>

KÜLTÜR-SANAT

2004’ün en çok izlenen filmleri...

2004 yılının rekortmen filmi, bir sevgi hikayesini konu alan sevimli animasyon ‘Shrek’ oldu.
 
   
 
 
     
İnternetteki ‘box-office’ sitelerinin verilerine göre, 2004 sevimli yeşil canavar ‘Shrek’in yılı oldu. İngilizce seslendirmesini Mike Myers’in yaptığı yüzü çirkin, kalbi güzel mi güzel Shrek’i, Türk izleyicisi Okan Bayülgen’in başarılı dublajıyla seyretti.

Film, tamı tamına 436 milyon dolar gişe hasılatı elde ederken, dünyanın dört bir yanındaki çocukların yanı sıra yetişkinler de çok şey öğreten bu sevgi hikayesini hem gülümseyerek, hem de gözlerinde yaşlarla izledi.

EN BAŞARILI ‘ANİMASYON’ GİŞESİ!

Bugüne kadar çevrilen animasyonlar arasında en çok gişe hasılatı elde etme unvanını da elinde bulunduran ‘Shrek’, aynı zamanda tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasında da üçüncü sırada.

ÇOK BAŞARILI BİR DEVAM FİLMİ

Her ne kadar devam filmlerinin başarısı tartışılsa da hiç kuşkusuz ‘Örümcek Adam-2’ bu tartışmanın dışında kalıyor. İlkinin kazandığı büyük başarının ardından genç aktör Tobey Maguire’ın yeniden ‘Örümcek Adam-2’ kostümünü giyerek duvarlara tırmanıp tavanlardan sarktığı film 373 milyon dolarlık gişe hasılatına imza attı.

‘Shrek’ filmine yetişemese de, ikinciliği bileğinin hakkıyla eldeeden filmin daha ikincisi vizyondayken Sony Pictures üçüncü yapımın 2007 yılında çekileceğini açıkladı.

İSA’NIN ÇİLESİ / MEL’İN KASASI

Daha çekimlerine başlanmadan tüm dünyada tartışmalar yaratan ‘Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi - The Passion of the Christ’, 2004 yılının en çok izlenen üçüncü filmi oldu.

Yapımcısı ve yönetmeni Mel Gibson’ı eğlence dünyasının en çok kazanan ismi koltuğuna da oturtan yapımda, Hazreti İsa’nın son günleri konu edildi. Şiddet ögeleri barındırdığı için Türkiye ve tüm dünyada 16 yaşından küçüklerin izlemesi yasak olan film, küçükler seyretmese de 370 milyon dolar hasılata imza attı.

3’ÜNCÜ HARRY POTTER HASILATTA 4’ÜNCÜ

Çocuk büyücü Harry Potter’ın yeni macerası ‘Harry Potter ve Azkaban Tutsağı - Harry Potter and the Prisoner of Azkaban’ listede dördüncü. İlk iki filmdeki yönetmenin yerine bu kez Alfonso Cuaron’un rejisör koltuğuna oturduğu film, 249 milyon dolar hasılat yaptı.

5’İNCİ SIRA YİNE BİR ANİMASYONUN

‘The Incredibles’ adlı animasyonun 214 milyon dolar hasılatla beşinci olduğu listede, altıncılığı küresel ısınmaya dikkati çekerek çevre duyarlılığı mesajı veren bir yapım elde etti: ‘Yarından Sonra - The Day After Tomorrow’ ... Jake Gyllenhaal ile Dennis Quaid’in rol aldığı bu film de 186 milyon dolar gişe hasılatına imza attı.

MATT DAMON’IN DARBESİ

Matt Damon’ın başrolünü üstlendiği ve Türkiye’de ‘Medusa Darbesi’ adıyla gösterime giren ‘The Bourne Supremacy’ 175 milyon dolarlık hasılatıyla yedinci oldu.

Will Smith, Angelina Jolie, Robert de Niro gibi ünlü yıldızların her birinin yüzleri ve ifadelerinin birer balığa uyarlandığı sevimli animasyon ‘Köpekbalığı Hikayesi - Shark Tale’ 154 milyon dolarlık hasılatla sekizinciliği elde etti.

Will Smith’in rol aldığı ‘Ben Robot - I Robot’ adlı yapımın 144 milyon dolarlı hasılatıyla dokuzuncu olduğu listede onunculuğu büyük ilgi uyandıran ‘Truva - Troy’ aldı. Brad Pitt, Eric Bana, Diane Krueger ve Orlando Bloom’un kamera karşısına geçtiği, Wolfgang Petersen’in yönettiği film, 133 milyon dolar hasılat yaptı.

EN ÇOK İZLENEN 10 FİLM
Yönetmenler / hasılatlar

1) Shrek-2: 436 milyon dolar
(Andrew Adamson - Kelly Ashbury)

2) Örümcek Adam-2: 373 milyon dolar
(Sam Raimi)

3) Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi: 370 milyon dolar
(Mel Gibson)

4) Harry Potter ve Azkaban Tutsağı: 249 mil. dolar
(Alfonso Cuaron)

5) The Incredibles: 214 milyon dolar
(Brad Bird)

6) Yarından Sonra:186 milyon dolar
(Roland Emmerich)

7) Medusa Darbesi: 175 milyon dolar
(Paul Greengrass)
,
8) Köpekbalığı Hikayesi: 154 milyon dolar
(B. Bergeron-V. Jenson)

9) Ben, Robot:
(Alex Proyas): 144 milyon dolar

10) Truva:133 milyon dolar
(Wolfgang Petersen)

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>