>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal’ın İlk Galası “Menekşe’den Önce”

Madımak’tan sonra “Menekşe’den Önce” Altın Portakal’da...
 
   
 
 
     

Antalya Büyükşehir Belediyesi & Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenen 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ilk galası, gazeteci Soner Yalçın’ın Sivas katliamını anlatan “Menekşe’den Önce” adlı belgeseli için yapılacak.

49. Altın Portakal’ın ilk galası “Menekşe’den Önce”, 7 Ekim 2012 Pazar günü saat 12:00’de AKM Perge Salonu’nda Altın Portakal izleyicisi ile buluşacak.

Soner Yalçın'ın Oda TV davasından tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmeden önce çekimlerine başladığı “Menekşe’den Önce”, Yalçın’ın isteği üzerine arkadaşları tarafından tamamlandı.

MENEKŞE’NİN BİLGİYE YOLCULUĞU

Sivas katliamında 12 yaşındaki oğlu Koray ve 15 yaşındaki kızı Menekşe'yi kaybeden Hüsne Kaya, hayata tutunabilmek için yine Menekşe adını verdiği bir evlat dünyaya getirir. Menekşe büyüyünce hiç görmediği abla ve ağabeyini yakından tanımak; yaşananları öğrenmek ister. Menekşe'nin, katliamdan kurtulanları ve olayın tanıklarını tek tek ziyaret etmesiyle devam eden bilgiye yolculuğu, izleyiciyi yaşanan vahşetle yüzleşmeye götürür.

"İNSANLIĞIN EN TEHLİKELİ HASTALIĞI BELLEK KAYBIDIR"


14 Şubat 2011 tarihinde gözaltına alınan, hâlâ cezaevinde olan Soner Yalçın belgeselle ilgi şunları söyledi: “İnsanlığın en büyük ve tehlikeli hastalığı bellek kaybıdır. Unutturmamak bir gazetecinin görevleri arasındadır. Madımak katliamını hafızalardan sildirmeyeceğiz. Unutturarak rahata ermek isteyenlere bu fırsatı vermeyeceğiz. ‘Menekşe’den Önce’ bu amaçla hayata geçirildi. Ne yazık ki tam bitiremeden Silivri Cezaevi’ne atıldım. Şaşırmıyorum, Madımak gibi bir vahşeti yapanlar, tarihin her döneminde düşüncenin düşmanı olmuşlardır. Bu büyük yolculuğumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Tek üzüntüm belgeselimin son halini görememek. Ama sevgili dostlarım bu bayrağı benden aldılar ve daha yükseğe çektiler; hepsine teşekkür ederim.”
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>