>

KÜLTÜR-SANAT

Akaydın`dan "Kusturica" eleştirilerine cevap:"Art niyetli tepkiler!"

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali`nden ünlü yönetmen Emir Kusturica konusunda bir açıklama...
 
   
 
 
     

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne gelişi olay yaratan dünyaca ünlü yönetmen Emir Kusturica konusunda bir açıklama da Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın'dan geldi. Akaydın, Kusturica'nın gelişine tepkilerin art niyetli olduğunu belirterek, yönetmenin bundan birkaç ay önce AKP'li belediye tarafından Bursa'da konuk edildiğini, o dönem böyle bir tepki gösterilmediğini hatırlattı

“Kusturica Bursa’da da festivale geldi, neden kimse ses etmedi?”

Antalya Havalimanı'nın İç Hatlar Giden Yolcu bölümünde açılan "Anadolu Ajansı'nın Gözüyle Altın Portakal" başlıklı fotoğraf sergisinin açılışına katılan Akaydın, Bosna Savaşı'yla ilgili sözleri nedeniyle festivale katılımı tartışma yaratan Emir Kusturica için "Zaman zaman Altın Portakal festivalleri siyasi anlamda art niyetli eleştiriler yapılmıştır. Zannediyorum böyle bir olayla karşı karşıyayız. October Fest olayında olduğu gibi kötü niyetli bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler var. Türkiye'nin aklı başında, sanatı seven çevreleri bunun farkında" dedi.

Kusturica'nın 25 Haziran'da AKP'li Bursa Belediyesi tarafından konuk edildiğini ve kentte bir konser verdiğini hatırlatan Akaydın, o dönem böyle bir tartışma yaşanmadığına dikkat çekti. Akaydın, "Buna tepki göstermeyen odaklar, neden CHP'li Belediye Başkanı, Kusturica'yı davet ettiğinde böyle bir tepki gösteriyor. Bunu takdirinize sunuyorum" ifadesini kullandı. Akaydın, Kusturica için ek güvenlik önlemleri alınacağını da belirtti.

Akaydın: “Semih Kaplanoğlu'nun davranışını anlayamadım.”

Akaydın'a, 17. Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü aldığı için Altın Portakal'da yarışmadan elenen ve sadece özel gösterimi yapılacak olan “Bal” filminin yönetmeni Semih Kaplanoğlu’nun Kusturica'nın katılımı nedeniyle festivali protesto etmesi de soruldu. Akaydın, "Kusturica'nın geleceği iki ay önceden belliydi. Neden bu tepkiyi Altın Koza bitimine kadar sakladı da, Altın Koza'da ödül alınca sahneledi? Bu davranışını anlayamadım" yorumunu yaptı.

Akaydın, Anadolu Ajansı'nın festivalin geçmişinden bugününe ışık tutan sergisi için ise, "Çok güzel, aynı zamanda duygusal, mutluluk verici ve hüzünlü. Özellikle Kemal Sunal'ın ailesinin hüznü dikkat çekici" ifadesini kullandı. Akaydın, sergiyi gezdikten sonra AA ve havalimanı yetkililerine plaket sundu. Sergi, festival boyunca görülebilecek.

Altın Portakal için heyecan dorukta…

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin konukları da kente geldi. Antalya Havalimanı'ndan kente giriş yapan konuklar arasında Oscar ödüllü belgesel film yönetmeni Megan Mylan (Belgesel Film Yarışması jüri üyesi), eleştirmen Atilla Dorsay (Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri üyesi), açılış gecesinin sunuculuğunu da yapacak ünlü oyuncular Doğa Rutkay, Hakan Yılmaz, festivalin açılış resepsiyonu sunucusu Eylem Şenkal, şarkıcı Melike Demirağ ve Yılmaz Güney Vakfı Başkanı Fatoş Güney de bulunuyor.

Dorsay: Kaplanoğlu, aşırı milliyetçi bir tavır içine giriyor

Havaalanında bir açıklama yapan Atilla Dorsay, Bosna savaşıyla ilgili sözleri nedeniyle tepki çeken dünyaca ünlü yönetmen Emir Kusturica'nın, festivale katılmasının tartışma konusu yapılması hakkında, "Kusturica dünya çapında bir sanatçıdır. Festivale gelişinin protesto edilmesi tatsız bir davranış. Antalya'ya yakışmıyor. İcabında eleştirelim ama sanatına bakalım" dedi.

Dorsay'a, 17. Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü aldığı için Altın Portakal'da yarışmadan elenen ve sadece özel gösterimi yapılacak olan “Bal” filminin yönetmeni Semih Kaplanoğlu’nun Kusturica'nın katılımı nedeniyle festivali protesto etmesi de soruldu. Dorsay, "Kaplanoğlu, aşırı milliyetçi bir tavır içine giriyor. Çok daha liberal, özgürlükçü biri olduğunu düşünüyordum. Umarım bu tavrını sürdürmez" ifadesini kullandı.

14 Ekim’e kadar devam edecek festivale katılacak konuklar, Hillside Su, Dedeman ve Ramada otellerine yerleşti.

Jüri yemekte buluştu

Başkan Akaydın, Ulusal ve Uluslararası Jüri üyelerine Ehl-i Keyf Restoran’da “Hoş geldiniz” yemeği verdi. Yemeğe Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi’nde yer alan Kadir İnanır, Meral Okay, Meltem Cumbul, Hüseyin Kuzu, Gökhan Kırdar, Atilla Dorsay, Tomris Giritlioğlu, Zinos ve Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin ile Uluslararası Film Jürisi Başkanı Bahman Ghobadi katıldı.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>