>

KÜLTÜR-SANAT

`Ankara Yazı-Veda Mektubu` Büyük Dramın Çekimlerine Devam Ediliyor

12 Eylül Darbesi`nde yaşanan aile dramı sinemada.
 
   
 
 
     

TRT'nin Türk sinemasının 100. Yılı Nedeniyle destekleği 33 film arasında yer alan 'Ankara Yazı-Veda Mektubu'nun çekimlerine devam ediliyor.

UYGUN İLE TUZCUOĞLU BAŞROLDE

Yönetmenliğini Kemal Uzun'un yaptığı 'AnkaraYazı-Veda Mektubu'nda başrolleri Gürkan Uygun, İpek Tuzcuoğlu, Münir Can Cindoruk, Burçin Abdullah, Ümit Acar ve Tuncer Salman paylaşırken filmin yapımcılığını Galip Güner ile Elin Ecealp üstlendi.

BİR AİLE DRAMINI HİKÂYE EDİNİYOR

Deniz Aydenk'in senaryosunu yazdığı 'Ankara Yazı-Veda Mektubu', beyazperdeye 12 Eylül Darbesi'nde Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatını, idamını ve ardından yaşanan bir aile dramını aktaracak.

ÇEKİMLER ADANA VE KOZAN'DA

Altın Koza Film Festival A.Ş nin executive yapımcı olduğu 'Ankara Yazı-Veda Mektubu'nun çekimleri Adana ve Kozan'da devam ediyor.

KİM KİMDİR?

Gürkan Uygun(Ahmet Necmi Pehlivanoğlu)
İpek Tuzcuoğlu(Zeynep Pehlivanoğlu)
Münir Can Cindoruk(Mustafa Pehlivanoğlu)
Burçin Abdullah(Mustafa Pehlivanoğlu'nun nişanlısı)

FİLMİN KONUSU:

Türkiye'nin sıkıyönetimle yönetildiği yıllarda, Ankara'da solcuların gittiği bir kahvehane 10 Ağustos 1978 günü taranır. Bu olay daha sonraları Balgat Katliamı olarak anılacaktır. Olaydan birkaç saat sonra, polis etraftaki semtlerde olayla bağlantısı olduğunu düşündüğü birçok ülkücü genci gözaltına alır. İçlerinde o sırada 20 yaşlarında olan Mustafa Pehlivanoğlu adında bir genç de vardır. Mustafa'nın gözaltına alınmasıyla annesi Zeynep ve babası Ahmet Bey'in hukuk mücadelesi başlamış olur. Daha sonra 12 Eylül Askeri Darbesi'nin kurduğu mahkemede idam cezası alan Mustafa Pehlivanoğlu, anne ve babasının haberi bile olmadan bir sabah idam edilir.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>