>

KÜLTÜR-SANAT

Boşanmanın Anatomisi İnkilâp Kitabevi Etiketiyle Raflarda!

Kutsal bir müessese olan evlilik her geçen yıl artan rakamlarla boşanma ile noktalanırken ayrılıkların hukuki düzeydeki sebepleri de merak ediliyor.
 
   
 
 
     

Hukukçu Ahmet Aslan ile Begüm Gürel’in, Türkiye’de dünden bugüne boşanma nedenlerini ele aldıkları Boşanmanın Anatomisi İnkılâp Kitabevi’nden çıktı.

Türkiye’de, boşanmak artık evlenmek kadar doğal; son 5 yılda yaklaşık 690 bin çift mahkeme salonlarında birbirine veda ederken peki, bu işin hukuki boyutu nedir? sorunun cevabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanan ve deneyimli Hukukçu Ahmet Aslan ile Begüm Gürel’in imzasını taşıyan Boşanmanın Anatomisi’nde yer alıyor.

Üç bölümden ve birtakım istatistiklerin de sunulduğu iki ekten oluşan kitap, Eski Türkler, İslamiyet’in kabulü, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde boşanmanın hukuktaki yerini işliyor. Hangi hallerde boşanmanın gerçekleşebileceği, kadının ve erkeğin hangi davranışlarında boşanmada kusurlu sayılacağı gibi konuların yer aldığı kitap, mahkeme salonlarında çiftler arasında yaşanan gerilimleri de gözler önüne seriyor. Kitapta geçmiş yıllara ait emsal oluşturabilecek çarpıcı davalar, tarafların ismi verilmeksizin sunulurken, trajikomik hikâyeler okura eğlenceli bir okuma vaat ediyor.

Aldatmadan psikolojik şiddete kadar her türlü ayrılık sebebinin örneklerle işlendiği Boşanmanın Anatomisi, boşanmak için değil ama sağlıklı ve mutlu bir evlilik sürdürmek için bir rehber olarak tüm kitapçılarda okurlarını bekliyor. Mahkeme kayıtlarıyla boşanma gerekçelerini gün yüzüne çıkaran Boşanmanın Anatomisi, boşanmaya dair hukuki detayları herkesin anlayabileceği basit bir dille anlatıyor.

İnkılâp Kitabevi, Ahmet Aslan – Begüm Gürel, Boşanmanın Anatomisi, 146 sayfa, İstanbul, 2021.

Yayın Direktörü Mehmet Bozkurt
Yayıma hazırlayan Ezgi Hotalak Adalı
Kapak tasarım Gilas Coşkun
Sayfa tasarım Ayça Ateş


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>