>

KÜLTÜR-SANAT

Antalya Altın Portakal’da Venüs’ün Seyri

Altın Portakal ve Türk Sineması’nın Elli Yılı belgesel oldu.
 
   
 
 
     

Nebil Özgentürk’ün hazırlayıp sunduğu bir sinema belgeseli olan “Venüs’ün Seyri”, 1963’ten yola çıkarak Altın Portakal’ın elli yıllık yolculuğunu, Türk Sineması’ndan ilginç anekdotlarla anlatıyor. Çetin Tekindor’un seslendirdiği belgesel için Cahit Berkay özel bir jenerik müziği ve festival şarkısı hazırladı. Berkay’ın kızı Müge Berkay ve Keith Lumb da Venüs heykelini sembolize eden özel animasyon filme imza attı.

Belgeseldeki bir başka sürpriz de 1’inci Altın Portakal Festivali’nde en iyi film seçilen Gurbet Kuşları filmi için oldu. “Bir Kadın Bir Erkek” dizisiyle tanıdığımız Emre Karayel ve Demet Evgar, Gurbet Kuşları’ndan beş dakikalık bir sahneyi yeniden canlandırdı. İlk festivalde ikincilik ödülünü alan Acı Hayat’ın bir sahnesi de bir klip olarak belgeselde yer alacak.
Dönemin belediye başkanları ve sanatçıların hatıralarıyla renklenen belgeselde, Türkan Şoray’dan, Tarık Akan’a, Yavuz Özkan’dan Fikret Hakan’a sinemanın pek çok ismi geçmiş festivalleri anlatıyor.

Belgesel, adı Altın Portakal’la birlikte anılan, Venüs heykelinin seyrini takip ediyor ve Türk sinemasında olup bitenlere yakın plan yapıyor. Acıların coşkuyla harman olduğu, zaferle yenilginin iç içe yaşandığı, gözyaşıyla kahkahanın buluştuğu yarım asırlık bir yolculuk anlatılıyor: Darbe nedeniyle 31 yıl gecikmeyle verilen ödüller, Türk sinemasında sansür kılıcının çokça sallandığı zamanlar, Antalya Altın Portakal’ın ilk yılları, 1970’lerden 2000’lere Türk Sineması, kırmızı noktalı zamanlardan etkilenen Yeşilçam dönemi, hapishaneden yönetilip ödüllerle taçlanan filmler, bağımsız sinemacıların festival yolculuğu, dünya yıldızlarıyla renklenen günler, halkın çektiği filmler, küsenler, gülenler, ödülü rehin verenler, ödülle ünlenenler...

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>