>

KÜLTÜR-SANAT

Bahar Madazlı “Yoldan Çekilin Hedefteyim” Kitabı ile Gençlere ve İş Dünyasına Işık Tutuyor

30 yıllık kariyer yolculuğunda engelleri nasıl aştığını tüm samimiyetiyle ve akıcı bir dille anlatıyor.
 
   
 
 
     

9 Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra o zaman henüz çok yeni olan bilişim sektöründe “yazılımcı” ünvanı verilen kısa süreli bir eğitime katılan Bahar Madazlı, “Yazılımcı” ünvanı ile başladığı 30 yıllık kariyer yolculuğunu Türkiye’nin önde gelen firmalarından birinde “Yazılımdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı” ünvanı ile bitirmiştir.

Bahar Madazlı, “Biliyormuş gibi yap, öğrenmemen için hiçbir sebep yok” diyerek yeterli donanıma sahip olmadan başvurduğu iş ilanından sonra hiç bilmediği programlama dilini gece gündüz çalışarak öğrenmiş ve yıllar sonra Türkiye’nin en büyük bankalarından birinde bugün hepimizin hayatını kolaylaştıran Elektronik Fon Transferi (EFT) programının ilk yazılımcılarından biri olmuştur.

İş hayatında öğrenirken de eğlenmenin ve hayatlarını kendi ışıklarını takip ederek yönetmenin mümkün olduğunu anlatan “Yoldan Çekilin Hedefteyim” kitabı, başarılı olmak isteyen gençlerin başucu kitabı olmaya aday görünüyor. Kurgusu çeşitli hikâyeler ve bilgilerle akıcı bir şekilde tasarlanmış olan kitap, bir sonraki maceranın ne olduğunu merak ettirerek bir solukta okunuyor.

“Kitabın duygularında yolculuk edebilmek için bir ışığa ihtiyacınız olacak. Kitabı okurken bu ışık sizin rehberiniz olabilir, ama onu nerede ve nasıl kullanacağınıza siz karar vermelisiniz. Çünkü yaşadığınız hayat sizin tercihinizdir. İsterseniz, ışığınızla beraber bütün olayların üstesinden gelebilir ve güce giden yola nasıl ulaşacağınızı öğrenebilirsiniz. Verdiğimiz büyük-küçük anlık kararlar geleceğimizi şekillendiren tohumlardır. Neyi yapabileceğinizi belirleyip bir karar verdiğinizde yaşamınız ve şansınız değişmeye başlar. Her şey tek bir anlık karar verip eyleme geçmekle başlar ve bu karar iş yaşamınızda hayallerinizin ötesinde bir gerçeklik elde etmenizi sağlayabilir. ”diyen Bahar Madazlı, yazdıklarıyla iş hayatına atılacak ya da yeni atılmış gençlerin ışıklarını takip ederek kendileri için en iyi yolu bulmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Raflarda yerini alan “Yoldan Çekilin Hedefteyim” kitabını, ışığı ve sevgiyi yayarak, iş yaşamında ümitsizliklere yer vermeden daha cesurca yaşayabilmeleri için gençlere yol göstermek umuduyla yazan Bahar Madazlı, hâlihazırda Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi olarak hevesle öğrenmeye devam etmektedir.

