>

KÜLTÜR-SANAT

7.Malatya Uluslararası Film Festivali Yenilik ve Sürprizlerle Geliyor!

Bu yıl Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Malatya Valiliği’nin katkılarıyla Kasım ayında gerçekleştirilecek.
 
   
 
 
     

Ülkemizin köklü kültüründen ve sinemadan aldığı ilhamla çalışmalarına başlayan Malatya Uluslararası Film Festivali, bu yıl Türkiye sinemasının en güçlü çekim merkezi olarak yenilik ve sürprizleriyle 7. kez sinema severleri bir araya getirecek.

Sinemaseverler ve Malatyalıları birçok sürprizin beklediği festivalde, Türkiye sinemasına daha derinlikli ve kalıcı katkılar yapma hedefi güdülürken, genç sinemacıları cesaretlendirecek yeniliklerin de bu yıl hayata geçirileceği belirtiliyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yedincisi düzenlenecek Malatya Film Festivali’ne ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Festivallerin sinema sektörü açısından hayati değer taşıdığına dikkat çeken Başkan Çakır, festivali sektörel olduğu kadar misyon bakımından da yenileyerek yola devam edeceklerini ifade etti. Çakır, festival hazırlıklarının yoğun biçimde devam ettiğini, Malatyalıların katılımı noktasında da ayrı bir hassasiyet gösterdiklerinin altını çizdi.

Festival Direktörü Suat Köçer ise Türkiye ve Dünyanın dört bir yanından yılın seçkin filmlerinden oluşan programlar ve sinemaseverlerin keşif meraknı kamçılayacak etkinlikler hazırladıklarını aktardı. Festivallerin endüstriyel aaçıdan büyük önem taşıdığına dikkat çeken Köçer, Malatya Uluslararası Film Festivali’nin özgün etkinlikleriyle de ülkemiz sinema kültürününe farklı bir zenginlik katacağını ifade etti. Bu yıl sinemaseverleri yeni ve sürpriz bölümlerle karşılayacaklarını hatırlatan Köçer, yurtiçi ve yurt dışından gelen konuklar kadar Malatyalıların da büyük ilgi gösterecekleri zengin bir içerik hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Festivalde bu yıl Onur Ödülleri'ni Halil Ergün, Belkıs Özener ve Mesut Uçakan'a takdim edecek. Onur Ödülü sahiplerinden yönetmen Mesut Uçakan'ın şimdiye kadar yayınlanmamış filmlerinden oluşan bir seçkinin de yer alacağı festivalin Jüri Başkanlığı görevini Hülya Koçyiğit üstlenecek.

Şu sıralar tedavisi sebebiyle Amerika'da olan Koçyiğit, gönderdiği mesajda “Bu sene yedincisi gerçekleşecek olan ve ulusal jüri başkanlığını üstlendiğim Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bugün düzenlenen basın toplantısına sağlık sorunlarım nedeniyle katılamayacağımı bildirir, bütün ekibe başarılar dilerim.Sanatsever ve sinemasever herkesi sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Yeni bir ekiple çalışmalarına başlayan Malatya Film Festivali, Doğu ile Batı’nın kesiştiği, kültürel ve tarihi güzellikleriyle yoğrulan Malatya’nın ruhuna uygun bir festivalle sonbaharı sinemayla renklendirmeye hazırlanıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>