>

KÜLTÜR-SANAT

Bedia Ceylan Güzelce - GÖĞÜN BÜTÜN ÇEYREKLERİ

1473’ün yazarı Bedia Ceylan Güzelce’den aşk ve ölümsüzlük üzerine “ince” bir roman.
 
   
 
 
     

“Babil’de, onu bütün bu binyıllar boyunca gerçekten sevebilmiş birkaç insanın arasında mutluydu ve tamdı. ‘Başlangıçta hepimiz tamdık, sonra yarım kaldık. Şimdiyse çeyreğiz’ dedi kendi kendine. Göğün bütün çeyrekleri bazen bir yarayla, bazen de bir yalnızlıkla sınanıyordu. Timur, ne yaparsak yapalım bir daha tamamlanamayacağımıza, hep böyle çeyrek kalacağımıza kanaat getirdi.”

Şehrin tek çocuk hastanesi… Hiçbir çocuğun ölmediği bu mucize hastanenin mucize başhekimi, şehrin ve hatta belki de tüm zamanların en yalnız insanı Doktor Timur… Hastaneye sırf onun için, ondan hayati (ve ölümcül) bir şey istemek için gelen Yaşlı Adam. Ve binlerce yıldır, Tufan’ın evvelinden beri, kesişen hayatlar…

1473’ün yazarı Bedia Ceylan Güzelce’den aşk ve ölümsüzlük üzerine “ince” bir roman.
 Kitaptan:

“İnsanları mağaralarından çıkarıp onlara evler inşa ederken, o evlerde birlikte intihar edeceklerini aklına getirmemişti. Onlara lisanları öğretirken, birbirlerine bunca yalan söyleyeceklerine inanmamıştı. Kendisine sorulmadan bahşedilen ölümsüzlüğü sürüp giderken, böyle bir dünya göreceğini, dahası ve en mühimi, Tamiel’in bebeğini mutlak bir ölümden kaçırırken, sırtına kazınmış düşkün kaderin onu bugüne dek takip edeceğini bilememişti.”

“Adı gibi demirden yapılmıştı sanki: erimiyor, şekil değiştirmiyor, ısınmıyor, ısıtmıyordu; gerekmedikçe pek kimse onu aramıyor, o da hatırının sorulmasını istemiyordu. Doktor Timur, bu şehrin ve hatta belki de bütün zamanların en yalnız insanıydı.”

Yazar Hakkında:

Bedia Ceylan Güzelce, Ankara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji eğitiminin ardından dergi ve gazetelerde muhabir-editör olarak çalıştı. Kültür-sanat alanında yaptığı televizyon programlarının yanı sıra, tarih belgeselleri hazırlayıp sundu. Çeşitli edebiyat dergilerinde yazar olarak yer aldı, film ve dizi senaryoları yazdı. İlk romanı 1473’te (2011), Otlukbeli Savaşı’nı iki kirpinin gözünden anlattı. Kitap Arapçaya tercüme edilerek Lübnan'da yayımlandı.

GÖĞÜN BÜTÜN ÇEYREKLERİ
Bedia Ceylan Güzelce
Doğan Kitap, 2015
128 sayfa, 12 TL.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>