>

KÜLTÜR-SANAT

Eğlenceyle uğraşanlar

Vittorio Urbani ve Hugh Mulholland’ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek “Eğlence ile Uğraşanlar” sergisi, oyun ve mutluluk temaları üzerine kuruluyor.
 
   
 
 
     
Eğlenceyle uğraşanlar


Küratörler:
Vittorio Urbani : Venedik “Galleria Nuova Icona” direktörü
Hugh Mulholland : Belfast “Ormeau Baths Gallery” direktörü, 2005 Venedik Bienali Kuzey Irlanda pavyonu küratörü


Borusan Sanat Galerisi’nde Vittorio Urbani ve Hugh Mulholland’ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek “Eğlence ile Uğraşanlar” sergisi, oyun ve mutluluk temaları üzerine kuruluyor. 17 Kasım’da başlayacak serginin küratörleri, “ Hiçbir zaman çocukken oyun oynadığımız zamanki kadar ciddi olamamışızdır. Fakat bir sanatçının daha dolaylı daha değişik yöntemleri vardır.” düşüncesinden yola çıkıyor. Peter Liversidge, Lorraine Burrell ve Antonio Riello’nun katıldığı sergi 21 Ocak 2006’ya kadar sürecek.

Oyun denilince aklımıza zevk, eğlence, belki de mutluluk gelir. Ama mutluluk deyince aklımıza hemen “oyun” gelmez. Mutluluk çok daha gizemli, çok daha çetin arayışlarla ulaşılan bir yerlerdedir. Oyun oynarken daha doğrusu aklımızda “iş” yokken, insan zihni daha kolay konsantre olur. Gevşeyip dinlendiğimizde aklımızın daha az çalıştığı doğru bir sav değildir. Sanatsal ve yaratıcı uğraşlar bu kapsama girer. Sanatçılar, oyuncular ve çocuklar arasındaki benzerlik yeni bir şey değil; sanat yapmakla, boş vakitleri değerlendirmek, hoşça vakit geçirmek gibi konuların arasında belirli bir benzerlik olduğu söylenebilir.

Sanatçılar bir bakıma kültür teröristleridir. Onlar oyun oynarken ne olur? Bu işte ciddi midirler? Eğer öyleyse yine de kültürel olarak -iyi anlamda- tehlikeli midirler? Ya eğer ciddi değillerse? Hiçbir zaman çocukken oyun oynadığımız zamanki kadar ciddi olamamışızdır. Fakat bir sanatçının daha dolaylı daha değişik yöntemleri vardır.

Oyun oynarken aynı zamanda oynamayı da öğrenirsiniz. Bu kurala göre Vittorio Urbani ve Hugh Mulholland’ın küratörlüğünde gerçekleştirilen “Eğlence ile Uğraşanlar” sergisi oyun ve mutluluk temaları üzerine kuruluyor. Sergi mantıklı, ciddi yetişkin kontrolünden uzak en azından kısmen kendi kendini oluşturuyor.
Sanatçılar :


Peter Liversidge – İngiliz sanatçı Liversidge’ın iki tutkusu var; lüks tüketim maddelerinin çekiciliği ve Amerika’nın batı yakası. Dünyaca ünlü markaların logolarını çocuksu bir ifadeyle çizip, modern teknolojinin mucizesi sayılan video kameralarını, American Express kartlarını, üç boyutlu heykeller olarak üretip, bunların sağladığı sosyal statü ile dalga geçiyor. Sanatçı, düşsel olarak gerçekleştirdiği North Montana ovaları tablolarını daha sonra üç boyutlu olarak gerçekleştirdiği kağıttan yapılmış kayalar, tahtadan yapılmış bufalo iskeletleri ile galeri ortamına taşıyor.

Lorraine Burrell - İrlandalı sanatçı, İrlanda Sanat Konseyi’nin 2001 ve 2004 yılları Görsel Sanatlar Ödüllerini kazandı. Yapıtları 1993 yılından bu yana 11 grup sergisi ve 6 kişisel sergide yer aldı. Daha çok video işler üreten sanatçı hayal ve kaçış fikirleri ile oynayarak mizah yönü güçlü yapıtlar üretiyor.

Antonio Riello - İtalyan sanatçı, 1995 yılından bu yana İtalya’da ve Avrupa’nın çeşitli sanat başkentlerinde kişisel sergiler açıyor ve grup sergilerinde yer alıyor. Riello, sürekli olarak statü sembolleri peşinde koşanların arzularını ele alarak, fetiş haline gelmiş görkemli ve Kitsch objeler halinde sergiliyor: Parfüm şişeleri içinde molotof kokteylleri, krokodil çanta kılıflı silahlar, Tiepolo’nun freskleri ile süslenmiş savaş uçakları …


“Eğlenceyle Uğraşanlar” Sergisi
17 Kasım 2005 – 21 Ocak 2006

Borusan Sanat Galerisi
İstiklal Caddesi 421 Beyoğlu

Galeri Salı – Cumartesi
Saat: 10.30 – 19.00 arası açıktır
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>