>

KÜLTÜR-SANAT

Caz & Bas

12. Uluslararası ankara caz festivali 24 Kasım’da başlıyor!...
 
   
 
 
     
“CAZ & BAS”
24 KASIM–4 ARALIK


Ankara Caz Derneği ve LEO Organizasyon’un birlikte yürüttüğü ve her yıl farklı bir tema seçen Ankara Caz Festivali’nin 12. yıl teması Caz ve Bas olarak belirlendi. Türkiye’den caz sanatçılarına destek olmakla birlikte, ülkemiz caz müziğinin yurtdışında tanınması için de önemli bir rol oynayan Ankara Uluslararası Caz Festivali, 12.ci yaşında Ankara seyircisinin karşısına daha güçlenmiş olarak çıkıyor.

Festivalin dergi yayına girinceye kadar kesinleşen sponsorları BOEING, ANEL GRUP, SELEX KOMÜNİKASYON, HAVELSAN. Resmi sponsorları MESA HASTANESİ, SHERATON HOTEL & CONVENTION CENTER, BEKTAŞLAR TURIZM ve TRANSNET KURYE. Basın sponsoru COSMOTURK, RADYO ODTÜ. Ayrıca, Fransız Büyükelçiliği, Fransız Kültür Merkezi, Letonya Büyükelçiliği, Alman Kültür Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği,ABD Büyükelçiliği, İspanya Büyükelçiliği, İtalyan Kültür Merkezi, If Performance Hall festivale destek veriyor.

Renaud Garcia-Fons, Matthew Garrison, Charlie Haden gibi dünya çapındaki bas ustalarının yanı sıra, Selçuk Sun, Kamil Erdem, Gürol Ağırbaş gibi Türkiye’den de bir çok değerli caz sanatçısı 24 Kasım - 4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalde Ankaralı caz severlerle buluşuyor. Festivalde konserlerin yanı sıra, müzik eğitiminin önemini vurgulayan atölye çalışmaları da yer alacak.

Festivalin basın resepsiyonu, Türkiye – İsviçre ilişkilerinin 80. Yılı nedeniyle dünyaca ünlü İsviçre Askeri Bandosu - Swiss Army Big Band’in 13 Kasım Perşembe günü ODTÜ Kemal Kurdaş Salonu’nda saat 20:00’de, basın toplantısı ve plaket töreni ardından vereceği konserle yapılacak. Bugüne kadar Frank Sinatra, Sammy Davis, Al Jarreau gibi yıldızlarla birlikte çalmış ünlü şef Pepe Lienhard'ın liderliğindeki 20 müzisyenden oluşan Swiss Army Big Band, tempolu caz ve swing'in en güzel örneklerini, Türkiye’nin en ünlü caz solistlerinden Sibel Köse’nin eşşiz sesiyle Ankara seyircisine sunacak.

12. yılında, Ankara Uluslararası Caz Festivali’nin olmazsa olmazı, Türkiye’nin en önemli büyük orkestralarından olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası, bu seneki yeni programıyla geleneği bozmayarak 20 Kasım 2008 günü Hacettepe Üniversitesi M Salonu’nda protokol konserini gerçekleştirecek. Sadece davetiye ile izlenebilecek olan konserde, şef Murat Öztürk ve soloist Murat Ulus yer alıyor. Davetliler, davetiyelerini Ankara Caz Derneği’nden temin edilebilirler. Protokol Konseri’nin gün sponsoru BOEING.FESTİVAL AÇILIŞI -ÖZEL BEŞ TELLİ KONTRBASI VE BENZERSİZ DOĞAÇLAMA TEKNİĞİYLE AVRUPANIN EN İYİ KONTRBASCISI RENAUD GARCIA-FONS

