>

KÜLTÜR-SANAT

Baharın tüm renkleri Fransız sokağı’nda...

Fransız Sokağı henüz onuncu ayında üçüncü etkinliğini gerçekleştirerek “Bonjour Printemps / Merhaba Bahar” diyor.
 
   
 
 
     
Beyoğlu, Fransız Sokağı ile şenliklerini yaşıyor....

06-15 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’nin en uzun süreli sokak şenliklerinden birine imza atacak olan Fransız Sokağı, Türkiye’de eğlence ve kültür hayatına farklılık katma iddiasını sürdürürken, 10 gün süresince gündüz ve geceye yaydığı etkinlikler ile İstanbul’da tam anlamıyla bahar havası estirecek.

06-15 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’un kalbi Fransız Sokağı’nda atacak. Türkiye’deki ilk temalı sokak projesi olan Fransız Sokağı, gerçekleştirdiği etkinliklerle de ilk olma iddiasını sürdürüyor. Türkiye’nin en uzun süreli sokak şenliklerinden birine “Bahar Şenliği” adıyla imza atacak olan Fransız Sokağı, tam 10 gün boyunca İstanbul’da karnaval havası estirecek.

06-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Bahar Şenliği daha önce yapılan “Beyoğlu Kendine Dönüyor” ve “Adieu 2004” şenlikleri gibi hem gündüz hem de gece süren etkinliklerle kutlanacak.

Gece ve gündüze yayılan etkinliklerle ev sahipliği yapacak olan Banar Şenliği, resim sergileri, ressamların canlı perfonmasları, imza günleri, şiir dinletileri, el sanatları atölyeleri, dans gösterileri ve workshop’ları ile konserler Fransız Sokağı ziyaretçilerine bahar çoşkusunu yaşatma amacını taşıyacak.

Sokak, şenlik boyunca baharın çoşkusunu yansıtacak şekilde süslenirken, her saat farklı bir etkinliğe sahne olacak. Sokak ziyaretçileri şenliğin ilk gününden son gününe kadar her gün farklı bir etkinliği yaşarken, sokak konserleri ziyaretçilerin sokakta geçirdikleri saatleri tatlandıracak. Dans grupları ise, sokak ziyaretçilerine görsel şölen yaşatacak.

Şenliğin ilk günü olan 6 Mayıs’ın Hıdrellez olması da şenlik ruhunu perçinleyecek ve o güne yönelik ritüeller de sokağa taşınacak. Hıdrellez’e yönelik olarak sokakta sembolik bir ateş yakılırken, ateşin yakıldığı yerdeki gül ağaçları Hıdrellez’in en önemli ritüeli olan dilek tutma eyleminin gerçekleştirilmesine ortam yaratacak.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>