>

KÜLTÜR-SANAT

4 Kadın 1 “Poz”!

Çektiği fotoğraf karesi ile ülkesinde kahraman ilan edilen bir gazetecinin hayatındaki 4 kadına yaşattığı travmaları ve ölümünden sonra geride bıraktığı enkazı anlatan “Poz”, sarsıyor!
 
   
 
 
     

Oyunda, genç yetenek Gülce Oral, sırların arkasındaki İrem karakterini, maruz kaldığı psikolojik şiddeti ve izlerini büyük bir ustalıkla oynarken; Banu Çiçek Barutçugil mesleğinde kendini ispatlamak için müthiş bir fırsat yakaladığını düşünen hırslı savaş muhabiri Betül’e hayat veriyor ve inandırıcılıkta sınır tanımıyor. Esra Dermancıoğlu, Selen Uçer, Gülce Oral ve Banu Çiçek Barutçugil’in rol aldığı aldığı “Poz”; 6 ve 8 Aralık 2014 tarihlerinde saat 20:30’da, İkincikat Tiyatro/Karaköy'de.

“Açık Saçık Birkaç Polaroid” oyunundaki performansıyla 15. Sadri Alışık Ödülleri’nde “En İyi Yardımcı Kadın Ödülü ”ne aday gösterilen yetenekli oyuncu Gülce Oral, bu sezon “Poz”daki İrem karakteriyle kasıp kavuruyor! Hırslı ve kendini ispatlamak isteyen gazeteci Betül’ün hazırlayacağı belgesel çekimine Rıdvan Kahraman’ın "en gözde öğrencisi" sıfatıyla katılan İrem, tam da sırların arkasındaki kadını oynuyor. Psikolojik sıkıntılar yaşamış sorunlu bir genç kız olan İrem’in sahte olan hiçbir şeye tahammülü yoktur ve son derece zeki bu genç kız, gerçekliklerin tüm çıplaklığıyla konuşulacağı(!) belgesele anlattıklarıyla damga vurur.Oldukça hırslı bir gazeteci olan Betül karakterine hayat veren ve oyundaki performansıyla, gerçek hayatta bir savaş muhabiri olmayışına şaşırtacak Banu Çiçek Barutçugil, oyunun en gerçek “Poz”unu yakalıyor. Rıdvan Kahraman’ın hayatını belgesel yapmak için çekime geldiği evde, olayların gidişatı gereği bütün sırlar ortaya dökülür ve Betül, bu anları ölümsüzleştirerek istediği çıkışı yakalamaya bir adım daha yaklaşır. Erkeklerin haksız yere hep bir sıfır önde olmasına isyan eden ve bu belgeseli isyan bayrağı olarak gören hırslı gazeteci duydukları karşısında şoke olur ve hırsıyla vicdanı arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

Konu başlıklarına seyircilerin karar verdiği, sanatçıların, ne yazacağı, ne yöneteceği ve ne oynayacağı kura ile belirlenen #YarınınOyunları projesinin ikinci oyunu olan "Poz"'un; senaryosu Deniz Madanoğlu'na, yönetmenliği ve ışık tasarımı Sami Berat Marçalı'ya, dekor tasarımı Elif Sönmez Horozoğlu'na, kostüm tasarımı ise Hakan Akkaya'ya ait.

İkincikat Tiyatro tarafından sahnelenen, Hakan Akkaya, Life Is Film ve Yves Rocher'in sponsor olduğu "Poz", 6 ve 8 Aralık 2014 tarihlerinde saat 20:30’da, İkincikat Tiyatro/Karaköy'de.

Bilgi için: www.ikincikat.org
Adres: Emekyemez Mah., Sarı Zeybek Sok.,
Demirci Fettah Çıkmazı, No: 2, Kat: 2, Karaköy
Tel: 0544 527 25 69


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>