>

KÜLTÜR-SANAT

36.İstanbul Film Festivali ile ‘Sen Şarkılarını Söyle’ Bu Hafta Sonu Salon’da

Ünlü oyuncu ve müzisyenler efsane filmlerin unutulmayan şarkılarını sahneye taşıyor.
 
   
 
 
     

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve 5 Nisan’da başlayan 36. İstanbul Film Festivali, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşiflere ve gizli hazinelere birçok yapımı beyazperdede sinemaseverlerle buluşturuyor. Söyleşi ve sohbetlerin yanı sıra 36. İstanbul Film Festivali kapsamında Türkiye’den ünlü oyuncu ve müzisyenlerin katılımıyla “Film Müzikleri” temalı özel bir konser gerçekleştirilecek.

Gerçekleştirdiği özel etkinlikler ve konserlerle de sinema tutkunlarına sinema dolu bir etkinlik programı sunan İstanbul Film Festivali, Coen Kardeşler’den ilhamını alarak ‘Sen Şarkılarını Söyle’ diyor; müzikallerden, filmlerden iz bırakan şarkıları, sürpriz isimlerle sinema ve müzik meraklılarına ulaştırıyor. %100 Müzik sponsorluğunda 8 Nisan Cumartesi akşamı Salon İKSV’de gerçekleştirilecek konserde sinema, tiyatro ve müzik dünyasından birbirinden ünlü isimler unutulmaz film müziklerini seslendirecek.

Aylin Aslım, Yasemin Mori, Özge Fışkın, Çiğdem Erken, Funda Eryiğit, Selen Uçer, Korhan Futacı, Onur Özaydın, Selen Öztürk, İlker Savaşkurt ve sürpriz isimlerin herkesle birlikte hep bir ağızdan filmlerden şarkıları yorumlayacağı bu çok özel partide sinema ve müzik tutkunları bir araya geliyor.

Musikişinas
36. İstanbul Film Festivali’nde müzik sadece sahnede değil: Müziği hayatının ayrılmaz bir parçası kılanların hikayelerini bir araya getiren Musikişinas bölümünde yedi farklı film sinemaseverlerle buluşuyor:

Django – Sürgün Melodiler / Django / Etienne Comar
Berlin Film Festivali’nin açılışını yapan Django, deneyimli Fransız yapımcı Etienne Comar’ın yönettiği ilk film. Avrupa cazının öncülerinden ve Gypsy Swing’in babası olarak anılan Django Reinhardt, 1943’te Nazi işgali altındaki Paris’ten kaçmak zorunda kalmıştı. Django, bu kaçışın hikâyesini anlatıyor. Filmde müzisyeni Hippocrates, A Prophet ve Lost River’dan tanıdığımız Reda Kateb canlandırıyor.

Bir Yıldız Dönüyor / Souvenir / Bavo Defurne
Elle sayesinde kariyerinin belki de en müthiş yılını yaşayan Isabelle Huppert'in unutulmaz karakterlerine bir yenisi ekleniyor. Huppert, Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmış ancak yıldızı sönmüş bir şarkıcıyı canlandırıyor. Komedi ve dram arasında başarıyla gidip gelen Bir Yıldız Dönüyor’da Huppert'in seslendirdiği şarkılar ünlü pop caz grubu Pink Martini'ye ait.

Haykır Saraybosna / Scream for me Sarajevo / Tarik Hodžić
Bu film, Iron Maiden’ın solisti Bruce Dickinson ve grubunun kuşatmayı yararak 14 Aralık 1994’te Saraybosna BKC Konser Salonu’nda verdiği tarihi konseri ele alıyor. Haykır Saraybosna bir yandan da abluka altındaki Bosna’da müzik dünyasının hâlini beyaz perdeye taşıyor. Yönetmen Tarık Hodžić’in sözleriyle “hayat hakkındaki bu film, Saraybosna ablukasını tüm dehşeti ve zulmüyle gözler önüne sererken halkın o koşullarda nasıl normal bir hayat sürdüğünü de gösteriyor.”

Gimme Danger / Jim Jarmusch
“Gelmiş geçmiş en büyük rock’n’roll grubu.” Amerikan bağımsız sinemasının usta ismi Jim Jarmusch, Iggy Pop liderliğindeki The Stooges hakkında işte böyle diyor. Jarmusch’un yönettiği ve odağında The Stooges’ın yer aldığı müzik belgeseli Gimme Danger grubun büyüsünü ve eşsizliğini izleyiciyle cömertçe paylaşıyor. Bir hayranın gruba yazdığı aşk mektubundan, Iggy Pop’un çocukluğunun animasyonla canlandırılmış anlarına, The Stooges’ın zirvedeki günlerinde verdikleri konserlere ve güncel röportajlara uzanan Gimme Danger, rock’n’roll ruhunu, punk isyanını, öfkesini ve eğlenceyi bir arada barındırıyor.

Miss Sharon Jones! / Barbara Kopple
Sahne enerjisi ve yırtıcı vokaliyle “dişi James Brown” olarak anılan, soul ve funk’ı yeniden genç dinleyiciler için alevlendiren, Amy Winehouse ve Mark Ronson gibi birçok sanatçıya esin veren diva Sharon Jones, 2016’da hayatını kaybetti. Oscar ödüllü saygın belgeselci Barbara Kopple, dost olduğu Jones’un hastalıkla boğuşsa da sahneden inmediği, eziyetli olduğu kadar heyecan ve başarılarla dolu son üç yılını Miss Sharon Jones’da anlatıyor. 2012’de İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbul’da da bir konser veren sanatçının son yıllarına ışık tutan Miss Sharon Jones, ABD’de Ulusal Eleştiri Kurulu tarafından 2016 yılının İlk Beş Belgesel seçkisi arasında yer aldı.

Kurtuluş Günü / Liberation Day / Ugis Olte, Morten Traavik
Ağustos 2015’te, tarihte ilk defa bir rock grubu Kuzey Kore’yi ziyaret etti ve belki de değişimin ilk adımı atılmış oldu… Kore’de Japon sömürgesinin sona erişinin 70. yıldönümünde, Slovenyalı kült rock grubu Laibach, Pyongyang’da bir konser verdi. Şarkı listesinde The Beatles ve hatta The Sound of Music’ten doom cover şarkılar yer alıyordu. Öyle ki, Slavoj Zizek bu konseri “21. yüzyılın en büyüleyici kültürel, ideolojik, siyasal olayı” diye tanımladı. Kurtuluş Günü, hem bu tarihi konserin hazırlık safhasını hem de Laibach’ı takip ediyor.

Jota – Flamenkonun Ötesinde / Jota de Saura / Carlos Saura
Sinemada dansın en göz alıcı örneklerini yaratan efsane İspanyol yönetmen Carlos Saura, bu kez ülkesinin folk müziği ve danslarından “La Jota”yı anlatıyor. Jota – Flamenkonun Ötesinde, bir kültürün tarihini ve geleceğini merkezine alıyor ve kendini müzik dinleyicisi olarak tanımlayan herkese hem görsel hem de işitsel bir ziyafet sunuyor.

Festival etkinlikleriyle ilgili güncel bilgileri film.iksv.org adresinden takip edebilirsiniz.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>