadın kendi karar mekanizmalarını kurmak isterler. Girdikleri bu mücadelede erkeklerin karar heyetleri ve polisine nasıl kafa tutacaklar?

Mahrem Şiddet / 19:00 / İtalyan Kültür Merkezi

Yönetmen/Filmmaker: Cynthia Hill Görüntü Yönetmeni/Cinematographer: Rex Miller
Amerika’da yaşayan kadınlar için de en güvensiz yer evleri… Kadınlar en yakınındaki erkeklerin şiddetine maruz kalıyor, öldürülüyor. Deanna Walters da bu kadınlardan biri. Kit Grulle şiddete maruz kalan kadınlara destek veren bir avukat. Onların deneyimleri, görünmez kılınanı görünür kılıyor ve dünyayı değiştirebilecek sorular soruyor: “Neden şiddet uyguluyorlar?”, “Aile içi şiddetin olmadığı bir geleceği nasıl inşa edebiliriz?”


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>