1980’lerde Paris Konservatuarı’nda François Rabbath'dan öğrendiği enstrüman tekniğini deneyselliğiyle birleştiren ve geliştiren kontrbasçı Renaud Garcia-Fons, kontrbası bir yandan bir solo enstrümana, bir çeşit flamenko gitarına ve bir doğu enstrümanına dönüştürdü. Akdeniz ruhunu virtüöz kimliğine yansıtan ve İspanyol kültürünün öğelerini anlaşılır bir şekilde modern Fransız cazına taşıyan sanatçı, caz ve klasik müzik dışında flamenko, musette ve hatta Avrupa halk müziğinden öğelerle harmanladığı son albümü "Arcoluz"u 24 Kasım Pazartesi günü Saat:20.00’de ODTÜ KKM’de Ankaralıların beğenisine sunuyor. Konser Fransa Büyükelçiliği ve Fransız Kültür Merkezi destekleriyle gerçekleştiriliyor.


LETONYA’DAN CAZ... MARIS BRIEZKALNS QUINTET

Letonya’nın en iyi müzisyenlerinden oluşan Maris Briezkalns Quintet, bop öncesi ve latin müziğinden etkilenmiş olan caz formundaki kompozisyonları ile dikkat çekiyor. Eski Sovyetler Birliği’nin en ünlü caz perküsyoncularından olan Maris'ın önderliğindeki grup, 25 Kasım Salı günü saat 19:00’da LETONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ katkılarıyla Ankara Uluslararası Caz Festivali sahnesinde.


CAZ’DA DOĞU-BATI KÖPRÜLERİ: CYMINOLOGY

Antik Pers İmparatorluğu'nun musiki kültürü ve edebi eserlerinden etkilenerek, bu tema üzerine kurulu eşsiz bir müzik ortaya koyan Cyminology, doğu-batı kültür köprülerine bir yenisini daha ekliyor. Güçlü ve ritmik olmasına rağmen kimi zaman hassas ve kırılgan olabilen müzikleri ile sınıflandırılması güç olan Cyminology, Cymin Samawaite'nin olağanüstü vokaliyle zenginleşen müziklerini bizlerle tanıştırmak üzere 25 Kasım Salı saat: 21.00 12. Ankara Uluslararası Caz Festivali'nde! GOETHE INSTITUT desteği ile gerçekleşen konserin sponsoru ANEL GRUP.


OĞAN ŞADAN BAND

Ankara Caz Derneği’nin burslu öğrencisi olarak müzik eğitimini Amsterdam Konservatuarı’nda sürdüren Oğan Şadan’ın öncülüğünde kurulmuş olan grup, bir çok farklı müzik tarzını bir araya getiriyor. Caz müziğinin başarılı gençlerinden oluşan topluluk, Oğan Şadan’ın bestelerinden oluşan repertuarı ile Ankara Caz Festivali’ne konuk oluyor. Konser 26 Kasım 2008 saat: 18.00’de ODTÜ KKM’de gerçekleştirilecek.


TÜRK CAZININ KONTRBAS USTASI SELÇUK SUN , CAZ BEŞLİSİ İLE FESTİVALDE....

Meslektaşı, değerli kontrbasçı Nezih Yeşilnil, Selçuk Sun'u: "Türkiye'de gerçekten cazı öğretebilecek ender insanlardan biri..." diye tanımlar. Ülkemizde yetişmiş en donanımlı, bilgili ve tecrübeli kontrbas ustası Selçuk Sun, teması "bas" olan bu seneki Ankara Uluslararası Caz Festivali'nin olmazsa olmaz isimlerinden. Yurtdışında önemli isimlerle çalışmış ve projelerde yer almış olan sanatçı, birbirinden değerli müzisyenlerle 26 Kasım Çarşamba günü saat 20:00'de cazın en güzel örneklerine ışık tutacak. Sanatçı ayrıca 27 Kasım 2008 tarihinde Hacettepe Konservatuar’da “kontrbas ve caz” üzerine atölye çalışması düzenleyecek.HOLLANDA’NIN EN İYİ CAZ GRUPLARINDAN YURİ HONING TRIO İLK KEZ ANKARA’DA!

