>

KÜLTÜR-SANAT

Ashgar Farhadi’nin Oscarlı İkinci Filmi“Satıcı-The Salesman” Sinemalarda Kaçırmayın!

İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’ye Oscar ödülü getiren yeni filmi “Satıcı-The Salesman”
 
   
 
 
     

İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’ye ikinci kez Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar ödülü getiren yeni filmi “Satıcı-The Salesman”, Türkiye’de sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor.

2012’de “Bir Ayrılık” filmiyle Oscar kazanan İranlı yönetmen Ashgar Farhadi, Türkiye’de 27 Ocak’ta vizyona giren “Satıcı” filmi ile 2017 Oscar Ödülleri’nde de Yabancı Dilde En İyi Film ödülünü kazandı. Yönetmenin önceki filmlerinde olduğu insan ilişkilerinin karmaşıklığına odaklanan film, 69. Cannes Film Festivali’nde ise En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü. Ashgar Farhadi ayrıca Zeynep Atakan’ın davetlisi olarak katıldığı, 53. Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen Antalya Film Forum’da ses getiren bir workshop gerçekleştirdi.

Başrollerini Shahab Hosseini ve Taraneh Alidoosti’nin paylaştığı filmde; Tahran’da yaşayan genç çift Emad ve Rana, oturdukları apartman dairesi hasar görünce yeni bir daireye taşınmak zorunda kalır. Dairenin önceki kiracısıyla ilişkili bir olay, çiftin hayatını bir anda değiştirir. Kendine has özellikleriyle, sıradan bir çift olan ve tiyatroyla uğraşan Emad ve Rana; bir anda kendilerini, kişiliklerinin umulmadık yönlerini ortaya çıkaran bir durumun içinde bulurlar. Toplumsal sorunlara dair bir anlatı, ahlaki bir hikaye olarak ya da izleyicinin zihin yapısına göre bambaşka bir açıdan değerlendirilebilecek olan film; Ashgar Farhadi’nin önceki filmlerinde olduğu gibi insan ilişkilerinin, özellikle de aile içindeki ilişkilerin karmaşıklığına odaklanıyor.

Görüntü yönetmenliğini Hossein Jafarian’ın, kurgusunu Hayedeh Safiyari’nin yaptığı filmin yapımcıları Alexandre Mallet-Guy ve Asghar Farhadi. Yapımcı şirketleri Memento Films Production ve Asghar Farhadi Production’ın yanı sıra Arte France Cinéma’nın ortak yapımcı olduğu “Satıcı”ya katkıda bulunanlar arasında; Memento Films Distribution, Doha Film Institute, Arte France ve Uluslararası Satış Memento Films International yer alıyor.

Türkiye dağıtım hakları Zeynofilm’e ait olan “Satıcı”, İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da Başka Sinema dağıtımcılığında sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>