>

KÜLTÜR-SANAT

Çağdaş Sanata Bahar CI Bloom ile Geliyor

Fuarda 25 çağdaş sanat galerisi, 4 sanat inisiyatif ve 2 sanat kurumu yer alacak.
 
   
 
 
     

Türkiye'deki çağdaş sanatın büyümesine odaklanan sanat fuarı CI Bloom, ikinci edisyonuna özel 31 Mayıs Ön İzleme ve 1-4 Haziran 2023 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu'nda sanatseverleri çağdaş sanatın canlı ve yenilikçi dünyasıyla buluşturacak.

286 sanatçının 572 eserinin sergileneceği CI Bloom programında Contemporary Istanbul Vakfı’nın ve Borusan Contemporary’nin seçkisi izleyici ile buluşuyor.Baharın heyecanını sanatla bir araya getirecek CI Bloom, Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW Türkiye ile Paribu ve LG OLED evo partnerliğinde gerçekleşecek. 

CI Bloom’un Katılımcı Çağdaş Sanat Galerileri:

Ambidexter, İstanbul; Anna Laudel, İstanbul, Düsseldorf; Art On İstanbul, İstanbul; Bozlu Art Project, İstanbul; C.A.M. Gallery, İstanbul; den art, Antalya; Dirimart, İstanbul; Galeri 77, İstanbul; Galeri Bosfor, İstanbul; Galeri/Miz, İstanbul; KAIROS, İstanbul; Krank Art Gallery, İstanbul; Martch Art Project, İstanbul; One Arc Gallery, İstanbul; Öktem Aykut, İstanbul; Pg Art Gallery, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul, Londra; Piramid Sanat, İstanbul; Sanatorium, İstanbul; Sevil Dolmacı Art Gallery, İstanbul; Simbart Projects, İstanbul; SODA, İstanbul; Taksim Sanat, İstanbul, x-ist, İstanbul; Zilberman, İstanbul, Berlin.

CI Bloom, bu yıl yeni 4 genç katılımcı galeri ve 4 yeni sanat inisiyatifinin temsil ettiği sanatçıları bir araya getirerek sektördeki çeşitliliği ve dinamiği arttırıyor.

Bu yıl ilk kez CI Bloom’a katılacak yeni galeriler: den art, Antalya; Galeri Bosfor, İstanbul; KAIROS, İstanbul; Simbart Projects, İstanbul

Yeni sanat inisiyatifleri ise;

Darağaç Kolektif, İzmir; Ka, Ankara; KOLİ Art Space, İstanbul; sub, Çanakkale

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, “CI Bloom’un ikinci yılında, galerilerimiz, sanatçılarımız ve işbirliği yaptığımız partnerlerimizle birlikte fuarlarımızı gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz. Bu yıl, CI Bloom, çağdaş sanatın sürdürülmesine olan bağlılığımızın bir yansıması olarak karşılaştığımız zorluklara rağmen baharı CI Bloom ile karşılamanın heyecanını taşıyoruz. Son yaşanan felaketlerin etkilerine karşı sanatın devamının önemine her zaman inandık ve bu amaçla sanat dünyasının tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde çalışmaktayız. Bu yıla özel LK Rumeli Salonu'na, yuvamıza döndük. 2022 ve 2023'te Türkiye'nin çağdaş sanat sahnesine katkıda bulunan yeni galerilerin sayısındaki artışı ve farklı Anadolu şehirlerinde ortaya çıkan genç galerileri ve inisiyatifleri ağırlayacağız. CI Bloom, bölgenin artan önemini ve canlılığını yansıtarak, çağdaş sanat profilinin belirlenmesi ve desteklenmesinde önemli bir rol oynamaya devam edecektir. Biz yıllardır Türk galerilerinin yurtdışı fuarlarına katılımı ve yurtdışına şube açmaları konusunda Türkiye’de İhricata destek amaçlı verilen uygulamaların içine girmesi için çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Ancak bu neticeyi alma esnasında CI Bloom’un aynı amaçla dünyadan Türk çağdaş sanatı görüp anlayıp keşfetmeleri için bir platform olarak kurduk. Bu amaçla hem yurtdışından koleksiyonerleri, küratörleri ve önde gelen yurtdışı basınını davet ettik, etmeye de devam edeceğiz.

