>

EVLİLİK

Uzun ve Mutlu Evlilik Mümkün!

Arkadaş modeli evlilikler daha uzun oluyor.
 
   
 
 
     

Toplumun temelini oluşturan aile ve evlilik kurumu, onu oluşturan bireylerin mutluluğu ve birbirlerine bağlılığı sayesinde güçleniyor. Yapılan evliliklerin büyük kısmı son dönemlerde boşanmayla sonuçlanırken uzmanlar uzun evliliğin sırrını anlatıyor. Uzun ve mutlu bir evlilik için sevgi, saygı, bağlılık, anlayışın önemine dikkat çeken uzmanlar işbirliğinin yanı sıra eşlerin ‘iyi arkadaş’ olması gerektiğine de vurgu yapıyor.

Uzun ve mutlu bir evliliğin sırrının arkadaşlık ve diyalogdan geçtiğini belirtiyor. Evlilik iki kişinin ortak bir yaşamı sürdürmesidir diyen Demirsoy, bu ortaklığın uzun süreli olabilmesi için de ilişkide sevgi, saygı, bağlılık, anlayış, işbirliği, dayanışma gibi unsurların yer alması gerekliliğini hatırlatıyor.

Arkadaşlık boyutunun evlilik ilişkisinin temeli olduğunu vurgulayan Uz. Psk. Çiğdem Demirsoy şu önerilerde bulunuyor:

EŞLER ARKADAŞ OLABİLMELİ

Her şeyden önce eşler birbiri ile arkadaş olabilmelidir. Arkadaş insanın yanında olan, kendisini anlayan, destek veren kimsedir. Birbirine karşı duyarlı olup karşılıklı olarak ihtiyaçların anlaşıldığı ve karşılandığı bu tarz bir arkadaşlık ilişkisi oluşturulduğu takdirde iki insan arasında duygusal bağlar güçlenir ve evliliğin duygusal boyutunda birbirine karşı olumlu duyguların yer aldığı, artı bakiyeden oluşan bir banka hesabı oluşur. Bu banka hesabı zor durumlar karşısında eşlerin karşılaştıkları güçlüklerin üstesinden gelmelerine yardımcı olacaktır. Bunun için eşlerin kendilerini birbirlerine açmaları, birbirlerini dinlemeleri, birbirlerinin dünyasına girmeleri gerekir. Bu da birlikte zaman geçirmek ve konuşmakla sağlanır.

EŞLER TARTIŞABİLMELİ

Evliliğin uzun ömürlü olabilmesi için eşlerin birbiri ile konuşabilmesi, uzlaşmacı ve sorun çözücü diyaloğu oluşturabilmeleri çok önemlidir. Zira sorunsuz evlilik yoktur. Her evlilikte, daha doğrusu her tür ilişkide kişiler arasında çatışmalar yaşanır. İki kişinin her zaman aynı duygu, düşünce ve ihtiyaç içinde olması mümkün değildir. Çatışmaların iyi yönetilebilmesi için usturuplu bir şekilde tartışabilmeyi bilmek gerekir. Tartışmak bir problem çözme şeklidir, bunu kavga ile karıştırmamak gerekir. Kavga eşler arasındaki sevgi ve bağlılığa zarar verir, sorunları çözmez büyütür. Tartışma ise konuşarak karşılıklı duygu ve düşüncelerin birbirine aktarılmasını ve bu sayede çözümler üreterek uzlaşılacak noktayı bulmayı sağlar ve birlikte yola devam edebilmek mümkün olur. Çatışmalar çözümsüz kaldığında ise olumsuz duygu birikimi olacağı için evliliğin duygusal boyutuna ait banka hesabı giderek eksi bakiyeye inecek ve eşler arasındaki arkadaşlık, sevgi ve bağlılık zayıflayacaktır. İlişki sağlamsa büyük yaşamsal güçlüklerin bile üstesinden gelinebilir ancak bağlar zayıf olduğunda en ufak bir problem evliliği derinden sarsabilir.

EŞLER ORTAK ZEVK ALANLARI OLUŞTURABİLMELİ

Arkadaş sadece insanı anlayan ve destek veren kişi değildir, aynı zamanda birlikte gülebilen, eğlenebilen, ortak ilgi ve zevkleri paylaştığımız kişilerle arkadaşlık yürütürüz. Farklılıklar fazla olduğunda paylaşımlar azalır ve bağlar zayıflar. Evlilikte de eşlerin ortak ilgi ve zevkleri oluşturabilmeleri evliliğin uzun ömürlü olmasında önemlidir. Beraber gülebilmek, eğlenebilmek ilişkiyi güçlendirir. Eşlerin birlikte hoşça zaman geçirecekleri aktiviteleri olmalıdır. Tabi ki farklılıklar olacaktır, önemli olan birbirinin farklılığına saygı göstererek ortak noktaları yakalayabilmek ve farklı ilgi ve zevklere de açık olup birbirinin beğenilerini paylaşabilmek gerekir. Bunu oluşturabildikleri takdirde evlilik ilişkisinin kalitesi artar, eşler ortak değerler yaratabilirler ve ilişkilerinin anlam kazanır.

CİNSEL TATMİN İKİ TARAF İÇİN DE ÖNEMSENMELİ

Evlilik ilişkisini diğer yakın ilişkilerden farklı kılan ve eşler arasındaki sevgi ve bağlılığı güçlendiren diğer bir önemli unsur da cinsel yaşamdır. Cinsellik haz veren yanıyla hem bir doyum ve rahatlama aracıdır, hem de eşlerin sevgi, yakınlık, bağlılık gibi duyguları yaşamalarına fırsat sağlar. Evlilik ilişkisinin uzun ömürlü olabilmesi için romantik duyguların ve cinsel yaşamın da ihmal edilmemesi gerekir. Evliliğin diğer alanlarında olduğu gibi her iki taraf için de tatmin edici bir cinsel yaşam eşler arasında açık bir iletişim ile sağlanabilir. Karşılaşılan sorunları bekletmeden konuşmak ve zamanında çözmek, sorunların yaşanmaması için de istek ve beklentilerini, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri açık bir şekilde karşı tarafa iletebilmek önemlidir.

 

Etiketler: , Evlilik, Karı, Koca, Uzun, Mutlu, Sağlık
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>