>

KÜLTÜR-SANAT

27.Ankara Uluslararası Film Festivali`nin Afişi Selçuk Demirel`den

Bu yılın teması “Bakış ve Ses”...
 
   
 
 
     

Sinemayla dolu günleri 27. kez müjdeleyen ve 28 Nisan – 8 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşeceği duyurulan Ankara Uluslararası Film Festivali'nin afişi ve teması belli oldu.

Başkenti sinemaya doyuran Festival'in düzenleyicisi Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı'ndan yapılan açıklamada, 2016 temasının neden “Bakış ve Ses” olduğu belirtiliyor: Filmde bakışın düzenlenmiş olması, bu düzenlemenin politik ve ideolojik bir sorun olarak tartışmalara yol açması çıkış noktamız oldu. Filmler, bakış üzerine geliştirilen tartışmaları duymazlıktan gelerek seçtikleri etkin-edilgin, dolaylı-dolaysız, taraflı ya da tarafsız bakış açılarını sürdürürler. Bakış bir güç ve egemenlik gösterisine dönüşürken sesi de yanına alarak daha da güçlenir. Kimi kez işitsel dünya görünen bakıştan daha geniş olabilir. Bakışın da yer aldığı çerçevenin dışından izleyiciye seslenerek filmin anlam yaratma işlevini üstlenir. Bu nedenle bu yıl Ankara Film Festivali, izleyicisinin bakışını filmsel bakış ve sese yönlendirmeyi seçti.

27. Festival afişi Selçuk Demirel'in imzasını taşıyor


Festival, şimdiye dek birçok önemli unsurun yanı sıra her seneye özel hazırlanan afişleriyle de özdeşleşmişti. Bu yönüyle takipçilerin bakışına hitap eden ve aynı zamanda temadaki “bakış” boyutunu da renkli bir şekilde vurgulayan 27. AUFF afişi ise dünyaca ünlü çizer Selçuk Demirel'in imzasını taşıyor. “Bakış ve ses”in buluşmasıyla artan sinemasal etkiye, Demirel'in usta çizgileriyle daha güçlü bir şekilde dikkat çekiliyor.

Çalışmalarını ve yaşamını, 1978 yılında 24 yaşındayken yerleştiği Paris'te sürdüren Selçuk Demirel, çizgi çizmeyi bir yaşam biçimi olarak gördüğünü, bunun kendisi için nefes alıp vermek kadar doğal ve hayati bir refleks olduğunu belirtiyor. Şehirlere, doğaya ve hayvanlara olan tutkulu sevgisi, yapıtlarında peşine düştüğü şiirsel anlatımla birlikte gözlerimizin önüne serilen sanatçı, aynı zamanda bir sinema tutkunu.

Selçuk Demirel'in çizgileri, 1974 yılından beri başta Fransa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde gazete, dergi ve kitaplarda yayınlanıyor. Le Monde, Le Monde Diplomatique, The Washington Post, The Wall Street Journal ve The New York Times gibi yayınlarda yer alan çizgilerinin yanı sıra Demirel, düzenli sergiler açmaya da devam ediyor. Sanatçının desen albümleri, çocuklar için yazıp resimlediği ve değişik yazarlarla birlikte imza attığı elliye yakın kitabı bulunmaktadır.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>