12. Uluslararası Ankara Caz Festivali, bu sene HOLLANDA BÜYÜKELÇİLİĞİ katkılarıyla, Hollanda’nın en ünlü caz gruplarından biri olan Yuri Honing Trio’yu konuk ediyor. Saksofonist ve besteci olan Yuri Honing, Hollanda’nın en başarılı caz müzisyenlerinden. Caz müziğinin bir stil değil, lisan olduğuna inanan, bugüne kadar Charlie Haden, Misha Mengelberg, Paul Bley, Gary Peacock, Pat Metheny, Scott Colley gibi yıldızlarla çalışmış Honing'e, birçok ritim ve farklı kültürün tınılarını davuluna yansıtan Joost Lijbaart ve özgün besteci - kontrbasçı Tony Overwater eşlik ediyor. Konser 27 Kasım Çarşamba saat: 18.00’de ODTÜ KKM’de. Kasım Konser, HAVELSAN sponsorluğunda gerçekleşecek.


FAHİR ATAKOĞLU, “İSTANBUL IN BLUE” İLE İLK DEFA 12. ULUSLARARASI ANKARA CAZ FESTİVALİ’NDE!

Başarısını pek çok uluslararası ödülle tescillenmiş, kendine has ritmik, melodik ve armonik özellikleri besteci duyarlılığıyla birleştirerek değişik müzik kültürlerini harmanladığı müziği ile dikkatleri üzerine toplayan Fahir Atakoğlu, bugün kendisinden “dünyanın en iyi davulcusu” olarak bahsedilen 2 Grammy ödüllü “El Negro” lakaplı Kübalı davulcu Horacio Hernandez ve 6 telli bas gitarın mucidi, efsanevi Amerikalı basçı Matthew Garrison, 27 Kasım 2008 Perşembe 20:00, ODTÜ KKM Salonu’nda Ankaralı caz severlerin unutamayacağı bir konsere imza atacaklar.


İSPANYA’DAN CAZ ATEŞİ: PERICO SAMBEAT TRIO

İspanya'nın en önemli üç fusion caz müzisyeni Javier Colina, Marc Miralta ve Perico Sambeat, biraraya gelerek, tutku-yaratıcılık-virtüözite üçgenini oluşturuyor. Başta caz olmak üzere, flemenko ve Küba müziği gibi farklı tarzlardaki projelere de imza atan üçlü, Coltrane, Monk, Porter ve hatta Beatles yorumlarını repertuarlarına dahil ederek, seyirciyi şaşırtmakla kalmıyor, kurdukları mükemmel iletişim sayesinde Akdeniz kültürünün sıcaklığını 28 Kasım 2008 Cuma saat: 20.00’de konser salonuna taşıyor. Konser İspanya Büyükelçiliği destekleriyle gerçekleştiriliyor.


TÜRKİYEDE İLK SOLO BAS ALBÜMÜNE İMZA ATAN GÜROL AĞIRBAŞ...

Yıllardır Türkiye’de birçok albümde ve caz projesinde yer almış olan Gürol Ağırbaş, bu sene “Bas & Caz” temalı 12. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde sextet grubuyla sahne alıyor. Çıkartmış olduğu Türkiye’nin ilk solo bas gitar albümü olan “Bas Şarkıları” albümüyle birçok genç bas gitariste ilham kaynağı olan Gürol Ağırbaş, festivalde Ankaralıların alışık olduğu, IF Performance Hall’da özgün repertuarı ve seçkin müzisyenlerden “Gürol Ağırbaş Sextet” ile 29 Kasım Cumartesi günü saat 22:00’de sahne alıyor.


