>

KÜLTÜR-SANAT

32.İstanbul Film Festivali Başladı!

İKSV tarafından dokuzuncu kez AKBANK sponsorluğunda düzenlene 32.İstanbul Film Festivali, dün akşam düzenlenen açılış töreni’yle başladı.
 
   
 
 
     

Türkiye sinemasının seçkin isimlerinin yanı sıra ödüllü oyuncu Patricia Arquette ve usta yönetmen Bille August da açılış törenine katılan önemli konuklar arasındaydı.

Sunuculuğunu Memet Ali Alabora’nın üstlendiği 32. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni, festival için özel olarak hazırlanan tanıtım filminin gösterimiyle başladı. Törende ayrıca, başta 9 yıldır festivalin sponsorluğunu üstlenen Akbank olmak üzere festivalin gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara da teşekkür edildi.

Türkiye sinemasının başarılı oyuncularının sahne alarak festival programını tanıttığı açılış töreninde ilk olarak tanınmış oyuncu ve aynı zamanda festivalin sıkı bir takipçisi olan Selma Ergeç festivalin Altın Lale Ulusal ve Uluslararası Yarışma filmleriyle Avrupa Konseyi Sinema Ödülü için yarışacak filmleri takdim etti.

Bu yıl Roman Coppola’nın festivalde gösterilecek Erkek Aklı filminin yıldızlarından Patricia Arquette ile festivalin en çok ilgi gören filmlerinden Lizbon’a Gece Treni’’nin usta yönetmeni Bille August da Açılış Töreni’nin konukları arasındaydı. Patricia Arquette ve Bille August, festivalin yeni bölümlerinden “Kadın Hikâyeleri” ve “Edebiyattan Beyazperdeye”yi sundu. İstanbul Film Festivali’nin 13. İstanbul Bienali işbirliğiyle bu yıla özel olarak hazırladığı “Ben Kentli-Vatandaş Değil miyim? Barbarlık, sivil uyanış ve şehir” başlıklı bölümünü ise geçen yıl festivalin “Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi”nde yer alan oyuncu Nazan Kesal sundu.

Törende, sinema dünyasının 2012 yılında kaybettiğimiz unutulmaz isimleri, oyuncu Halit Ergenç’in sunumuyla anılırken, geçen yıl genç yaşta aramızdan ayrılan Seyfi Teoman’ın anısına bu yıl verilmeye başlanacak ödülün duyurusu yapıldı. Yönetmen, yapımcı ve senarist Seyfi Teoman anısına verilmeye başlanacak Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, önümüzdeki beş yıl boyunca CMYLMZ Fikirsanat tarafından desteklenecek.

İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde daha sonra festivalin “Sinema Onur Ödülleri”, Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş dört değerli isme takdim edildi.

Festivalin ilk Onur Ödülü, oyunculuğunun yanı sıra şarkıcı, ressam ve Türkiye’nin ilk mankenlerinden biri olan, Yeşilçam sinemasının en sevilen ‘meşum kadın’larından, Bitmeyen Korku, Ölüm Tarlası, Harun Reşid’in Gözdesi, Tarkan, Aşktan da Üstün, Bir Demet Menekşe, Dağınık Yatak, Yılın Kadını, Beyaz Melek gibi filmleriyle hafızalarda yer edinen Lale Belkıs’a verildi. Lale Belkıs’a ödülünü Kalbimin Efendisi, Çile ve Sezercik Aslan Parçası filmlerdeki rol arkadaşı Ediz Hun takdim etti.1960’larda başladığı sinema kariyerinde kısa sürede en başarılı görüntü yönetmenlerinden biri olarak önemli işlere imza atan, Şerif Gören, İrfan Tözüm, Yavuz Turgul filmlerinde çalışarak, Acı, Kan, Prenses, Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri, Sen Türkülerini Söyle, Çağdaş Bir Köle, Yılanların Öcü, Muhsin Bey, İpekçe, Arabesk, Uzlaşma, Yumuşak Ten gibi filmlerle birlikte Şehnaz Tango, Baba Evi, Yeni Hayat, Bizim Ev, Yaprak Dökümü gibi dizilerlerdeki çalışmalarıyla tanınan Aytekin Çakmakçı’ya festivalin Onur Ödülü takdim edildi. Ödülü Çakmakçı’nın görüntü yönetmenliğini üstlendiği Mum Kokulu Kadınlar filminin oyuncularından Hande Ataizi takdim etti.