Bahar Madazlı’nın “Yoldan Çekilin Hedefteyim” kitabının ilk okuyucuları Sunay Akın, Nebil Özgentürk ve Süreyya Ciliv görüşlerini aktardılar;Sunay Akın
HAYATIN KATLANMA YERİ..
Bir insanı tanımanın en kısa yolu kütüphanesini görmektir. Çünkü kütüphane, bir insan hayatının belleğidir. Kütüphanenin raflarında yan yana duran kitapların sırtlarına yazılı yazar ve kitap adlarını okuyarak, o insanın dünya görüşü, hayata bakışı ve duyarlığı konusunda bilgi sahibi olunabilir, kolaylıkla..
Pusulanın olmadığı dönemlerde denizciler, gecenin siyah pelerininde parıldayan yıldızlara bakarak gün ışığında gidecekleri yolu ararlardı.. Yıldızlar hep orada, birer kitap gibi gökyüzünün rafında durmaktaydılar..
Kütüphane rafında kitap arayan bir okur, ya da gözlerini yıldızlara dikmiş bir denizci..
İkisi de aynı arayış, aynı insandır..
Çünkü her yıldız bir kitap ve her kitap bir yıldızdır.. İkisinin de parıldayan bilginin ışığıdır.
Elimizde tuttuğumuz bu kitap, Bahar Madazlı’nın iş hayatındaki bir dönemin gökyüzü haritasıdır.. Bu haritada yıldızların yerinde kitaplar durmaktadır.. Madazlı, hayatını aydınlatan ve etkisinde kaldığı öyküleri bir koleksiyon titizliğiyle sunuyor okura.. Okurken ardına takıldığımız, bir insan hayatında işte böylesine büyük bir titizlikle biriktirilen öykülerin gücüdür..
Harita denilince, hiç şüphesiz ki akıllara ‘define haritası’ gelir.. Bahar Madazlı’nın kitabının sayfalarını çevirirken, insan hayatındaki en büyük definenin bilgi birikimi olduğu gerçeğine bir kez daha tanık oluyoruz.
Kadınların hayatın zorlukları karşısında erkeklere göre daha cesaretli, daha dürüst daha çözüm üretici ve daha duyarlı olduklarına inandım..
Nereden mi?
Bir haritanın katlama yerinin belli olması gibi, Bahar Madazlı’nın hayatın zorluklarına katlandığı yerin, başucundan eksik etmediği kitaplar olduğu gerçeğinden!
Kitapları birer yıldız gibi işlediğin bu güzel haritayı bizlere sunmanın yanında, kadın dünyasının derinliği konusunda da beni haklı çıkardığın için sana çok teşekkür ederim Bahar Madazlı..

Nebil Özgentürk
Bahar Madazlı, 30 yıl boyunca çeşitli kurumlarda, çalıştı, üst düzey yöneticilik yaptı.. İyi ve tecrübeli bir "iş yolcusu"ydu yani.. Ve iyi bir eş, iyi bir anne.. Günlük yaşamında dayanışmayı önemseyen, "kötü gün dostluğu"nu ıskalamayan aile bütünlüğüne inanan iyi bir yurttaş.. Bunlara yaratıcı, birleştirici ve organizasyon yetenekleriyle gelip geçen iş hayatı da eklenince biz dostlarının ısrarıyla "tecrübelerini genç kuşaklarla paylaşacağı bir kitap" kaçınılmaz oldu.. Ama öyle bir kitap yazdı ki hem neşe hem tavsiye hem hüzün hem kahkaha hem de gerçeklerle dolu satırlarla yüklü.. Yani insanın içini ısıtan "bahar" gibi.. Gençlere "yol" gibi.. Hele ki hedefe kitlenmiş genç yönetici adaylarına duvarları aşmayı tarif eden bir klavuz gibi. Ellerine sağlık Bahar Madazlı.. Ve bilin ki sevgili okurlar; sıkı durun o iyi bir yazarlığın da hedefinde....


Süreyya Ciliv
Bahar Madazlı, başarısını "ışığını yılmadan takip ederek" kazanmıştır. Dostluğu kadar kariyeri de etkileyici bu güzel insanın keyifli bir dille aktardığı "Yoldan Çekilin, Hedefteyim" kitabını iş hayatına atılan gençlere şiddetle tavsiye ederim. Kendi ışığınızı yakalayıp, başarılı olmak için çok şey öğreneceksiniz."


BAHAR MADAZLI HAKKINDA
Bahar Madazlı 9 Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduğu gibi soluğu şantiyede işe başlamakla aldı. Aynı zamanda bir eğitim kurumunda “yazılımcı” ünvanı verilen kısa bir eğitim aldı. Eğitiminin sonunda “Programcı Yardımcılığı” ile başlayan iş hayatı basamakları bir bir tırmandıktan sonra elde ettiği ve uzun yıllar boyunca sürdürdüğü “Yazılımdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı” ünvanı ile son buldu.
Madazlı Türkiye’de ilk defa kullanılan EFT(Elektronik Fon Transferi) programının ilk yazılımcılarından biridir. Tübitak’tan destekli birçok projeye imzasını atan Bahar Madazlı’nın en zor görevlerinden biri de başında bulunduğu yazılım departmanının TÜBİTAK tarafından yerinde AR-GE departmanı olarak onaylanmasını sağlamasıydı.
İş hayatına devam ettiği yıllarda kurumsal bir dergide yazdıkları ilgiyle takip edilen Bahar Madazlı, evli ve ikiz erkek çocuk annesidir. Çocuklarıyla birlikte yeniden üniversiteye başlayan Madazlı halen Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisidir.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>