Türkiye'deki çağdaş sanatın canlı ve yenilikçi dünyasını öne çıkarmak ve uluslararası bir buluşma noktası olmaya devam edecektir. 2024 ve devamında Istanbul dünyada çok daha öne çıkan bir sanat ve kültür metropolü olma yolundadır. Türk çağdaş sanatının en güncel ve yeni çalışmalarına, projelerine yer veren CI Bloom'da birlikte yeniden baharı kutlayalım. Sizleri Türk çağdaş sanat ortamında yeniden buluşmaya davet ediyorum.” dedi.

CI Bloom 2023 Programında Öne Çıkanlar

Türk çağdaş sanat ailesinin tüm üyeleriyle gerçekleşecek CI Bloom, İstanbul’daki sanat profesyonellerinden oluşan Seçici Kurul tarafından davet edilen çağdaş sanat galerilerini, sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getiriyor. Bu yıl fuar genişletilmiş bir programla kâr amacı gütmeyen yaratıcı endüstriler için de bir buluşma noktası olmaya devam edecek. Bölgenin yeni nesil sanatçılarını ve sanat profesyonellerini bir araya getirecek fuarda özel projelere ve inisiyatif katılımlarına yer vererek, Türkiye sanat sektörünün gelişmesini ve çeşitlenmesini teşvik ediyor.

Contemporary Istanbul Vakfı, Metabilgi: Algoritma’nın Ritmi sergisinde gösterime giren Uğur Acil’in Çöl Gülü Mixed Media (Monitör, Medya Oynatıcı) eserini sergileyecek. Esra Özkan küratörlüğünde gerçekleşen sergideki Augmented Reality (AR) destekli dijital sanat eseri, bir deve karakterinin kendi evreninde sembollerin içinde uyandığı anla başlıyor. Deve, sembolleri çözmeye çalışırken yeni bir evrenin içinde kendini tanımlamaya çalışır. Bu interaktif eser, izleyicileri sembollerin gücünü keşfetmeye ve evrenin anlamını sorgulamaya davet ediyor.

CI Photo Focus: çağdaş sanat ile birleşen güncel fotoğrafçılığın yeni fuar platformu

CI Photo, fotoğrafçılığa odaklanan sanatçıları ve galerileri bir araya getirerek, fotoğraf alanındaki ilgiyi keşfetme fırsatı sunmayı hedefleyen yeni bir fuar platformudur.

Contemporary Istanbul'un 18. edisyonunda yer alacak yeni fotoğraf Bölümü CI Photo’nun tanıtımı, Borusan Contemporary ile iş birliği yapılarak CI Bloom’da gerçekleştirilecektir. Contemporary Istanbul'un 18. edisyonunda CI Photo Focus, çağdaş fotoğrafçılığın değişen dünyamızın özünü yakalama amacıyla merkezi sahneyi paylaşacak ve bir platform oluşturacaktır. Bu etkinlik, fotoğraf sanatına ve yeni keşiflere ilgi duyan herkes için heyecan verici bir deneyim sunacaktır.

CI Photo iş birliği kapsamında, Borusan Contemporary, ünlü fotoğrafçı Frank Thiel'in "Viedma #01" adlı eserini sanatseverlerle buluşturacaktır. Bu eser, fotoğrafçılığı güçlü bir sanatsal araç olarak desteklemek ve dikkat çekmek amacıyla CI Bloom'da sergilenecektir. Ayrıca, Borusan Contemporary'nin özel davetiyle Dr. Öğr. Üyesi Fırat Arapoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilecek bir Artist Talk etkinliği de düzenlenecektir.

İtalyan sanatçı Olivo Barbieri, "Site Specific" adını taşıyan projesi kapsamında 15 yıldır dünya metropollerinin ve megalopolislerin üzerinden helikopterle kuşbakışı fotoğraflar çekmektedir. Barbieri, CI Bloom etkinliğindeki konuşmasında "Alps Geographies and People" (2012) ve "Capri" (2013) projelerine de değinecektir.

