>

ANNE - ÇOCUK

Uzun boyluysanız aman dikkat!...

Uzun boylu kadınların bebeklerinin şişman olma olasılığı yüksek.
 
   
 
 
     
İngiltere'de yapılan araştırmalar uzun boylu kadınların bebeklerinin şişman olma eğiliminin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre ince ve formda annelerin çocuklarının da zayıf olma olasılığı yüksek. Sağlıklı anne, sağlıklı çocuk İngiliz araştırmacılar, anneler ve yeni doğanlar üzerinde yaptıkları araştırmada, annenin formunda olmasının, çocuğun gelecekteki kilosunun yanısıra sağlığını da etkilediğini belirttiler.Araştırmacılar, vücudundaki yağ oranı yüksek annelerin bebeklerininse daha şişman olduğunu saptadılar.

Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlanan araştırmada, 448 kadının gebelik öncesi ve sonrasındaki verileri incelendi.

Kadınların yeme alışkanlıkları ve yaşam biçimleri, kiloları, boyları ve vücutlarındaki yağ oranlarına bakıldı. Doğumdan sonra da bebeklerinin kiloları ve yağ oranları incelendi.

Yağ stoğunun oranı önemli

Dr. Cyrus Cooper ve ekibi, vücutlarındaki yağ stoğu yüksek olan annelerin bebeklerindeki yağ oranının da yüksek olduğunu saptadılar.

Aynı sonucun, yavaş yürüdüklerini söyleyen kadınlar ve bebekleri için de geçerli olduğu kaydedildi.

Çocukluk dönemini de etkiliyor

Normalin altında kilolu olan ve gebelikte yeterli kilo almayan kadınların düşük kilolu çocuk doğurmaları riskinin fazla olduğu da belirtildi.

Bebeklerin doğduklarında vücutlarında bulunan yağ oranının, çocukluk ve yetişkinlik dönemlerindeki kilolarını etkilediğini ifade eden araştırmacılar, sağlıklı bir çocuk için kadınlara düzenli egzersiz yapmalarını, gebelik öncesi ve sonrasında ideal kiloya inmelerini tavsiye ediyorlar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>