>

KÜLTÜR-SANAT

26.Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Çocuklara Özel Etkinlikler!

Çocuklar festival’in misafiriydi!
 
   
 
 
     

Bu yıl festivalin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında gerçekleşmesi nedeniyle ‘Çocukların Festivali’ bölümü daha fazla ön plana çıkıyor. Çocuklarla festival ve bayram şenliğini paylaşmak amacıyla festival ekibi, çocuklara özel pek çok eğlenceli etkinlik hazırladı: Programda masalcı anlatımı ile çocuk filmleri gösterimleri ve Çocuklar için Yaratıcı Drama Atölyeleri yer alıyor.

Çocuklar İçin Yaratıcı Drama Atölyesi Gerçekleşti

Ankara Uluslararası Film Festivali ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı heyecanına, yaşamlarımızın sınırlarına girmiş olan ‘mülteci çocukları’ da dahil eden özel bir sosyal sorumluluk projesine imza atıldı. Çağdaş Drama Derneği’nin işbirliği ve başta Liv Hospital Ankara olmak üzere Doğa Koleji, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle mülteci çocuklar, Festival’in geride bıraktığı dört gün içerisinde Yaratıcı Drama Atölyesi’nde buluştu.

Türkiye'ye sığınan ve Ankara Mamak bölgesinde yaşayan Iraklı mülteci gruplardan, gönüllü sivil grup temsilcisi Tamer İşcen’in çabalarıyla ulaşılan 8-12 yaş arası 100 çocuk için ücretsiz olarak düzenlenen etkinlik, 4 gün boyunca sabah ve öğleden sonra seansları şeklinde gerçekleştirildi.

“Bitmeyen Sınırlar" teması üzerinden çocukların sınırlılıkları ile şehir, aile, akran, eğitim sistemi arasındaki ilişkinin ele alındığı atölyelerin yanı sıra, Liv Hospital tarafından sağlanan ücretsiz sağlık kontrolünden geçirilen çocuklara sağlık setleri de verildi.

Çocuklara verilecek ‘anı dvd’lerinde kullanılmak üzere yapılan çekimlerde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, kırtasiye seti için Doğa Koleji, ufuk açıcı kitapların dağıtımı için Çankaya Belediyesi ve etkinlik boyunca gereken enerjiyi sağlayacak yiyecek-içecek sürpriz kutuları için Türkiye’nin gıda alanındaki en köklü markalarından birisi desteklerini sunmuş oldu.

Ayrıca, Yaratıcı Drama Atölyesi’ne katılan mülteci çocuklar, ‘Çocukların Festivali: Büyüklere Yer Yok’ bölümü filmlerini de izleme şansı bulacaklar.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin, çocukları sinema ve festival ruhuyla tanıştıran bölümü ‘Çocukların Festivali: Büyüklere Yer Yok’ programında üç animasyon film yer alıyor. Bu filmlerin son iki gösterimi 28 Nisan ve 29 Nisan’da çocukları bekliyor.

Aydaki Adam
The Moonman / Stephen Schesch /2012 / 95’
28 Nisan 2015 Salı, saat 10:00

Michel Ocelot’dan 5 Kısa Film
5 Short Films by Michel Ocelot / Michel Ocelot / 2013
29 Nisan 2015 Çarşamba, saat 10:00

Ankara Uluslararası Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için: www.filmfestankara.org.tr
www.facebook.com/ankarauff
https://twitter.com/AnkaraUFF

Gösterimler
Kızılay Büyülü Fener 425 01 00
www.buyulufener.com.tr 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>