>

KÜLTÜR-SANAT

Dadaş Film Festivali onur ödülleri

Erzurumda bu yıl 2.'si düzenlenen Dadaş Film Festivali'nin onur ödülleri dağıtıldı.
 
   
 
 
     
Festival kapsamında "Fotoğraflarla Türk Sineması" adlı sergi açıldı. Sergiyi gezen ünlü sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit, hayranlarıyla bol bol fotoğraf çektirdi, ikram edilen kadayıf dolmasını yedi. Hülya Koçyiğit, basın mensuplarının sorusu üzerine, "Sinema ve oyunculuk öyle bir şey ki; hayatın her anını, her yaşı, her durumu aktarabilmek ve ayna tutmak önemli. Bir çoğumuz, yaşamın içinde fark edemediğimiz şeyleri, sinema yoluyla fark edebiliyoruz. Onun için, Allah bana nasip ederse ölünceye kadar hep sizlerin karşısında olayım istiyorum" diye konuştu.


Sergi açılışının ardından Atatürk Üniversitesi Oditoryumu'nda düzenlenen törenle festival açılışı yapıldı. Törene Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, AK Parti Erzurum Milletvekili Saadettin Aydın, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, ünlü yönetmen ve yazar Halit Refiğ, ünlü sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit, gazeteci-yazar Feridun Andaç ile basın ve sanat camiasından çok sayıda davetli katıldı. Bir konuşma yapan festival organizatörü Nil Gürpınar, geçen yıl 3 gün süreyle yapılan etkinliğin bu yıl 5 güne çıkarıldığını ve tüm sinemalarda gösterimlerin olacağını kaydetti. Gürpınar, festivalin uluslararası boyuta taşınması için de ilk adımı attıklarını söyledi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz da, "Sinema, her ulusun olduğu gibi bizim kültürümüzün de çok önemli bir parçasıdır" dedi. Erzurum Valisi Celalettin Güvenç ise, yönetmenlerin Anadolu'ya ilgi duymadığına dikkat çekerek, yönetmenleri Erzurum'da film çekmeye çağırdı. Güvenç, "Vatan, bayrak sevgisine filmlerde değiniliyor ama maalesef Anadolu'nun zenginliklerine ve güzelliklerine gerekli ilgi duyulmuyor. Bu bağlamda yabancıların da açık hava müzesi konumunda olan ülkemizin nadide yerlerine ilgi gösterilmesi sağlanmıyor.

Çağdaş toplum olmanın, medeni toplum olmanın yolunun sadece ekonomiden geçmediği artık herkes tarafından biliniyor. Kültürde var olacaksınız, sanatta varolacaksınız, sporda var olacaksınız, uluslararası alanda var olacaksınız. Bu tür festivallerin önemi; taşradaki zenginliklerin, potansiyelin, ülkemizin
değişik yerlerindeki güzelliklerin, ülkemiz entellektüellerine, zenginlerine tanıtılması ve gösterilmesidir. Dadaş diyarı Erzurum, dünyanın nadide yerlerinden birisidir. Başta kış turizmi bakımından; tarihi, kültürel ve tabii zenginlikler bakımından bu ilin dünya sinemasına sunacağı çok güzellikleri vardır. Ülkemizin önemli insanlarının burada bulunması, ilimizin tanıtımına vesile olacaktır" diye konuştu.

Binbir Gece adlı dizinin oyuncuları Ceyda Düvenci ve Tardu Flordun'un sunuculuğunu yaptığı törenin son bölümünde ise onur ödülleri dağıtıldı. Festivalin onur ödüllerine bu yıl Hülya Koçyiğit, Ömer Lütfi Akad, Halit Refiğ, Duygu Sağıroğlu, Sami Şekeroğlu, Tofik İsmailov ve bir süre önce vefat eden Artun Yeres layık görüldü.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>