>

KÜLTÜR-SANAT

Artık çocukların da bir festivali var!..

"Garanti Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali" başlıyor. Ayrıntıları okumak için tıklayın...
 
   
 
 
     
Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) Garanti Bankası işbirliği ile geleneksel olarak gerçekleştirdiği uluslararası festivallerine, bu yıl, kültürel hayatımızda önemli bir eksiklik olduğuna inandığı yeni bir projeyi daha ekliyor.

Çocukların kültürel gelişimine katkıda bulunmak hedefiyle projelendirilen ve Garanti Bankası’nın ana sponsorluğunda hayata geçirilecek olan "Garanti Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali" 14 -17 Mayıs 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde, film gösterimlerinin yanı sıra Çocuk Yazarlardan Film Hikayeleri, İnteraktif Oyunlar, Çocuk Jürisi Atölyesi ve Film Okuma Atölyesi etkinlikleri de yapılacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TRT’nin işbirliğiyle düzenlenecek festivalde Columbia TriStar Home Entertainment filmlerine de özel bir bölüm ayrıldı. Festival filmleri, ‘En Sevilen Film Yarışması’, ‘Columbia TriStar Home Entertainment’dan Çocuklara Armağan’ ‘Minik Öyküler’, ‘Uzun Öyküler’, ‘Pisi Pisi Kediler’, ‘Şarkılı Öyküler’, ‘Komik Hayvanlar’, ‘Şimdi Okullu Olduk’, ‘Ben Artık Büyüdüm’, ‘Çizgi Filmden Vazgeçemem’, ‘Kısacık Güzel Filmler’, ‘Ben Kendim Yapabilirim’, ‘Ali Murat Erkorkmaz’dan Çocuklara’ ve ‘Aileler İçin Çocuk Dünyası’ başlıkları altında toplandı.

Program hazırlanırken, çocukların gelişim basamakları ve psiko-pedagojik yapısı dikkate alınarak 3-5, 6-8, 9-11 yaş gruplarına yönelik farklı filmler seçildi. Ayrıca, ebeveynler için de çocukların dünyasını anlatan ve onların sorunlarına eğilen filmlerin yer aldığı özel bir bölüm hazırlandı. Festival boyunca, dünyanın pek çok ülkesinden aralarında çizgi ve kukla filmlerin de bulunduğu uzun ve kısa metrajlı 90 film çocuklarla buluşuyor. Festival filmleri; Beyoğlu Alkazar Sineması Avrupa Salonu, Beyoğlu Majestik Sineması 1. ve 2. Salonları, Levent Sinema TÜRSAK, İtalyan Kültür Merkezi, Alman Kültür Merkezi ve Osmanlı Bankası Müzesi Sinema Salonu’nda gösterilecek.

Garanti Mini Bank üyeleri, tüm filmleri, önceden yer ayırtarak Garanti Minibank kartlarını gösterip ücretsiz izleyebilecekler. İtalyan Kültür Merkezi ve Alman Kültür Merkezi salonlarındaki film gösterimlerinin ise tüm çocuklara ücretsiz olarak gerçekleştirileceği festivalde; Beyoğlu Alkazar, Beyoğlu Majestik Sineması 1. ve 2. salonları, Levent Sinema TÜRSAK ve Osmanlı Bankası Müzesi sinemalarında yapılacak gösterimlere giriş ücreti, küçük yaş grupları için hazırlanan bir saatlik seanslar için 2.000.000.- TL. normal seanslar içinse 3.000.000 TL olacak.

FESTİVAL TARİHLERİ VE PROGRAM

14-17 Mayıs 2004 tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde etkinlikler beş başlık altında gerçekleştirilecek.

A. Açılış Partisi ve Ödül Töreni
B. Film Gösterimleri
C. Çocuk Yazarlardan Film Öyküleri
D. Çocuk Jürisi Atölyesi
E. Film Okuma Atölyesi
F. İnteraktif Oyunlar

FESTİVAL PROGRAMI

A. AÇILIŞ PARTİSİ VE ÖDÜL TÖRENİ
"Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali" Açılış Gecesi 14 Mayıs 2004 Cuma saat:17.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Çocuk panayırlarını hatırlatan bir düzenleme ile çocuklara ücretsiz servis yapacak olan dondurma arabalarının, pamuk helva arabalarının ve şekercilerin bulunacağı ‘Açılış Partisi’nde, çocuk şarkıları çalacak olan TED Koleji’nin 50 kişilik bandosu eşliğinde, çocukların hayal kahramanları ile buluşması sağlanacak.

Çocuklar için düzenlenecek olan ‘Açılış Partisi’nin ardından saat: 18.30’da ‘Ödül Töreni’ne geçilecektir. Sunuculuğunu Süheyl Uygur ve Behzat Uygur kardeşlerin üstleneceği ve düzenleyecekleri oyunlar ile çocuklara armağanlar dağıtacakları törende, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Balesi Başkanı E. Ömür Uyanık’ın koreografisinde 24 çocuk ve Tan Sağtürk ortaklaşa ‘La Bayadere’ adlı dans performansını gerçekleştirecekler.

TÜRSAK Vakfı’nı temsilen bir çocuğun yapacağı açılış konuşmasının ardından Festival Ana Sponsoru Garanti Bankası’na ve TRT’ye Festivale olan desteklerinden ötürü teşekkür plaketi sunulacaktır. Gecede ayrıca, ‘Filmimin Hikayesi’ yarışmasında hikayeleri seçilen 50 çocuğun isimleri açıklanacak ve armağanları verilecek.

