>

KÜLTÜR-SANAT

37.Moskova Uluslararası Film Festivali Başladı!

Türkiye sineması kırmızı halıda...
 
   
 
 
     

Dünyanın en önemli ve en eski film festivallerinden 37. Moskova Uluslararası Film Festivali, 19 Haziran Cuma akşamı Moskova’nın en büyük sinema salonuna sahip Rossiya Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle başladı. Bu yıl festival tarihinde ilk kez açılan bu özel bölüm, yapımcı Elif Dağdeviren tarafından kurulan Cinema of Turkey organizasyonuyla TC Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TC Külütr ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla ile gerçekleşen Türkiye bölümü için Moskova’da olan ilk ekip, açılış törenine öncesi kırmızı halı da gazetecilerin karşısındaydı.

Sinema dünyasının kalbinin attığı Moskova Uluslararası Film Festivali açılış törenine; Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere uluslararası pek çok ödülün sahibi, “Gülün Adı”, “Tibet’te 7 Yıl”, “Bear” (Ayı) gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Jean-Jacques Annaud jüri başkanı olarak katıldı. Festivalin bir diğer jüri efsanevi oyuncu Jacqueline Bisset ise kırmızı halı ardından düzenlenen törende Onur Ödülü aldı. Festivalin açılış filmi Fransız Yönetmen Annaud’nun yönettiği Fransa-Çin ortak yapımı Wolf Totem’di.

Açılış gecesinin onur konuklarından biri de "Türkiye Sineması Dün-Bugün" bölümünde, festivalin ilk günü (20 Haziran Cumartesi) perdede ülkemiz sinemasını temsil edecek olan “ANNEMİN ŞARKISI” filminin başrol oyuncusu ve bu rolle En İyi Erkek Oyuncu Altın Portakal ödülü sahibi Feyyaz Duman oldu. Rus basınının ilgisiyle karşılaşan Duman, Cinema of Turkey direktörü Yapımcı Elif Dağdeviren’le birlikte kırmızı halıda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>