CI Bloom, Rafael Yossef Herman’in Felix Taeda II adlı eseri CI Photo kapsamında sergileyecek

Sanatçının pratiği, metafizik bir merak ve zaman-mekanın bir öğesi ve ana karakteri olarak ışığın araştırması ile karakterize edilir. Algılanamayan ve hayali kapsayarak, Herman'ın yeniden oluşturduğu gerçeklikler surrealist sınırları inceleyerek bizi günlük görüş alanının dışına taşır ve izleyiciyi karanlığın içinde göremediği şeyle, ışık kirliliğinin çevresel meydan okumasını hatırlatan bir görsel sözlük olarak yokluğu kullanarak etkiler.

Yeni BMW iX1: Çevreye Duyarlılıkla Şehirli Yaşamını Sanatla Buluşturuyor

Tamamen elektrikli kompakt SAV modeli Yeni BMW iX1, CI Bloom Çağdaş Sanat Fuarı’nda sergileniyor. Kerem Giriş’in “Dream Away” adlı özel cam tasarımı ve Ozan Türkkan’ın “Bridges” isimli dijital sanat eserinin birbirleriyle yakaladıkları uyumla sergilenen Yeni BMW iX1, izleyicilerine yeni ufuklar açan bir enstalasyon oluşturuyor. Dream Away’de, ilhamını doğadan alan ama aynı zamanda şehirli iX1’in, doğanın ona verdiği özgürlük alanından taviz vermeden, şehrin dinamizmine ayak uydurması işleniyor. Bridges ise insanları, toplumları ve ekonomileri birbirine bağlayarak imkânsızlıklardan fırsatlar yaratan köprülerin, bir metafor olarak iletişim yoluyla bağlantı kurması konu ediniyor. Borusan Otomotiv’in Türkiye temsilcisi olduğu BMW’nin dünyada önemli sanat projeleri ve etkinliklerinin içinde yer aldığını belirten Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, “İki senedir CI Bloom’da sanat ortamına yakışır bir sergileme alanı tasarlamaya özen gösteriyoruz. Yine özgün bir çalışma hazırladık. Türk sanatçılar Kerem Giriş ve Ozan Türkkan’ın işleriyle tamamen elektrikli kompakt SAV modelimiz Yeni BMW iX1’i CI Bloom’da sanatseverlerin ve BMW tutkunlarının beğenisine sunmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Paribu Sanat Hafızası CI Bloom’da

Paribu Sanat Hafızası, Paribu koleksiyonunun ilk adımı. Bugün için farklı disiplinlerden 47 eserin yer aldığı “hafıza”, dijital ve konvansiyonel üretimin iç içe konumlandırıldığı hibrit bir yapı. Paribu, değerlerinden beslenen bu yapıyla çağdaş sanat üretimini desteklemeyi hedefliyor.

Paribu’da çalışanlar için gündelik ofis yaşamının bir parçası haline gelen Paribu Sanat Hafızası, bugün koleksiyonun bir parçası ile CI Bloom’da. Paribu, CEO’su Yasin Oral “Türkiye’de çağdaş sanat alanında faaliyet gösteren CI Bloom’un bir parçası olduğumuz için mutluluk duyuyoruz. Çağdaş sanatın herkes tarafından erişilebilir hâle geldiği, sanat ve teknolojiyi herkesin hayatına dahil eden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu yıl CI Bloom’da bir partner olmanın ötesinde ‘Paribu Sanat Hafızası’ ile yer almak da ayrıca gurur verici.”dedi.

LG OLED evo sanatçı Six N. Five ile sanatseverle buluşuyor

LG OLED evo; Arjantinli tasarımcı ve dijital sanatçı Six N. Five (Ezequiel Pini) işbirliği ile hayata geçirdiği “Among The Sky” sergisi LG’nin ilk kez tanıtacağı 97 inç OLED ve Lifestyle ekranlarında sergilenecek.

