>

KÜLTÜR-SANAT

3. Altın Bamya Ödülleri Sahiplerini Buldu…

İşte 3. Altın Bamya Ödülleri sahipleri:
 
   
 
 
     

Erkek Karakter, Kadın Karakter, Senaryo, Film, İzleyici, Jüri Özel- Tek Taşlı, Üç Buçuk-Homofobi ve Kaşıkçı Bamyası ödülleri, 2010 yılında vizyona giren yerli sinema filmleri arasındaki 10 film toplam 8 dalda Altın Bamya Ödüllerinin sahibi oldu.

İŞTE 3. ALTIN BAMYA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ:

1-Erkek Karakter ödülü : Ejder Kapanı(Çerkez, Akrep)
2-Kadın Karakter Ödülü : Veda’ya (Latife Hanım)
3-Senaryo Ödülü: Av Mevsimi
4-Film Ödülü: Romantik Komedi
5-İzleyici Bamyası: Yahşi Batı
6-Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri: Harbi Define, Kukuriku: Kadın Krallığı, Vay Arkadaş
7- Jüri Özel – Homofobi - Üç Buçuk Bamya Ödülü: Yahşi Batı
8- Jüri Özel – Kaşıkçı Bamyası Ödülü: Mahpeyker: Kösem Sultan, Sultanın Sırrı

Karakterler, senaryolar ve filmler, “kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesi ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınması ile kadınlara dair alanların daraltılmasına dair erkek egemen bakışın ağırlığı açısından” ön jüri tarafından değerlendirildikten sonra, geniş jürinin oylamasına açılmıştı.

Bu yıl üçüncü kez verilen Altın Bamya’ların ödül törenlerine katılım ve ilgi de her geçen yıl artıyor. Bu yılki tören, 20 Mart’ta Cezayir’de yapıldı. Geçen yıl film dalında Altın Bamya’yı alan Nefes ekibinin ve bu yılki ödül adayı birçok filmle ilgili sinemacıların törene gösterdikleri ilgi ve katılım Akademi üyelerince, Altın Bamya Ödüllerinin amacı açısından umut ve memnuniyet verici olarak değerlendirildi!

Ödüllerin, oyunculara değil karaktere; senaryo ve filmlere verilen emeğe ya da kişilere değil, kendini bilinçli veya bilinçsizce gösteren zihniyete verildiğinin altını çizen Akademi üyeleri, bu yıl da bu sembolik ödüllerin daha sonraki yıllarda aday film bulamamak dileğiyle verildiğini belirttiler.

3. ALTIN BAMYA ÖDÜLLERİ:

1. Erkek Karakter ödülü Ejder Kapanı’na…

Erkeklerin filmlerde tüm anlam ve aksiyonun merkezi olma durumları, cinsiyetçiliğin en bariz yansımasıdır: Hikâyelerin odağında erkekler ve onların güçleri, özellikle de kadınları (kadın karakterleri) olumsuzlama, nesneleştirme üzerinden kurulmaktadır.

Erkek karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, erkek karakterin mutlaklaştırıp onayladığı “erkek” rol ve modelleri ve bunlarla özdeşleşildiği takdirde yaratacakları çok riskli anlamlar ve sonuçlar göz önüne alınmaktadır.

Bu kategorideki beş aday: Büşra (Yaman), Ejder Kapanı (Çerkez, Akrep), Herkes Mi Aldatır (Bütün Erkek Karakterler), Rina (Umut, Ali, Ömer), Yahşi Batı (Aziz Efendi, Lemi Bey) arasında, jüri oylamasında en çok oyu alarak diğer adayları geride bırakan Ejder Kapanı (Çerkez ve Akrep karakterleriyle) 3. Altın Bamya Erkek Karakter Ödülü’nün sahibi oldu.

2. Kadın Karakter Ödülü Veda’ya…

Kadın, bir karakterdir, bir insandır. Gerçek bir karakter olarak ele alınıp işlenmedikçe hep erkek egemen bakışla resmedildikçe ve “tekinsiz, güvenilmez, şeytani, kötülüklerin anası, iyi kadın-kötü kadın, fedakâr anne, seyirlik, zayıf… vb.” yanlış, eksik, özensiz ve zararlı temsilleri sürdükçe, kadınların bir bütün olarak beyaz perdeye yansıması mümkün olmamaktadır.

