>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal’da 50’nci Yıla Yakışır Açılış

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV işbirliğiyle bu yıl 50’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış resepsiyonu görkemli geçti.
 
   
 
 
     

Resepsiyon, Kübalı dansçıların şovları ve muhteşem havai fişek gösterisi ile renklendi. Harrington Park Otel’deki açılış resepsiyonunda Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu üyesi Prof.Dr. Mustafa Akaydın, AKSAV Başkanı Tufan Dağıstanlı ve AKSAV Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte konukları karşılayarak “Hoşgeldiniz” dedi. Resepsiyona, Ulusal Film Festivali Jüri Başkanı Türkan Şoray başta olmak üzere birçok ünlü sinema sanatçısı ile çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Mustafa Akaydın, Türkiye’nin en uzun soluklu sanat festivaline ev sahipliği yaptıkları için büyük gurur, onur ve heyecan duyduğunu söyledi. Akaydın şöyle konuştu:

“Bu yolculuk 1964 yılında başladı. Bu festivaldeki temel hedefimiz. 50 yıla damga vuran bu festivalin mimarlarını değişik etkinliklerle anmak ve taçlandırmak. Festivalimizin 50’nci yılında yine çok özel insanları ağırlıyoruz. Festivale güzel bir başlangıç yaptık. Sinema sanatının barışçı ve sevgi dolu selamlarını Antalya halkı adına tüm Türkiye’ye göndermek istiyorum.”

Başkan Akaydın konuşmasında, geçen hafta hayatlarını kaybeden Tuncel Kurtiz ve Turgut Özakman’ı da andı. Bu sırada sahnedeki perdeye Kurtiz’in fotoğrafı ile “Saygıyla anıyoruz” yazısı yansıtıldı.

50’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış resepsiyonu, 50’nci yıla yakışır şovlara sahne oldu. Ünlü oyuncu İbrahim Kendirci’nin sunuculuğunu yaptığı gecede, Harrington Park Otel’in Konyaaltı Sahili’ne bakan cephesi, ileri teknoloji ürünü projeksiyon makineleri kullanılarak, 3 boyutlu bir sinema perdesine dönüştürüldü. Altın Portakal’ın ilk yıllarından günümüze karelerin yer aldığı şovda 50 yılın en iyi kadın ve erkek oyuncuları, Antalya’nın ve Altın Portakal’ın simgeleri, 3D görsel efektler eşliğinde yansıtıldı. La Fiesta Tropical adlı Kübalı dans ve akrobasi grubu gösterileri ile izleyenleri büyülerken, Latino Bela orkestrası da müzikleriyle geceyi ısıttı. 10 dakika süren muhteşem havai fişek gösterisi geceyi renklendirdi.

CORCİ’DEN “KADINA ŞİDDETE HAYIR” MAKYAJ ÇALIŞMASI

Ünlülerin makyörü Bay Corci 50. Altın Portakal Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, “Kadına Şiddete Hayır: Her Kadın Güzeldir” atölye çalışmalarının ilkini MarkAntalya Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirdi

Altın Portakal Film Festvali boyunca “Kadına Şiddete Hayır: Her Kadın Güzeldir” sloganıyla atölye çalışmaları yapacak olan Corci, ilk makyajını MarkAntalya Alışveriş Merkezi’nde yaptı. “Kadına şiddete hayır diyoruz. Her kadın güzeldir. Önemli olan kadının kendiyle barışık olması ve bakımlı olmasıdır” diyen Corci, makyaj uygulamasının ardından izleyicilerin sorularını yanıtladı. Doğru makyaj teknikleri ve ürünleri hakkında bilgi veren Corci, Antalya’nın nemli havasına rağmen uzun süre dayanabilecek makyaj tavsiyelerini anlattı.

Bay Corci ile Makyaj Uygulamaları, 7 Ekim Pazartesi günü saat 14:00’te Akdeniz Üniversitesi Olbia Sanat Galerisi’nde, 9 Ekim Çarşamba günü saat 14:00’te ASMEK Çaybaşı Kurs Merkezi’nde; 10 -11 Ekim tarihlerinde ise saat 13:00’te “Sinemanın Mutfağı” başlığı altında AKM Fuayesi’nde gerçekleşecek.

HAYTARMA HÜZNE BOĞDU

Kırım-Tatar sürgününü konu alan “Haytarma” adlı film, 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali özel gösteriminde izleyici ile buluştu.

AKM Perge Salonu’ndaki film gösterimine ilgi büyük oldu. Gösterime filmin yapımcısı Lenur İslamov ile oyuncuları da katıldı. Filmi izleyenler arasında 7 yaşındayken sürgüne tanıklık eden ve şimdi 77 yaşında olan Ayşe Seyit Murat ile Türkiye’deki Kırım-Tatar derneklerinin temsilcileri, Antalya’da yaşayan Kırımlı ve Tatarlar da vardı. Yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu Ahtem Seytablayev’in üstlendiği film, gerçekçi sürgün sahneleri ile izleyenleri hüzne boğdu. Bir çok izleyici gözyaşlarını tutamazken film gösterim sonunda ayakta alkışlandı.

18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarına yapılan sürgün ve soykırımı anlatan filmde Aleksey Gorbunov, Usnije Khalilova, Adrey Mostrenko gibi oyuncuların yanı sıra Rus ve Ukraynalı oyuncularla birlikte Kırım sürgününü yaşamış bir çok kişi de rol alıyor. Film, iki kez Sovyetler Birliği Kahramanı madalyasına layık görülen Kırım Tatar avcı pilotu Amethan Sultan’ın hayatı ve Kırım Tatar halkının sürgün edilmesini konu alıyor.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>