>

KÜLTÜR-SANAT

Balkan Sineması Uluslararası Edirne Film Festivalin’de!

İlk yıl teması “BALKANLAR” olarak belirlendi...
 
   
 
 
     

Onursal Başkanlığını Edirne Valisi Sn. Dursun Ali Şahin Beyefendi ve Edirne Belediye Başkanı Sn. Recep Gürkan Beyefendinin yaptığı, Uluslararası Edirne Film Festivali’nin çalışmalarını bir kaç ay once başlattık.

Uluslararası Edirne Film Festivali’mizle ilgili, değerli Valimiz Dursun Ali Şahin Bey ve Değerli Belediye Başkanımız Recep Gürkan Beyefendilerin himayelerinde başlatılan ve son aşamasına gelen Festivalimizin amacı, bölgemizin ve Edirne şehrimizin, Doğu Avrupa ve Balkanları birleştirecek Kültür, Sanat ve Turizm alanında bir cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlamak, özellikle, Edirne’mizin Ulusal ve Uluslararası tanıtımına büyük katkı sunmaktır.

Ayrıca; Osmanlı Devlet’i döneminde olduğu gibi yeniden, Edirne şehrinin, Balkanların hem ticaret hem ekonomik hem de kültürel bazda bir cazibe merkezi haline getirmek ve malesef Türk turizminde payı, bindelik oranlarda gösterilen Serhat şehrimizin, bu pastadan daha büyük paylar almasını sağlamaktır.

İlk yıl temamızı, “BALKANLAR” olarak belirledik.

Uluslararası ödüllü film yarışması, Balkan Ülkelerinden katılacak filmler arasında yapılacaktır. Ulusal Film Yarışması ülkemiz sinemacıları tarafından üretilen uzun metraj filmler arasında yapılacaktır. Hem yurt dışı hem ülkemiz sinemasından yarışacak filmlere tahminlerimizin üzerinde film başvuruları olmuş, bu bizlere heyecan dolu tarifsiz bir gurur vermiştir. Şu an itibarıyla 40’ın üzerinde yabancı film, 90’ın üzerinde yerli film ve 300’ün üzerinde kısa film başvurusu olmuştur. Belirlenen ön jüriler filmleri yoğun olarak izlemekte ve yarışacak filmleri tespit etmede titiz çalışma göstermektedirler.

Başvurular 31 Ağustos 2015 itibarıyla sonuçlandırılmıştır.

Uluslararası Jüri Heyeti, Uluslararası Kısa Film Jüri Heyeti, Eylül ayının üçüncü haftası, Ulusal Jüri ekibi, yarışmaya hak kazanan filmleri Eylül ayının ikinci haftasında belirlemiştir.

Festivalimiz yarışmalar dışında yoğun etkinliklere de sahne olacaktır.

Ünlü konuklarımızdan belirleyeceğimiz sanatçı, yazar, senarist ve yönetmenlerimiz paneller, söyleşilerle izleyicilerle birlikte olacaklar, ayrıca Kısa Film Atölyesi çalışmalarına katılacaklardır.

Çocuklarımız için de gösterilerimiz olacak, film ve özellikle gelişimlerine katkı verecek el becerileri atölyesi çalışmaları, çocuklarımızla buluşacaktır.

Gençlerimiz için Kısa Film Atölyesi devreye girecek, gençlerimize uygulamalı sinema dersleri verilecektir.

Sinema Seyirci Ayırmaz kuşağımızda görme özürlü vatandaşlarımız için sesli betimleme tekniği ile önemli 5 yerli film gösterilecektir. Ayrıca işitme engelli vatandaşlarımız, işaret dili ile hem filmlerin izlenmesi hem de anlamalarına olanak sağlanacaktır.

Bir Ülke Sineması adı altında Romanya’dan 5 film gösterime girecektir. Romanya’nın son yıllarda sinemasal atılım yapması nedeniyle “Bir Ülke Sineması” kategorisine alınmıştır.

Zifiri Karanlık kuşağında korku sinemasından 5 film hafta sonunda gösterilecektir.

Dünya Panoraması kuşağımızda önemli festivallerden ödülle dönen 10 film festival süresince izleyici ile buluşacaktır.

Müzik dinletileri, Anılarıyla Sinemacılar izleyenlere hem seyir zevki, hem nostaljik keyifler sunacaktır.

SERGİLER

Erol Ağakay‘ın görkemli “MİMERAY AFİŞLERİ İLE YEŞİLÇAM” adlı afiş sergisi Ekmekçizade Han’da halka açık sergilenecektir.

Elmas Dorukkaya‘nın “SİNEMA KARELERİNDEN YAŞAMA BAKIŞ” adlı yağlıboya tablolar sergisi Deveci Han’da halka açık sergilenecektir.

Festivalimizin oldukça oönemli gördüğümüz bölümümüz, Balkan Ülkeleri gezimiz olacaktır. Bize büyük özveriyle desteğini yürekten sağlayan Edirne Büyük Elçiliğimizin değerli elçisi Sayın MURAT AHMET YÖRÜK Beyefendiye şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz.

Bu kapsamda ülkemizi, Edirne şehrini ve festivalimizi tanıtmak için Balkan ülkelerini kapsayan tanıtım organizasyonları yapmayı planladık. Tanıtımlarda Edirne’yi her boyutuyla tanıtacağımız görsel objeler (stand, afiş, tarihi resim, v.b.) kullanmayı planlıyoruz.

Dışişleri Bakanlığımız’ın da destekleri ile o ülkelerin, kültürel yöneticilerini ziyaret ederek Edirne’de yapacağımız festivalimize davet edip, ülkemiz, şehrimiz ve festivalimizin tanıtınımını yaparak yeterli kamuoyu oluşturacağımıza inanmaktayız.

Bu duygularla “Edirne Uluslararası Film Festivali”nin Bölgemiz ve Edirne’miz için, hayırlı, uğurlu olması dileklerimizle, sizlerin de festivalimizin destek çalışmalarınızda başarılar diliyor, duyarlılıklarınız için şükranlarımızı belirtiyor, saygılar sunuyorum.

Yıldırım Yanılmaz
Festival İcra Kurulu, Genel Sanat Yönetmeni


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>