>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal’ın rekor düzeydeki ödülleri, sahiplerini bekliyor

Real’in ana sponsorluğunda, TÜRSAK ve AKSAV’ın birlikte düzenlediği ve Türkiye’nin en büyük festivali olan 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Türk sinemasının nitelikli yapımlarını, festivalin yarışma bölümüne bekliyor…
 
   
 
 
     
Türkiye’nin en büyük ve prestijli kültür-sanat organizasyonu olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, birincilik ödülü için verilecek olan 300 bin YTL’lik ödül dahil, bu yıl yaklaşık 700 bin YTL’lik rekor ödül ile Türk sinemasını desteklemeye devam ediyor.


ULUSAL UZUN METRAJ

19 – 28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Altın Portakal Film Festivali’nin Uzun Metraj Ulusal Film Yarışması bölümüne 1 Ekim 2006 tarihinden sonra tamamlanmış eserler başvurabilecek.

Yarışmalara katılan eserlerde, daha önce ulusal ya da uluslararası herhangi bir yarışmaya katılmama şartı aranmazken, bu yarışmalardan “En İyi Film” harici ödül almış olmak da Altın Portakal’a başvuruya engel değil.


Yarışmanın şartname ve başvuru formları Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin internet sitesinde (www.altinportakal.org) yayınlanırken, başvuru formlarının en geç 14 Eylül 2007 tarihine kadar TÜRSAK Vakfı’na ulaştırılması gerekiyor.

Altın Portakal Film Festivali’nin Yarışma bölümünde “En İyi Film” ödülüne layık görülecek olan yapım, 300 bin YTL para ödülü ve “Altın Portakal Heykeli” ile ödüllendirilecek.


YURTİÇİ KARGO ise festivalin filmlerinin, Dünya Festivallerine katılımlarını sağlamak için dolaşımını üstlenerek kurumsal destek verirken, festivalde verilen “Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü”ne verdiği 30.000 USD ile Türk Sineması’na büyük bir katkıda bulunuyor

DİGİTÜRK, bu sene de festivalin ödüllerine katkıda bulunarak gelenekselleşen “Behlül Dal Digitürk Genç Yetenek Jüri Özel Ödülü”’nü 25.000 USD ile destekliyor ve bu vesileyle genç yeteneklerin önünü açmış oluyor.


Uzun Metraj Ulusal Film Yarışması bölümünde “En İyi Yönetmen”in 30 bin YTL ile ödüllendirileceği Altın Portakal Film Festivali’nde, geçen sene Türkiye’de ilk kez verilen “En İyi Müzik” ve “En İyi Senaryo” ödülleri de bu sene 20’şer bin YTL ile desteklenecek.

KODAK’ın artık gelenekselleşen ve en iyi görüntü yönetmenine verilen ödül ise 30.000 USD değerinde 100 kutu film’den oluşuyor.


TÜRSAK’in bu yıl TÜRSAB’ın desteği ile bünyesine kattığı ve uluslararası festivallerde örneklerine rastlanan, 25.000 YTL’lik para ödüllü “Uluslararası Avrasya Film Festivali Senaryo Geliştirme Fonu” için, ortak senaryo projeleri yarışacak. Fonun en önemli kuralı ise yapımcılardan birinin Türk olmasıdır.


KISA METRAJ VE BELGESELLER

44. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında yer alan Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Belgesel Film Yarışması’na başvurular 31 Ağustos’ta sona eriyor.

Yarışmaların şartname ve başvuru formları TÜRSAK ın internet sitelerinde yayınlanırken (www.tursak.org.tr), kısa film ve belgesel film yarışmalarına Ocak 2006 tarihinden sonra tamamlanmış eserler başvurabilecek.


Yarışmalara katılan eserlerde, daha önce ulusal ya da uluslararası herhangi bir yarışmaya katılmama şartı aranmazken, bu yarışmalardan ödül almış olmak da Altın Portakal’a başvuruya engel değil.


ALTIN PORTAKAL HEYKELİ VE 7.500 YTL PARA ÖDÜLÜ

Kısa ve Belgesel Film yarışmalarına katılan eserler ön elemeden geçirildikten sonra sonuçlar 15 Eylül’de web sayfası ve medya aracılığıyla duyurulacak ve yarışacak eser sahiplerinden filmlerinin 35mm ya da Betacam kopyası istenecektir.


Yarışma sonunda “En İyi Kısa Film” 7,500 YTL,“En İyi Belgesel Film” de yine 7,500 YTL’lik para ödülü kazanacak ve 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yapılacak kapanış töreninde el yapımı mücevher ve gümüş obje tasarımcısı firma URART’ın tasarladığı , “Altın Portakal Heykeli” ile ödüllendirilecek.


KISA FİLMDE TÜR AYRIMI YOK

Kısa film yapımını özendirmek, gelişmesine katkıda bulunmak, yeni sinemacıları desteklemek ve sinema sektörü ile bütünleşmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen Kısa Film Yarışması’nda kısa filmler; kurmaca, deneysel, canlandırma gibi tür ayrımına gidilmeden, anlatım yetkinliği dikkate alınarak değerlendirilecekler. .

SANATSAL KAYGI TAŞIYAN BELGESELLER

Belgesel filmin sanatsal gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Belgesel Film Yarışması’na ise, nitelikli sinema sanatı sınırları içinde değerlendirilebilecek filmler kabul edilecek.

ULUSLARARASI AVRASYA FİLM FESTİVALİ

İlki 2005 yılında, 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali çatısı altında düzenlenen Uluslararası Avrasya Film Festivali, kısa sürede büyük başarı kazanarak kimliğini oturtmayı başardı ve tanınmış bir festival olarak son iki yılda uluslararası arenadaki yerini sağlamlaştırdı. Festival sırasında Dünya’nın dört bir tarafından her formatta, uzunlukta ve tarzda 200’den fazla film gösterilmektedir. Kendine has konsepti ile profilini oluşturan ve iki ayrı bölümden oluşan festival, yarışma bölümüne hem Avrupa hem de Asya’dan film kabul ediyor.


Ödüller

Dünya Sinemasına emeği geçen değerli en az 5 en fazla 7 kişiden oluşan Uluslararası Jüri toplamda iki ödül verecektir:
’En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’
‘En İyi Film’ Ödülü 75.000 USD’dir.
‘En İyi Yönetmen’ ödülü 25.000 USD’dır

Dünyaca tanınmış en az 5 en fazla 7 uzman film eleştirmeninin jüri üyeliğini yaptığı 15,000 USD lik Avrasya Film Kritikleri Ödülü ise kazanan filmin yapımcısına verilecektir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>