>

SAĞLIKLI YAŞAM

İkizleri aynı giydirmeyin.

Fiziki görünümleriyle birbirlerine benzeseler bile iki farklı birey olan ikizlere ... devamı için tıklayın.
 
   
 
 
     
Fiziki görünümleriyle birbirlerine benzeseler bile iki farklı birey olan ikizlere aynı kıyafetlerin giydirilmemesinin daha doğru olacağı bildirildi.

Çocuk ve genç psikiyatrisi uzmanı Doç. Dr. Mücahit Öztürk, ikiz çocukların farklı bireyler olduğunu ve bunun da öncelikle anne babalar tarafından kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Öztürk, ''İkiz çocuklar, fiziki görünümleriyle birbirlerine benzeseler dahi iki farklı bireydirler'' dedi.

İkiz çocukları olan ailelerin bazı davranışlarına da işaret eden Doç. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

''Aileler, çoğunlukla ikizlere aynı kıyafeti giydirme, aynı saç modelini uygulama, aynı oyuncakları alma, aynı yatakta yatırma ve aynı sınıfta okutma gibi tutumlar sergiliyorlar. Böylece, dış görünüş olarak aynı olan ikiz çocuklar, daha sevimli ve ilgi çeken bir hal alıyor. Bu durum da anne, baba ve çevredekilerin hoşuna gidiyor. Ancak, çocuğun kimlik gelişimi sürecinde dışarıdan yönlendirilen bu benzeştirme çabaları, sağlıksız sonuçların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.''

YAPAY BENZEŞTİRME ÇABALARI

Farklılığı yok etmeye yönelik bu tip tavırların, çocukların ruhsal özelliklerini hiçe saydığı için bireyselleşmelerinin önünde büyük engel teşkil ettiğini dile getiren Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Her çocuğun kendi ruhsal özellikleri yörüngesinde bireyselleşmesine ve kişiliğinin gelişmesine fırsat tanınmalıdır. Bu fırsatı tanımanın en iyi yolu da, ikizlerin farklılıklarını kabul ederek yapay bir benzeştirme çabası içine girmemektir.

Bireysel özelliklerine göre yetiştirilmeyen ve dolayısıyla kişilik gelişiminde sorunlar oluşan ikizler, ergenlik dönemine geldiklerinde de önemli özgüven problemi ve sosyal çevreleri ile uyumda büyük sorunlar yaşayabilmektedirler.

Sürekli birlikte olmaları, beraber hareket etmeleri desteklenen ve her açıdan birlikte yaşamaya mahkum hale getirilen ikizler, ergenlik ile birlikte mecburen birbirlerinden ayrılma süreci yaşayacaklardır. Bu süreçte önceleri kardeşinin desteğiyle ayakta duran genç, toplum içinde kendini yalnız ve çaresiz hissedecektir.''

AİLELERE UYARILAR

Doç. Dr. Mücahit Öztürk, ikiz çocukları olan ailelere şu uyarılarda bulundu:

''Bu çocuklar, doğumlarından itibaren farklı özellikleri olduğu bilinerek gelişimleri takip edilmelidir. İkizlere, birbirlerine benzeşmeleri yönünde baskı yapılmamalıdır. İkizlere aynı kıyafetleri giydirmemek, aynı saç modelini uygulamamak lazım. Bu çocukların, mümkünse ayrı sınıflarda olması sağlanmalı.''

İkizlerden birinde içe kapanma, diğerinde ise dışa dönüklük olabileceğine de işaret eden Doç. Dr. Öztürk, dışa dönük olanın diğerini baskı altına alabileceğini, ailelerin buna da dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.

İkizlerin doğumlarından itibaren iki ayrı çocuk gibi yetiştirilmesinin önemini de vurgulayan Doç. Dr. Öztürk, ''Sevimli oluyorlar diye çocukların kişilik ve bireysel gelişimi önleniyor. Bu çocuklar birbirlerine bağımlı hale getiriliyor. Birlikte olmazlarsa olmayacakmış gibi yetişen çocuklar, ergenlik döneminde ayrışmayı beceremiyorlar'' dedi.

(aa)
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>