>

KÜLTÜR-SANAT

23.Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

Türkiye’nin en uzun soluklu ve en prestijli ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde bu sezonun adayları belli oldu.
 
   
 
 
     

23. kez verilecek ödüller için belirlenen adaylar, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün ve tiyatronun duayen sanatçısı Haldun Dormen’in ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıda Özel Ödül sahipleri de ilan edildi.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Jürisi, tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Ahmet Levendoğlu’nu, oyun yazarlarımıza adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne ise Dünyada Karşılaşmış Gibi isimli oyunuyla Berkun Oya’yı layık gördü. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü Alice Müzikali kazanırken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise tiyatroya yaptığı eşsiz katkılar nedeniyle Rüştü Asyalı oldu.

‘‘Tiyatromuzun her sene büyümesi ve güçlenmesi bizleri gururlandırıyor”

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin, Türk tiyatrosuna özveri ve yaratıcılıklarıyla güç katan tüm tiyatro emekçilerine duyulan saygının bir ifadesi olduğunu belirten Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, sözlerine şu şekilde devam etti:

“’Türk tiyatrosunun fedaisi’, ülkemizin ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale’nin ismini, 23 yıldır Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile yaşatmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri olarak kendimizi sürekli yenilemeye özen gösteriyor, bir önceki yıla göre çıtayı hep daha da yukarıya taşımayı hedefliyoruz. Bu sezon yine birbirinden yaratıcı, yenilikçi oyunlar ve ruhumuza dokunan performanslar izleme fırsatı yakaladık. Her geçen sene oyun sayılarının ve kalitesinin daha da yükselmesi, değerlendirme sürecinde işimizi zorlaştırırken, Türk tiyatrosunun büyümeye ve güçlenmeye devam etmesi bizleri gururlandırıyor. Ayrıca son yıllarda tiyatro salonu, eseri, gösteri ve seyirci sayılarında gördüğümüz sevindirici artış, sanatseverlerin Türk tiyatrosuna gönülden sahip çıktığının en güzel göstergesi. Türk tiyatrosunun sağlam köklerinden aldığı güç, ortaya koyduğu kaliteli işler ve sahip olduğu dinamizm bizleri gelecek adına heyecanlandırıyor ve umutlandırıyor.
Geçen sürede Türkiye’nin en uzun soluklu ve en prestijli ödülü haline gelen bu değerli organizasyonun düzenlenmesine olanak tanıyan Yapı Kredi’ye ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu’na, jüri üyesi arkadaşlarım adına şükranlarımı bir kez daha sunuyorum. Bu yıl ayrıca Yapı Kredi’nin kuruluşunun 75. yılını kutluyoruz. İnanıyorum ki Yapı Kredi gibi sanata uzun yıllar destek olan böylesine köklü ve prestijli kurumların sayısının artması, kültür-sanat dünyamızın zenginleşmesine de büyük katkı sağlayacak.”

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, bu yıl 30 Nisan 2019’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak. ‘Tiyatronun kutlama gecesi’ olan ödül töreninin sunuculuğunu ise bu yıl Ahu Türkpençe ve Alican Yücesoy üstlenecek.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>