Sanatçı Six N. Five, referans noktaları manzara resmi, ekspresyonizm ve sürrealist ustaların fantezi dünyalarını içeren, ancak pratiği, doğal olaylar ile yaratıcı ifadeler arasındaki ayrımı bulanıklaştırararak izleyicileri dinlenme, derin düşüncelere dalma ve yenilenme anları için biri fiziksel diğeri dijital olmak üzere iki dünya arasında bir anlığına duraklamaya davet eden hareketli betimlemeler üretmek için çağdaş tasarımın dijital araçlarından yararlanan çalışmalar ortaya koyuyor. LG Türkiye, Ürün Direktörü Kevin Cho “LG OLED'in 10. yılını kutladığımız bugünlerde Türkiye’deki sanat projelerine desteğimizi sürdürme taahhüdümüzün bir parçası olarak; Contemporary Istanbul Vakfı ile 2021 yılında başlayan partnerliğimizi bu yıl da CI Bloom’un ikinci edisyonuna katılımımız ile devam ettirmekten mutluluk duyuyoruz. CI Bloom partnerliğimiz kapsamında sanatseverler, fuarda Arjantinli tasarımcı ve dijital sanatçı Six N. Five’ın yeni medya eserlerini LG’nin son teknoloji kendinden aydınlatmalı OLED evo ekranlarında deneyimleme fırsatı bulacaklar.”dedi.

House of Brothers’dan CI Bloom’a özel interaktif sanat deneyimi

Pernod Ricard Türkiye’nin co-partner’ı olduğu CI Bloom’da, House of Brothers Lounge’da dijital sanatın önemli temsilcilerinden Ahmet Rüstem & Hakan Sorar’ın interaktif bir deneyimi sergilenecek.

İzleyici esere nasıl karışabilir?”, “İzleyici ve eser nasıl harmanlanır?” gibi sorulara cevap arayan Theatrum Mundi: The Heart of Scotland adlı eser, dünyanın bir sahne olduğuna ve oyuncuların kontrol mekanizmasına değinen düşünceden yola çıkıyor. İzleyiciyi deneyimciye dönüştüren bu eser, tek açı ve perspektife hapsolmayan bir sahne kurguluyor. Beden, mimari ve optik algı üzerine çalışan, multidisipliner bir sanatçı olan Ahmet Rüstem ile farklı baskı araçlarıyla birlikte dijital ve analog tekniklere yer veren Hakan Sorar, Theatrum Mundi: The Heart of Scotland ’da, izleyicinin kontrol düğmeleri ile eserin yolculuğuna müdahale ederek, bir tür "yönetmen" rolü üstlenmesine ve deneyimini kendi isteği doğrultusunda şekillendirmesine imkan sağlıyor.

CI Bloom Seçici Kurul üyeleri: Adnan Yerebakan (Sanatorium), Bahar Kızgut (Martch Art Project), Tankut Aykut (Öktem Aykut), Moiz Zilberman (Zilberman Gallery), Oktay Duran (Art On Istanbul), Hazer Özil (Dirimart), Ulaş Parkan, (Ambidexter), Yeşim Turanlı (Pi Artworks) tarafından belirlendi.

Contemporary Istanbul tarafından organize edilen CI Bloom; Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW Türkiye ile Paribu ve LG OLED evo partnerliğinde partnerliğinde ve dünyada en fazla destinasyona uçan havayolu şirketi Türk Hava Yolları’nın iş birliğinde düzenliyor. CI Bloom co-partneri Pernod Ricard Turkiye’nin projesi fuarda yer alırken, fuar QUA’nın co-partnerliğinde gerçekleşecektir.

CI Bloom 2023 biletleri Mobilet’te

Ziyaretçiler,online satışa özel fiyatlı biletleri 30 Mayıs tarihine kadar alabilirler.

CI Bloom 2023 Ziyaret Programı;

31 Mayıs 2023 Çarşamba: Ön İzleme(Davetlilere özeldir)
1 Haziran – 3 Haziran 2023 günleri boyunca saat 11:00 – 20:00
4 Haziran 2023 Pazar günü 11:00 – 19:00*


Açıklama Gün Saat Fuar Öncesi Online(30 Mayıs'a kadar)
Fuar Günleri(Tam Bilet-Hafta içi) 01-02 Haziran, Perş,Cuma 11:00-20:00 360TL
Fuar günleri (Öğrenci Bileti - Hafta içi) 01-02 Haziran, Perş,Cuma 11:00-20:00 240TL
Fuar günleri (Tam Bilet - Hafta Sonu) 03-04 Haziran, Cmts, Pazar* 11:00-20:00 440TL
Fuar günleri (Öğrenci - Hafta Sonu) 03-04 Haziran, Cmts, Pazar* 11:00-20:00* 240TL

CI Bloom hakkında daha fazla bilgi almak için wwww.contemporaryistanbul.com

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>