>

KÜLTÜR-SANAT

Benim Çocuğum Sinemalarda

İlk kez şubat ayında, İstanbul`da düzenlenen galayla seyirci karşısına çıkan ve büyük ilgi gören Benim Çocuğum, 07 Haziran Cuma günü vizyona giriyor.
 
   
 
 
     

Dün Taksim'de bulunan CineMajestic Sineması'nda basın mensupları için gösterilen film, saat 18:45'te de Brüksel'de bulunan Avrupa Parlamentosu'nda gösterildi.

İlk kez 19 Şubat Salı günü, İstanbul'da düzenlenen galayla seyirci karşısına çıkan ve büyük ilgi gören Benim Çocuğum isimli uzun metraj belgesel, 07 Haziran Cuma gününden itibaren sinemalarda gösterilecek. Muhafazakâr, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimlerinin aktarıldığı Benim Çocuğum'un dağıtımı M3 tarafından yapılacak. Yönetmenliğini Can Candan'ın, yapımcılığını Surela Film’in üstlendiği 82 dakikalık belgesel, 25 Mayıs Cumartesi günü Diyarbakır'da düzenlenen 3. Filmamed Belgesel Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü aldı. Film, üniversite gösterimleri ve festivaller sayesinde bugüne kadar 7 bin 500'ü aşkın seyirciye ulaştı.

BASIN GÖSTERİMİ YAPILDI

Çocukları lezbiyen, gey, biseksüel, trans bireyler olan bir grup anne babanın hikayelerini konu alan Benim Çocuğum, vizyona girmeden önce basın çalışanları ve sinema eleştirmenleri için gösterildi. Bugün, Beyoğlu'ndaki CineMajestic'te yapılan gösterimde konuşan Yapımcı Ayşe Çetinbaş, "Bu filmin bir misyonu var; biz homofobik ve muhafazakar bir ülkede, bugüne kadar görmezden gelinen LGBT bireylerin anne ve babalarının yaşadıkları travmaları, zorlukları ve verdikleri mücadeleyi tüm topluma anlatmak istiyoruz. Filmin gösterime girdiği ilk günden bu yana LGBT Aileleri İstanbul Grubu olan LİSTAG’ın telefon hattı hiç susmuyor. Ayrıca Cinsel Eğitim ve Araştırma Derneği CETAD'ın ayda bir sadece LGBT aileleriyle yaptığı toplantılara katılan ailelerin sayısı da 5 kat arttı. Yaptığımız bütün gösterimlerin sonunda, seyirciyle dolu salonlarda, ailesine açılan LGBT bireyler oldu. En son Diyarbakır'da Filmamed Belgesel Film Festivali kapsamında bir gala yaptık. Gelen tepkiler çok etkileyiciydi. Film zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde izlendi" dedi. Filmin 15 Nisan’da Meclis’e yakın bir salonda vekiller için gösterdiğini hatırlatan Çetinbaş, CHP Milletvekili Binnaz Toprak'ın girişimiyle LGBT bireylerin sorunlarına ilişkin meclise araştırma önergesi verildiğini belirtti: "İlk defa meclis kürsüsünde milletvekilleri LGBT haklarını konuştu. Ertuğrul Kürkçü, Aykan Erdemir, Binnaz Toprak mecliste filmimizden bahsetti ve LİSTAG ailelerine seslendiler. Her ne kadar önerge reddedilmiş olsa da bu konunun meclis tutanaklarına geçmiş olması LGBT hareketi ve LİSTAG aileleri için çok önemli. Yolumuzun çok uzun olduğunun bilincindeyiz, ancak üç ay gibi kısa bir sürede ulaştığımız nokta umut verici."

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA DA GÖSTERİLDİ

Benim Çocuğum bugün sadece Taksim'de değil Brüksel'de de seyirci karşısına çıktı. Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yapılan gösterime Yönetmen Can Candan, LİSTAG'lı aileler ve filmin danışmanı, aktivist Metehan Özkan katıldı. Bir AB programı olan Sivil Düşün’ün sponsorluğundaki gösterim, AP Irkçılıkla Mücadele ve Çeşitlilik Grubu’nun (ARDI) evsahipliğinde, ‘LGBT Hakları Grubu'nun desteğiyle gerçekleştirildi. Gösterimi AP Hollanda Milletvekili, ARDI Başkanı Emine Bozkurt ile AP İngiltere Milletvekili, LGBT Hakları Grubu Başkanı Michael Cashman sundu.

ULUSAL VE ULUSLARARASI FESTİVALLERE KABUL EDİLİYOR

Film haziran ve temmuz ayı boyunca bir dizi festivale de konuk olacak. Benim Çocuğum 07 -11 Haziran'da Hindistan’ın Kerala şehrinde düzenlenecek olan 6. Kerala Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali'nde, 21 Haziran'da Londra'da düzenlenecek olan “Open City Docs Fest” Belgesel Film Festivali'nde, 21-30 Haziran'da Roma'da düzenlenecek olan 19. MedFilm Festivali'nde, 11-13 Temmuz'da yine Hindistan'da düzenlenecek olan Chennai Uluslararası Queer Film Festivali'nde, 22 Ağustos-02 Eylül tarihleri arasında Montreal'de düzenlenecek olan Montreal Dünya Filmleri Festivali'nde, 01-08 Ağustos tarihleri arasında Kıbrıs’ta düzenlenecek olan 8. Limasol Uluslararası Belgesel Film Festivali'nde, 20-29 Eylül'de de Selanik'te düzenlenecek olan 15. LGBTQ Filmleri Festivali'nde gösterilecek.

Filmin programına girdiği festivaller bunlarla sınırlı değil. Filmi vizyondan önce yakalamak isteyen Türkiyeli sinemaseverler ise Benim Çocuğum’u 02 Haziran'da Documentarist Belgesel Film Günleri'nde, 05 Haziran'da da Balıkesir Sinema Günleri'nde izleyebilecek.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>