Festival Açılış Töreninin ardından kısa animasyonlardan oluşan ‘Amerlock’, ‘Güzel Bir Gün’, ‘Keşiş ve Balık’, ‘İçi Kedi Olan Köpek’, ‘Başkalarının Şatosu’, ‘Apartman Kedisi’, ‘Dünyanın Öbür Ucu’ ve ‘Havada Uçan Sözler’ filmlerinin gösterimine geçilecek.


B. FİLM GÖSTERİMLERİ

Çocukların ilgisini çekecek, onları farklı ve renkli dünyalarla tanıştıracak dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilen filmlerin yer alacağı bölümdeki gösterimler on dört başlık altında toplandı. TRT’nin işbirliğiyle hazırlanan programda, pek çok film ilk kez Garanti Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali kapsamında çocuklarla buluşacak.

Çocukların hayal gücü, algılama, hatırlama, düzeltme, yanılma, parçaları ayırıp birleştirme ve yaratıcı yeteneklerini geliştirme gibi kişisel becerilerinin; yemek, içmek gibi çok büyük öneme sahip oyun ve benzeri etkinliklerle geliştiği ve bu tür etkinliklerin çocukların gelişim sürecinde rol oynadığı göz ardı edilemez.

Diğer yandan mizahın, özellikle çocukların sosyal yeterlilik geliştirme tarzlarında büyük rol oynadığı, çocuk psikiyatristleri ve pedagoglarca kabul ediliyor. Psikolog Paul McGhee, mizahın sosyal bağ oluşturduğunu, beyni uyararak öğrenilen şeylerin hafızada kalmasını sağladığını, hayal, merak, umut dünyalarına yenilikler kattığını ve yaratıcılığı artırdığını, stres ve kaygıyla mücadelede bir yöntem olduğunu, utanç verici bir durumdan kurtardığı, söylenmesi zor olan şeylerin ifadesini kolaylaştırdığını ve neşelendirdiğini altını çizerek vurguluyor. "Sizi güldüren birini sevmemeniz zordur" diyerek, mizah yeteneği olan çocukların sosyal ilişkilerinde daha başarılı olduklarını belirtiyor.

Çocukların, yukarıda belirtilen temel gelişim basamakları ve psiko-pedagojik yapısı dikkate alınarak hazırlanan programda, filmler yaş gruplarına göre üç bölümde toplanıyor.

3-5 yaş gruplarına yönelik Türkçe seslendirmeli filmler
6-8 yaş gruplarına yönelik Türkçe seslendirmeli filmler
9-11 yaş ve üstü gruplarına yönelik alt yazılı filmler


1) YARIŞMA FİLMLERİ (9-11 yaş ve üstü çocuklar

"Festivalin En Sevilen Çocuk Filmi"nin seçileceği yarışma bölümünde gösterilecek olan filmler 9 yaş ve bu yaşın üzerindeki çocukların izleyebilecekleri filmleri kapsıyor. Beş filmlik bir paketten oluşan bu bölümde: Vincent Bal’ın 2001 Hollanda yapımı ‘Kedi Kız/Minoes’, Bernd Neuberger’in 2003 Kanada-Avusturya yapımı ‘Hayaletlerle Yaz Tatili/Summer with the Ghosts’, Franziska Buch’un 2003 Almanya yapımı ‘Tatlı Cadı/Bibi Blocksberg’, Tomy Wigand’ın 2002 Almanya yapımı ‘Uçan Sınıf/The Flying Classroom’ ve Kaisa Rastimo’nun 2002 Finlandiya yapımı ‘Şeker Kızlar/Hayflower & Quiltshoe’ filmleri ilk kez çocuklarla buluşacak.

2) MİNİK ÖYKÜLER (3-5 yaş grubu çocuklar için)

Bu bölümde 3-5 yaş grubu çocukların beğenerek izleyeceği animasyon türünde toplam 4 film yer alıyor. Sözsüz filmlerin yer aldığı ‘Minik Öyküler’ bölümünde çocuklar: ‘Lunapark Macerası’, ‘Küçük Kahraman’, ‘Minik Prens’ ve ‘Dinle Tavşan, Babam Londra’ya Gidiyor’ filmlerini severek izleyecekler.

3) UZUN ÖYKÜLER (9 yaş ve üzeri çocuklar için)

Alt yazılı olarak gösterilecek olan ve 9-11 yaş ve üstü çocukların keyifle izleyecekleri toplam 5 uzun metrajlı filmin yer aldığı ‘Uzun Öyküler’ bölümünde: ‘Yaz Tatili’, ‘İmdat! Erkek Oldum’, ‘Kim İguanayı Öpmek İster?’ ‘Regina’ ve ‘Dört Arkadaş ve Mozart Adında Bir Köpek’ filmlerini çocukları ile birlikte ebeveynleri de beğeni ile izleyecekler.

4) PİSİ PİSİ KEDİLER (3-5 yaş grubu çocuklar)

Çocukların kişisel gelişimlerinde evcil hayvanların pozitif rolü tüm pedagoglar ve psikologlarca kabul edilmektedir. Bu yüzden pek çok çizgi filmin baş karakterlerini hayvanlar oluşturmaktadır. ‘Pisi Pisi Kediler’ başlığı altında gösterilecek olan filmlerinde ka
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>