>

KÖŞE YAZILARI | Diş Hekimi Deniz Kantar

Kanal Tedavisi Nedir?

Hangi Dişlere Kanal Tedavisi Yapılır? (Diş Hekimi Deniz Kantar)
 
   
 
 
     

Derin çürük nedeniyle veya herhangi bir travma sonucu ağrımaya başlamış veya herhangi bir belirti vermeksizin radyolojik muayene sonucu kök ucunda dişe bağlı herhangi bir abse veya kisti tedavi etmek amacıyla yapılan dişin kök kanallarındaki sinirlerin alınması ve yerine kök dolgusuyla bitirilmesi işlemine kanal tedavisi denir.

Bazen soğukta hissedilen hassasiyetler dolguyla giderilebilirken bazıları da dolgu yapılması ağrıyı geçirmez ve kanal tedavisi yapılmalıdır.

Derin çürük nedeniyle herhangi bir şekilde bakterilerin pulpaya (diş siniri) ulaşması ve ağrı yapması sonucu kanal tedavisi yapılır. Ayrıca dişte durup dururken ağrı oluyorsa veya gece uykudan uyandırıyorsa, ağrı kesiciyle ağrısı sadece hafifliyor veya geçmiyorsa bu dişlere de kanal tedavisi yapılması gerekir. Tedavi edilmeyen dişlerde enfeksiyon kök boyunca ilerler ve kemiğe ulaşıp abse yapabilir.Kanal dolgusu ve diş dolgusu arasındaki fark nedir?

Herhangi bir nedenden dolayı sinirleri alınmış dişin oluşan kök boşluğunu doldurmak için kanal dolgusu yapılır fakat dişin sadece ağızda görülen kısmını restore etmek için kompozit (beyaz dolgu) veya amalgam (gümüş diye tabir edilen dolgu) dolgu yapılır.

Bazen herhangi bir protez veya köprü yapabilmek için zorunlu olarak dişlere kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Bunu hekim tedavi planlaması aşamasında hastaya neden kanal tedavisi yapılması gerektiğini hastaya anlatır.

Kanal tedavisi yapılmış diş ağrır mı veya çürür mü?


Siniri alınmış bir diş ağrımaz ama bu her zaman böyle olmaz. Bazen anatomik zorluklar nedeniye ( eğri kökler, sinüs boşluğuna uzanan kökler..) kanal tedavisi yapılmış olsa bile dişlerde ağrı oluşur bu durumda ya kanal tedavisi tekrarlanır ya da diş çekilmek zorunda kalınabilir.

Kanal tedavisinin amacı nedir?

Kanal tedavisi işlemi, ağrı bulunan dişin çekilmeden ağrının kesilmesi ve dişin ağızda kalarak mekanik olarak çiğnemeye devam etmesi amaçlanır.

Dişlerimizde hissedilen hassasiyet veya ağrı bize mutlaka bişeylerin habercisidir ve mutlaka kontrol ettirmemiz gereken bir durumdur.

Web: www.primadentist.com.tr


Diş Hekimi Deniz Kantar
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>