Festivalin üçüncü Onur Ödülü 1960’larda başladığı senaryo yazarlığı ile özellikle Atıf Yılmaz’ın birçok önemli filmine katkıda bulunan, Lütfi Akad, Halit Refiğ, Yusuf Kurçenli ve Bülent Oran’la da çalışan, Hacı Arif Bey gibi başarılı TV dizilerinin senaryo yazarlığını yapan, aynı zamanda dergilere yazılar yazan ve kitapları yayımlanan Ayşe Şasa’ya verildi. Törene katılamayan Şasa’nın ödülünü festivalin danışma kurulu üyelerinden yönetmen Semih Kaplanoğlu aldı.

Festivalin son Onur Ödülü, oyunculuk kariyerinde 55 yılı doldurarak, Bu Vatan Bizimdir’den Aramıza Kan Girdi’ye, Vurun Kahpeye’den Düğün’e, Çiçek Abbas’tan Kuyucaklı Yusuf’a sayısız filmde rol alan, Türkiye sinemasının en özgün karakter oyuncularından Ahmet Mekin’e takdim edildi. Ahmet Mekin’e ödülünü, unutulmaz Selvi Boylum Al Yazmalım ile Yılanı Öldürseler’deki rol arkadaşı, Türk sinemasının en saygın yıldızlarından Türkan Şoray verdi.

32. İstanbul Film Festivali’nin Açılış Töreni, CNN TÜRK ekranlarından yayınlandı. Tören boyunca büyük ekrandan, sahneye çıkan sanatçılara eşlik eden video klipler, İKSV Stüdyo ekibi Selçuk Metin ve Işınay Gönülalan tarafından hazırlandı. Törenin sahne yönetmenliğini ise Yekta Kara üstlendi.

Açılış töreninin ardından 32. İstanbul Film Festivali, İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın, başrollerini
Carlos Areces, Raul Arevalo ve Javier Camara’nın paylaştığı, Penelope Cruz ve Antonio Banderas’ın da konuk oyuncu olarak yer aldığı son filmi I’m So Excited / Aklımı Oynatacağım’ın gösterimiyle başladı. Aklımı Oynatacağım festivalin “Akbank Galaları” bölümü kapsamında izleyicilerle buluşacak.

FESTİVAL 30 MART CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR, İSTANBUL’DA 16 GÜN SİNEMA VAR!

30 Mart Cumartesi günü başlayacak 32. İstanbul Film Festivali, 14 Nisan tarihine kadar Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi, Nişantaşı’nda City’s, Ortaköy’de Feriye ve Kadıköy’de Rexx olmak üzere 7 salonda izleyicilerle buluşacak. Festival, sinemaseverlere 20’nin üzerinde bölümde 200’ü aşkın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleriyle dolu iki hafta yaşatacak.

Festivalin ilk haftasonunda, birçok ünlü yönetmen ve oyuncunun katılımıyla gerçekleştirilecek gösterimlere dikkat. Patricia Arquette Erkek Aklı filminin, 30 Mart Cumartesi günü 13.30 seansında Atlas Sineması’nda yapılacak gösterimine katılacak. Bille August Lizbon’a Gece Treni filminin 30 Mart Cumartesi 16.00’da Atlas ve 31 Mart Pazar 11.00’de City’s sinemalarında yapılacak gösterimlerinin ardından festival izleyicileriyle buluşacak. Festivalin Onur Ödülü’nü alan Lale Belkıs ise, 30 Mart Cumartesi günü saat 16.00’da Beyoğlu Sineması’nda, Kalbimin Efendisi filminden önce izleyicilerle buluşacak.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>