>

KÜLTÜR-SANAT

Barış Manço Gecesinde Barış Dolu Mesajlar!

Bu yıl 4. Kez düzenlenen Uluslararası Klarnet Festivali’nde Barış Manço anısına yapılan ‘Ustaya Saygı’ gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi.
 
   
 
 
     

Konser öncesi basın toplantısı yapan sanatçılar barış ve kardeşlik mesajı verdi. Toplantıda konuşan festivalin sanat direktörü Serkan Çağrı ‘3 yıldır gerçekleştirdiğimiz ‘Ustaya Saygı’ gecemizde bu yıl da şarkılarıyla açtığı yolda tüm insanlara barışı taşımış bir sanatçı olan Barış Manço’yu anıyoruz. Bu gecenin Barış’ı öğrenme, bir kez daha hatırlama gecesi olması gerektiğini düşünüyoruz’ açıklamasında bulundu. Barış Manço’nun çocuklarından Doğukan Manço’ Konu Barış Manço olunca herkes koşa koşa geldi, çok teşekkür ediyorum. Belki de Barış Manço’nun bıraktığı güzel değerlerden kaynaklanıyor’ diye konuşurken Batıkan Manço da ‘Çok heyecanlı bir gece. Bu kadar çok müzik insanıyla bir arada olmak onur verici. İsim Barış Manço olunca onların da heyecanı herhalde benim hissettiğim kadar vardır’ dedi.

ATASÖZÜ GİBİ KULAKTAN KULAĞA....


Sanatçı Zara da, duygularını ‘Barış Manço sadece Türkiye değil, tüm dünyaya sevgisini taşımış bir halk ozanıydı bence. Onun müziğinde sadece batı müziği değil, halk tınılarını da çok fazla gördük. Gerek yetişkinler, gerek çocuklar için nice eğitici sözleri şu an atasözü gibi kulaktan kulağa geçiyor’ sözleriyle paylaştı.

Yonca Lodi ‘Hasretle barış istediğimiz günlerde Barış Manço şarkılarından daha güzel anacağımız bir gece olamaz’ diyerek barış çağrısı yaptı.

Keremcem ‘En ihtiyacımız olan bu zamanlarda Barış Manço şarkıları söylemek. Şiddetten, savaştan en çok zarar gören çocuklar. Şu anda yanımızda olmasa da o görüyor bizi’ cümleleriyle barış dolu günlere özlem duyduğunu belirtti. Yavuz Bingöl de ‘Benim hayatımda daha özel bir durum var. 80’li yılların başında Bahadır Akkuzu’yu da anmak istiyorum. Benim asker arkadaşımdı gitaristi. Beraber askerlik yaparken Barış Abi’nin şarkılarını çok söylerdik. Eğer bugün yaşıyor olsaydı, sanatın susturulmasını değil de... Gitarı ve orkestrasıyla barış için, kardeşlik için konserler verirdi. Öyle büyük bir sanatçıydı o. Eşimin de söylediği gibi sanat birleştiricidir’ ifadesini kullandı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>