>

KÜLTÜR-SANAT

Çığlık Işıkla Buluşuyor

1957-1992 yılları arasında Klinik’te tedavi gören hastaların acılarını, duygularını ve hastalıklarını çarpıcı biçimde dışa vurdukları bu etkileyici eserler...
 
   
 
 
     
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nde, 1957-1992 yılları arasında hastalar tarafından yapılmış olan resimler, Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı’nın katkısıyla, 7-21 Nisan 2004 tarihleri arasında Borusan Oto İstinye’de sergileniyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Olcay Yazıcı yönetiminde sürdürülen “Çığlığın Işıkla Buluşması Projesi” ile ortaya çıkarılan resimler Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı’nın katkısıyla gün ışığına çıkıyor.1957-1992 yılları arasında Klinik’te tedavi gören hastaların acılarını, duygularını ve hastalıklarını çarpıcı biçimde dışa vurdukları bu etkileyici eserler, 8-21 Nisan 2004 tarihleri arasında Borusan Oto İstinye’de toplumun ve sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

“Çığlığın Işıkla Buluşması” sergisi toplumun psikiyatri hastalarına bakış açısını değiştirmeyi, sanatla tanı ve tedavi yöntemini yeniden gündeme getirmeyi amaçlıyor.Gün ışığına çıkarılan binden fazla resmin yaklaşık yüz tanesi sergilenirken, hasta resimlerinden seçilmiş örnekleri içeren “Çığlığın Işıkla Buluşması” adlı kitabın da tanıtımı yapılacak.

İnsanın gizemli iç dünyasının bir çığlık şeklinde yükselip renk ve biçime dönüştüğü bu yapıtlar, daha sonra da başka sergilerde toplum ve sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>