KLASİK MÜZİK VE CAZ ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ: RICCARDO ARRIGHINI

Kariyerine klasik müzik ile başlayan ve bugüne dek Caz standartlarından deneysel caza kadar farklı biçimlerde 4 albüm yaratan İtalyan piyanist Riccardo Arrighini, geçtiğimiz sene festivalimizde genç deha Francesco Cafiso ile birlikte konuk olmuştu. 19 ve 20. Yüzyılın en önemli bestecilerinden olan Puccini’nin doğumunun 150. yılı için çıkarmış olduğu “Puccini Jazz” solo projesiyle klasik müzik ve cazın arasındaki çizginin ne kadar da ince olduğunu, piyanosundan çıkan büyülü caz melodileriyle kanıtlıyor. Konser, İTALYAN KÜLTÜR MERKEZİ katkılarıyla 29 Kasım 2008 Cumartesi 18:00’de ODTÜ KKM’de, SELEX KOMİNİKASYON sponsorluğunda gerçekleştirilecek.


EMREHAN HALICI İLE ELEKTRONİK BULUŞMA.

Festival bu sene bir elektronik buluşmaya ev sahipliği yapıyor ve müzik, sesi ve görseli bilgisayar ile etkileşimli bir biçimde, performans ile kontrol ederek icra ediliyor. Sinan Bökesoy'un alt yapısını hazırladığı ve vücuduna bağlı sensörler ile kontrol ettiği ses uzayına, Emrehan Halıcı VDrum ile eşlik edecek ve birlikte sisteme aktarılan jestlerle yeni oluşumları canlı olarak yaratacaklar. Bilgisayarlar ve elektronik sistemler kullanarak Jazz-Rock parçaları yeniden yorumlayacak olan grup, doğaçlama ağırlıklı bir repertuarla festival seyircisine son derece ilgi çekici bir konser yaşatacak. Konser 2 Aralık Salı günü saat 18.00’de HALICI YAZILIM desteğiyle gerçekleşecek.


KEREM GÖRSEV TRIO & ALLAN HARRIS PROJECT

Her sene konser biletleri daha ilk günden tükenen, Türkiye’nin en ünlü caz piyanistlerinden Kerem Görsev bu sene Uluslararası Ankara Caz Festivali’ne yine farklı bir projeyle imza atıyor. Amerika’da yaşayan ve caz standartlarının en iyi yorumcularından olan Allan Harris, Kerem Görsev ile beraber 2005 senesinde “Orange Juice” ve 2007 senesinde “Back Again” adlı albümleri yayımladılar. Bu konserde Kerem Görsev Trio ile beraber albümlerinden parçaları seslendirecekler. Grupta yine günümüzün en yetenekli kontrbasçılarından Kağan Yıldız’ı, davulda kadife gibi tuşesiyle Ferit Odman’ı izleyeceksiniz. Konser 2 Aralık 2008 saat: 20.00’de ODTÜ KKM’de, ABD Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştirilecek .


3 BASCI İLK KEZ AYNI SAHNEYİ PAYLAŞIYOR: TRIBASS

Ankara Caz Festivali her yıl farklı müzisyenlerin bir araya gelerek ortaya çıkarttığı yeni ve bir o kadar da özel projeye ev sahipliği yapıyor. TriBass bu özel projelerden bir tanesi. Her biri farklı albümlerde, farklı projelerde yer almış, birçok değerli caz ustasına eşlik etmiş ve kendi alanlarında uzmanlaşmış 3 basçı, ilk kez aynı sahneyi paylaşacaklar.. Cem Tuncer, Emre Topak ve Koray Ergünay’dan oluşan “TriBass”; 3 Aralık 2008 Çarşamba günü saat: 18.00’de ODTÜ KKM’de verecekleri konserde hem kendi bestelerini hem caz standartlarını yorumlayacaklar. 3 bascının biraya gelmesiyle oluşacak bu deneysel müzik şöleni, festivalin bu yılki temasını tam olarak yansıtacak.


“CAZ & BAS” DENİLİNCE KAMİL ERDEM OLMAZSA OLMAZ!

