>

KÖŞE YAZILARI | Diş Hekimi Deniz Kantar

Kompozit Dolgu mu Amalgam Dolgu mu?

Beyaz dolguyla (kompozit) Metal dolgu (amalgam) arasındaki farklar nelerdir? (Diş Hekimi Deniz Kantar)
 
   
 
 
     

Uzun yıllar beyaz (kompozit) dolgu mu metal (amalgam) dolgu mu ikilemi devamlı insanların kafası karışmıştır.

Eskiden posterior yani arka bölgedeki dişlere küçük azı ve büyük azı dişlere metal dolgu yapılırdı, çünkü beyaz dolgular amalgam (metal) dolgular kadar sağlam ve dayanıklı değildi. Beyaz (kompozit) dolgular sadece ön bölge dişlere yapılırdı.

Günümüzde teknolojik gelişmelerin de ilerlemesiyle dişlere çok iyi yapışan ve çiğneme kuvvetleri karşısında metal dolgudan daha sağlam kompozit dolgular geliştirildi.

Bu gelişmeler amalgam (metal) dolguların kötü anlamına gelmiyor. Fakat metal dolgular ne kadar da iyi yapılırsa yapılsın bir müddet sonra sızdırmalar başlıyor ve dişler çürüyebiliyor, ayrıca metal dolgu kırıkları daha çok görülür. Artık kompozit dolgular hem daha estetik bir görünüme sahip hem de dişlere daha iyi yapışmaktadır.METAL DOLGULARIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?


Metal dolgular uzun süre dişlerde kaldığı zaman gri renkleşmelere neden olur, bu estetik olarak ön bölgeye yakın dişlerde kötü görüntüye neden olur. Bu yüzden diş hekiminizin önerdiği metal dolgular değiştirilmelidir. Bir de metal dolgular civa içerdikleri için uzun dönemde bazen Zaralı etkileri olabilir. İlla ki o dişte ağrı olmasına gerek yoktur. Bazen ağrı olmaksızın sökülen metal dolguların altından çok büyük ve derin çürükler çıkar ve kanal tedavisi gerektiren durumlar olabilir nadiren de dişin çekilmesine kadar gidebilir.

BEYAZ DOLGULARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Dişlere çok iyi yapışmaktadır, metal dolgulardan daha estetik ve daha dayanıklıdırlar. Sızdırmazlık özellikleri daha iyidir. Ayrıca ön dişlere estetik dolgular yapılarak dişlerdeki şekil bozuklukları kısa sürede giderilebilir. Dişlerde metal dolgular gibi gri renkleşme yapmazlar. Ağızdaki bütün dişlere yapılabilir.

PORSELEN DOLGU NEDİR?

Bir de porselen inley ve onley dolgular vardır. Bunlar da diş rengi gibi beyazdır ve estetik görünümlüdür. Bunlar diğer dolgular gibi tek seansta yapılmazlar. Bir seansta ölçü alınır ve laboratuarda hazırlanıp bir sonraki seansta hastanın dişine yapıştırılır. Doku uyumları çok iyidir ve basınca dayanıklıdırlar.

Web: www.primadentist.com.tr


Diş Hekimi Deniz Kantar
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>