Bu kategori değerlendirilirken, kadın karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, kadın karakterin ürettiği anlamlar, dolaşıma soktuğu okumalar, cinsiyetçi tutum, rol ve kalıpları ne derecede pekiştirip onayladığı göz önüne alınmaktadır.

Bu kategorideki beş aday: Büşra (Büşra), Ejder Kapanı (Ezo), Herkes Mi Aldatır (Bütün Kadın Karakterler), Yahşi Batı (Suzan, Mrs. Brown), Veda (Latife Hanım) arasında, jüri oylamasında en çok oyu alarak diğer adayları geride bırakan Veda (Latife Hanım karakteriyle) 3. Altın Bamya Kadın Karakter Ödülü’nün sahibi oldu.

3. Senaryo Ödülü Av Mevsimi’ne…

Senaryo, sinemasal tüm öğeleri soyutlandığında ve sadece filme çekilmiş senaryo olarak okunduğunda bile cinsiyetçi izler taşıması, kadın ve erkek karakterlere adil ve eşitlikçi yaklaşmaması, bu tutumun diyaloglardan, karakterlere kadar her sahnesine sinmiş olması ve içerdiği cinsiyetçi unsurlar göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

Bu kategorideki beş aday: Av Mevsimi, Büşra, Ejder Kapanı, Romantik Komedi, Yahşi Batı arasında, jüri oylamasında en çok oyu alarak diğer adayları geride bırakan Av Mevsimi 3. Altın Bamya Senaryo Ödülü’nün sahibi oldu.

4. Film Ödülü Romantik Komedi’ye…

Film, ışıktan kadraja, kadın ve erkek karakterlerden yönetmenin yorumuna kadar tüm unsurlar, çelişki içermeyen cinsiyetçi “bütün” göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

Bu kategorideki beş aday: Büşra, Çakallarla Dans, Ejder Kapanı, Romantik Komedi, Yahşi Batı arasında, jüri oylamasında en çok oyu alarak diğer adayları geride bırakan Romantik Komedi 3. Altın Bamya Film Ödülü’nün sahibi oldu.

5- İzleyici Bamyası: Yahşi Batı’ya…

Bu yıl ilk kez verilen İzleyici Bamyası Ödülü, Altın Bamya web sitesinde yer alan 2010 yılında vizyona giren tüm filmler arasında yapılan online oylama sonucunda en çok oyu alan film Yahşi Batı’nın oldu.

6- Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri:

Bu yıl Tek Taşlı Bamya Ödülleri, kadın bedenini genel reji ve görüntü yönetimi açısından pornografik malzeme gibi sunarak, çok özel ve farklı bir cinsiyetçi bakış getiren üç film

- Harbi Define
- Kukuriku: Kadın Krallığı
- Vay Arkadaş’ın oldu.

7- Jüri Özel – Homofobi - Üç Buçuk Bamya Ödülü:

Homofobi - Üç Buçuk Bamya Ödülü, eşcinselliği ve eşcinselleri bir komedi unsuru, bir aşağılama aracı, kaçınılan ‘ötekiler’ olarak gören ve gösteren Yahşi Batı’nın oldu.

8- Jüri Özel – Kaşıkçı Bamyası Ödülü:

Bu yıla özel olarak verilen Kaşıkçı Bamyası Ödülü, kadının iktidarla ilişkisini salt cinsiyetçi bir yaklaşımla ele alarak, iktidar sahibi kadını siyasi yozlaşma ve entrikalarla özdeşleştiren iki film

- Mahpeyker: Kösem Sultan
- Sultanın Sırrı’nın oldu.

Ödül Törenine katılan adaylara umut veren yaklaşımları için teşekkürlerimiz,

Bu umutla katılan, hatta katılmayan adayları bundan sonraki ödül törenlerine sadece izleyici olarak çağırdığımız, hatta ödül verecek aday bulamayacağımız yıllar dileklerimizle…

Altın Bamya Akademisi

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>