Kurduğu grubu Asiaminor'le ülkemizdeki ilk etnik caz çalışmalarına imza atmış, Türk cazında bas gitar denince akla gelen ilk isimlerden Kamil Erdem, koma seslerinin kullanımı, akılalmaz armoni yeteneği ve eşsiz soloları ile Anadolu, Balkanlar ve Orta Doğu'ya özgü tınıları çoksesli caz anlayışı ile yorumluyor. Sadece basçıların değil, tüm müzisyenlerin yakından takip etmesi gereken bir sanatçı olan Erdem, 3 Aralık Çarşamba günü SAAT:20.00’DE ODTÜ KKM’de Quartet’i ile, Ankaralı cazseverlere unutulmaz bir bas resitali sunacak . Konser sponsoru SELEX KOMİNİKASYON.


ADRIAN MARUSZCZYK DİNLETİ ve ATÖLYE ÇALIŞMASI

Polonyalı basçı Adrian Maruszczyk, 15 yaşından itibaren kendini adadığı enstrumanı bas gitarı ile Ankara'yı ziyaret ediyor. Müziğinin çatısını oluşturan baskın bas melodilerine sarıp sarmaladığı birbirinden farklı etnik tınılarla, kulağa hoş gelen, yumuşak bir müzik yaratıyor. Yeteneği ve kendine has tarzı ile dikkatleri üzerine toplayan basçı, 12.Uluslararası Ankara Caz Festivali’ndeki performansından önce bas gitaristler için atölye çalışmaları da düzenleyecek. Atölye çalışması ve dinleti 4 Aralık saat:14.00’de Hacettepe Konservatuarında gerçekleştirilecek.


KAMİL ERDEM ATÖLYE ÇALIŞMASI

Bas gitar ustası Kamil Erdem, festival kapsamında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda yapılacak olan atölye çalışmalarında genç müzisyenlere ve bas enstrumanına ilgi duyanlara bas teknikleri ve caz müziği hakkında bilgi verecek ve kendi müzik hayatından aktaracağı anektotlarla tavsiyelerde bulunacak. Atölye çalışmasına katılmak isteyenler 4 Aralık 2008 Çarşamba 16:00, H.Ü Ankara Devlet Konservatuarı’nda sanatçıyla buluşacaklar.


KAPANIŞTA 2 DEV KONSER: 2 GRAMMY ÖDÜLLÜ CHARLIE HADEN FESTİVALİN ONUR KONUĞU. AYNI GÜN TÜRK ARMONİ YILDIZLARI ORKESTRASI(TÜRKAY) SAHNE ALACAK.

Dünyanın en iyi Kontrbasçılarından 2 Grammy(R) ödüllü dâhi sanatçı Charlie Haden, 12. Yılında da Ankaralı caz severlerle yeniden buluşuyor ve festivalin kapanışını Quartet West projesi ile yapıyor. Günümüz caz müziğine yön vermiş olan sanatçı, John Coltrane, Archiee Shepp, Keith Jarret ve Pat Metheny gibi caz dünyasının en önemli isimleriyle çalışmış, sayısız projeye yer almıştır. Piyanoda Alan Broadbent, tenor saksafonda Ernie Watts, davulda Larance Marable'dan oluşan caz dörtlüsü Quartet West, Broadbent’in romantik düzenlemeleri ve Haden’ın şiirsel bas dizeleri ile zenginleşen ve dönemin ünlü film jenerikleri ile harmanlanan repertuarları ile 4 Aralık Perşembe günü festival sahnesinde. Aynı gün, geçen sene festivale katılan ve büyük beğeni toplayan Türk Armoni Yıldızları Orkestrası (TÜRKAY) nın da sahne almasıyla, festival 12. yaşına yakışır bir kapanışla sona erecek.

Festival programında Kasım ayına kadar değişiklikler olabilir. Biletler bu yıl www.mybilet.com’da satılacak. Programın son hali, detaylı bilgi, bilet satış ve müzik örnekleri için www.leo.com.tr, www.acd.org.tr, www.ankaracazfestivali.org.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>