>

KÜLTÜR-SANAT

Aspendos’ta bir yaz gecesi rüyası!

11. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, 12 Haziran’da Antik Aspendos Tiyatrosu’nda başladı. Festivalde La Scala Balesi de ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ ile yeralıyor.
 
   
 
 
     
Avrupa Festivaller Birliği’ne kabul edilen 11.Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde bu yıl 3 de yabancı topluluk yeralıyor. Festival 17 Temmuz’a kadar sürecek.

Antalya Serik’teki Antik Aspendos Tiyatrosu’nda düzenlenecek festival, 12 Haziran Cumartesi akşamı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Çoksesli Korosu ile Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nun Carl Orff’un Carmina Burana sahne kantatını seslendirmesiyle başladı.

FİKİR BABASI GÖKMEN’E PLAKET

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Remzi Buharalı’nın konuşmalarıyla başlayan açılış gecesinde, Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürlerinden ve Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nin fikir babası, orkestra şefi Rengim Gökmen’e plaket verildi.

Şef Rengim Gökmen’in yönettiği Carmina Burana’da, Devlet Çok Sesli Korosu’nu İbrahim Yazıcı, Antalya Devlet Opera ve Balesi Korosu’nu Şef Thomas Hennig, çocuk korusunu ise Sadettin Ünal ve Sevim Ünal hazırladı. Cengiz Özkök’ün konzertmeister olduğu eserde, Bengi İspir Özdülger (soprano), Ömer Yılmaz (tenor), Kevork Tavityan (bariton) solist olarak görev yaptılar.

Festival çerçevesinde 17 ve 19 Haziran tarihlerinde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ‘Aida’; 25 Haziran’da Bilkent Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü solistleri ve korosu ‘Yunus Emre Oratoryosu’; 29 Haziran’da Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ‘Gala Konseri’; 6 Temmuz’da Mersin Devlet Opera ve Balesi ‘Rigoletto’; 8 Temmuz’da İstanbul Devlet Opera ve Balesi ‘Madam Butterfly’; 10 Temmuz’da İzmir Devlet Opera ve Balesi ‘Tosca’; 13 Temmuz’da Antalya Devlet Opera ve Balesi ‘La Boheme’ operası ile seyircilerin karşısına çıkacak.

FESTİVALİN YABANCI KONUKLARI

Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde bu yıl 3 de yabancı topluluk yer alıyor.

Avrupa’nın en iyi bale topluluklarından biri olarak kabul edilen ve olimpiyatlarda Almanya’yı temsil etmekle görevlendirilen Münih Bavyera Devlet Balesi, Aspendos’ta 23 Haziran’da sahne alacak.

1800’lü yıllardan günümüze dek faaliyetlerini sürdüren, 26 ülkenin dansçılarını bünyesinde barındıran ve zengin repertuvarıyla öne çıkan Bavyera Devlet Balesi, dünya dans platformunda önemli bir yere sahip bulunuyor.

Festivalin diğer yabancı konuklarından, dünyanın hemen her ülkesinde temsiller vermiş ve büyük başarılara imza atmış ünlü Rus topluluk Mariinsky Tiyatrosu Kirov Balesi, 1 Temmuz’da ‘The Best of Kirov’ ve 3 Temmuz’da ‘Kuğu Gölü Balesi’ ile sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatacak. Aynı zamanda hem ülkesinde hem de yurtdışında temsiller yapabilen, bünyesinde 3 ayrı orkestrayla toplam 2 bin sanatçının faaliyet gösterdiği topluluk, 195 kişilik bir grupla Türkiye’ye gelecek. Mariinsky Tiyatrosu Kirov Balesi, her yıl Uluslararası Bale Yıldızları Festivali’ni de düzenliyor.

KAPANIŞ ‘BİR YAZ GECESİ RÜYASI’ İLE

‘Milano La Scala Balesi’ de 16 ve 17 Temmuz’da festivalin kapanış eseri olarak W. Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası’nı, F. Mendelssohn’un müzikleriyle Aspendos Antik Tiyatrosu’nun büyülü atmosferinde sahneleyecek. 1778 yılında kurulan topluluk, o tarihten bu yana Milano’daki binalarında faaliyetlerini sürdürüyor.

FESTİVAL PROGRAMI

12 Haziran:
Carmina Burana, Carl Orff (Sahne Kantatı), Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Çoksesli Korosu / Devlet Çoksesli Çocuk Korosu.

17-19 Haziran:
Aida, G.Verdi, (Opera) Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü.

23 Haziran:
Bavyera Devlet Balesi Gecesi, J. Brahms, (Bale), Münih, Bavyera Devlet Balesi

25 Haziran:
Yunus Emre Oratoryosu, A. Adnan Saygun, (Oratoryo), Bilkent Senfoni Orkestrası.

29 Haziran:
Gala Konser, Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası

1 Temmuz:
The Best Of Kirov, (Bale), Mariinsky Tiyatrosu, Kirov Balesi.

3 Temmuz:
Kuğu Gölü, P.I. Çaykovski (Bale), Mariinsky Tiyatrosu, Kirov Balesi.

6 Temmuz:
Rigoletto, G.Verdi, (Opera), Mersin Devlet Opera ve Balesi.

8 Temmuz:
Madama Butterfly, G.Puccini, (Opera), İstanbul Devlet Opera ve Balesi.

10 Temmuz:
Tosca, G.Puccini, (Opera), İzmir Devlet Opera ve Balesi.

13 Temmuz:
La Boheme, G.Puccini, (Opera), Antalya Devlet Opera ve Balesi.

16-17 Temmuz:
Bir Yaz Gecesi Rüyası, (Bale), Milano, La Scala Balesi / Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Orkestrası, W. Shakespeare, F. Mendelssohn.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>