>

KÜLTÜR-SANAT

“Abluka”ya İki Ödül!

72. Venedik Film Festivali’nde, Emin Alper’in yönettiği "Abluka" filmi Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.
 
   
 
 
     

Emin Alper'in, dünya galasını 72. Venedik Film Festivali'nin Yarışma bölümünde yapan ve bu akşam Altın Aslan için yarışacak, yeni filmi Abluka Venedik Film Festivali’nin yan bölümlerinde yer alan 18-26 yaş arası farklı ülkelerden gençlerin bir araya gelip verdiği Arca CinemaGiovani ödülünü kazandı.

Gerekçeli kararda “Seçme özgürlüğü ve baskı üzerine orjinal ve zeki bir sosyal eleştiri yaratan klostrofobik görselliği için; cesur sineması, tekrar, mesaj ve şiddet arasında yakaladığı denge için; film bittikten sonra seyirciyi içerdiği güçlü anlamlar üzerine ateşli tartışmalara davet ettiği için” Arca SinemaGiovani ödülünün Abluka’ya verildiği açıklandı.

Ayrıca Emin Alper bağımsız sinema eleştirmenleri tarafından her sene Venedik’te verilen Premio Bisato D’oro ödülüne de layık görüldü.

Abluka, Venedik’ten hemen sonra Kuzey Amerika’nın en önemli festivali olarak kabul edilen 40. Toronto Film Festivali’nde gösterilecek. 10 Eylül’de başlayan ve 20 Eylül’e kadar devam edecek olan festivalde, dünyanın dört bir yanından yılın öne çıkan filmlerine yer verilen “Contemporary World Cinema” (Çağdaş Dünya Sineması) bölümünde yer alan film, ayrıca festivalin Contemporary World Speakers programına da davet edildi.

Tepenin Ardı’yla tanıdığımız Emin Alper’in ikinci filmi olan Abluka, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini konu alıyor. Filmin başrollerinde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eurimages (Avrupa Konseyi), CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen, Liman Film'in yapımcılığında Paprika Films (Fransa) ve Insignia'nın (Türkiye) ortak yapımcılığında gerçekleştirilen Abluka'nın Türkiye'de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor. 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>